Mistrzostwa

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych 2015.

| 1 Comment

ME BiS 2015 logo

Przez ostatnie lata to Polska była gospodarzem Mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Podczas ostatnich zdobyliśmy trzy medale – złoty i brązowy w szachach szybkich Janka Dudy i Grześka Gajewskiego oraz srebrny w szachach błyskawicznych tego pierwszego. W 2015 roku jednak gospodarzem został białoruski Mińsk i tam zobaczymy zmagania o tytuł najlepszego zawodnika kontynentu w tych dwóch odmianach szachów.

ME BiS 2015 logo2

W piątek 18 grudnia odbędzie się turniej szachów błyskawicznych na dystansie 11 podwójnych rund. Niestety nie zobaczymy w nim ani obrońcy tytułu wicemistrza Europy Jana Krzysztofa Dudy, anie pozostałych naszych reprezentantów. Ich rywalizację będziemy śledzić w Katarze.

Nie zmienia to faktu, że zawody będą bardzo silne, a zagra w nich ponad 600 zawodników, w tym dwóch specjalistów od tego typu gry, czyli rozstawiony z nr.1 Iuri Shukuro z Ukrainy oraz obrońca tytułu z Wrocławia David Navara. W sumie ranking powyżej 2600 ma 32 uczestników. Sędzią głownym zawodów jest Andrzej Filipowicz.

Trasnmisja

Mistrzem Europy został reprezentant Azerbejdżanu Rauf Mamedov, który zdobył 18 pkt i lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Borisa Savchenko z Rosji. Brąz przypadł reprezentantowi tego samego kraju Alexandrowi Riazantsevovi, który zdobył punkt mniej.

Czołówka turnieju.

ME BiS 2015 wyniki blitz

Szczególowe wyniki.

Oficjalna strona turnieju.

One Comment

1. Wygląda na to, że nasi czołowi szachiści (nie licząc uczestników superturnieju w Katarze) zlekceważyli mistrzostwa w Mińsku ! No cóż… nagrody pieniężne były marne, a szansa ich wygrania – mizerna. Nieźle spisał się nasz trzynastoletni szachista, Radek Psyk. Posiadając 272 numer startowy zajął w turnieju 96. miejsce. Znacznie lepiej wygląda to w kategorii uczestników do 14 lat, gdzie był trzeci. Nawet w kategorii do 18 lat osiągnął przyzwoite trzynaste miejsce. Brawo !