ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Europy Juniorów 2015.

| 1 Comment

MEJ 2015 logo

Już w poniedziałek 21 września rozpoczną się – rozgrywane w w chorwackim mieście Porec – 25 Mistrzostwa Europy Juniorów. Zawody rozegrane zostaną w 12 grupach wiekowych – od 8 do 18 lat – na dystansie 9 rund, a zakończą się 30 września.

MEJ 2015 logo2

Jak co roku możemy spodziewać się dużej frekwencji, także z Polski, która reprezentować będzie 26 chłopców i 27 dziewcząt. Większość z nich nie należy do faworytów, ale jak zwykle wicemistrzyni świata Oliwia Kiołbasa(gra w grupie do 18 lat), brązowy medalista sprzed roku Mikołaj Tomczak, Paweł Teclaf, czy nieźle ostatnio gający Igor Janik mają szansę na znalezienie się na podium. Liczymy też na niespodzianki, które mogą zaserwować nam najmłodsi.

Reprezentacja Polski chłopców.

MEJ 2015 chłopcy

Reprezentacja Polski dziewcząt.

MEJ 2015 dziewczęta

Transmisja.

Runda I

MEJ 2015 R1Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Mimo 28 zwycięstw nie mamy za bardzo powodów do radości po inauguracyjnej rundzie Mistrzostw. Jedynym zawodnikiem ,który sprawił niespodziankę był Jakub Chyży, ale pokonanym niestety został kolega z drużyny i jedna z naszych szans na medal – Oskar Ogłaza. Niestety przegrał też Igor Janik, a zremisowała Oliwia Kiołbasa. Pozytywnie na tym tle wyróżniła się też trójka młodszych dziewcząt: Barbara Kowalczyk, Magdalena Gaj oraz Zuzanna Kalinowska, które pokonały silniejsze przeciwniczki. Wygrali też swoje pojedynki m.in. Mikołaj Tomczak, Paweł Teclaf oraz Bartosz Fischer. Cóż, start był trudny, ale przed nami jeszcze cały turniej i liczymy na dobrą grę naszych reprezentantów.

Runda II

MEJ 2015 R2Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

8 chłopców oraz 5 dziewcząt ma komplet punktów po 2 rundach. Wśród nich broniący brązowego medalu Mikołaj Tomczak oraz grający „jak z nutJakub Chyży. Na miano bohatera dnia zasłużył Ryszard Eggink, który „rozprawił się” z rozstawionym z nr. 5 w grupie do lat 18 z reprezentującym Francję IM Bilelem Bellahcene(2454). Kolejna partię z kolegą z reprezentacji rozegrał Oskar Ogłaza, ale tym razem nie był uprzejmy oddać nawet połówki Ryszardowi Ćwiekowi. Bardzo dobrze grają 8-latkowie, z których aż 3(Fiszer, Meers oraz Zgorzelski) mają po 2 pkt. U dziewcząt Julia Antolak ograła jedną z faworytek grupy do lat 16 Estonkę WIM Maję Narvę(2203). Z bliżej nieznanych powodów dzisiejsza runda rozegrana została rano, natomiast jutro zawodnicy znowu zagrają po południu.

Runda III

3rd-round-32Fot. Organizatorzy

Już tylko piątka naszych reprezentantów ma komplet punktów. Rodzynka jest Julia Antolak, która „rozprawiła się” z wyżej notowaną Rosjanką Mylnikovą. Natomiast wśród chłopców Ryszard Eggink pokonał rozstawionego z nr. 1 Daniila Yuffę, który niedawno zremisował z Jankiem Dudą na Mistrzostwach Świata do lat 20. W tej samej grupie mamy także drugiego „100-procentowcaMikołaja Tomczaka. Innego faworyzowanego Rosjanina – Nesterowa ograł w grupie do lat 12 Mieszko Miś i on też ma 3 punkty. Czwartym Polakiem z kompletem jest w najmłodszej grupie Bartosz Fischer. 2,5 punktu ma piątka naszych reprezentantów, tak więc trzymamy się blisko czołówki, ale przed nami jeszcze 6 rund, więc wszystko się może zdarzyć.

Runda IV

MEJ 2015 R4Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Mikołaj Tomczak oraz Bartosz Fiszer mają cały czas komplet punktów w swoich grupach wiekowych.Jacek pokonał rozstawionego z nr.3 Niemca Dmitrija Kollarsa(2443), natomiast Bartosz okazał się lepszy od Rosjanina Egora Sokolova. 3,5 punktu mają Ryszard Eggink, który zremisował z wyżej notowanym Manuelem Petrosyanem z Armenii i Ewa Harazińska , która wygrała „siostrzany” pojedynek z Kingą Pastuszko. A takich pojedynków mieliśmy dziś jeszcze dwa.

Runda V

MEJ 2015 R5Fot. Organizatorzy

Dzień przed przerwą nasi zawodnicy stacili już wszystkich „stoprocenotwców” i obecnie najlepsza w reprezentacji Polski jest Ewa Harazińska, która po dzisiejszym zwycięstwie nad wyżej sklasyfikowaną Liyą Chekmarevą ma 4,5 pkt. Jacek Tomczak i Bartosz Fiszer niestety dziś przegrali, ale ciągle są w czołówce swoich grup z 4 punktami. Tyle samo punktów mają Ryszard Eggink, Mieszko Miś, Oskar Ogłaza, oraz Julia Antolak. W sobotę zawodnicy odpoczywają, a potem rozpocznie się 4-rundowy finisz.

Runda VI

MEJ 2015 R6Fot. Organizatorzy

Najlepsza do tej pory w naszej reprezentacji Ewa Harazińska dziś niestety poniosła pierwsza porażkę i w tej chwili najlepszymi Polakami są zawodnicy z 5 punktami. Oskar Ogłaza wygrał piątą partię z rzędu i jest już w ścisłej czołówce grupy do lat 10. W najstarszej grupie chłopców ciągle świetnie gra Ryszard Eggink, który tym razem okazał się lepszy od Rosjanina Savelieva. Część dziewczęcą reprezentuje w tej grupce Julia Antolak, która wygrała z wyżej rozstawioną Słowaczką Moniką Rozman. 4,5 punktu mają Mieszko Miś, Bartosz Fiszer oraz Oliwia Kiołbasa i Ewa Harazińska. Niestety teraz każda strata nawet połówki może odebrać szansę na walkę o medal.

Runda VII

MEJ 2015 R7Fot. Organizatorzy

Na dwie rundy przed końcem zawodów sytuacja w naszej reprezentacji wygląda bardzo interesująco. Piątka z naszych zawodników jest w czołowej piątce w swoich grupach, z czego Ryszard Eggink prowadzi do lat 18, a Ewa Harazińska i Julia Antolak są na trzeciej pozycji. Czwarty jest Bartosz Fiszer, a piąta Oliwia Kiołbasa. I jeżeli mamy wrócić do Polski z medalami, to zapewne zdobędzie go jedno z nich. Tak więc wtorek i środa zapowiadają się emocjonująco.

Runda VIII

MEJ 2015 R8Fot. Organizatorzy

Przed ostatnią rundą uciekło nam kilka szans na medal, jednak cały czas mamy nadzieję, że jednak co najmniej jeden z naszych reprezentantów zawiesi na swojej szyi jakikolwiek krążek. Mimo dzisiejszej porażki dalej ma na niego szansę Ryszard Eggink, tak samo jak i Bartosz Fiszer, Oskar Ogłaza, czy  nawet Szymon Gumularz. Wśród dziewcząt cały czas liczymy na Ewę Harazińską oraz Julię Antolak. Choć jeszcze kilka osób ma teoretyczne szanse też. Jak zakończy się wyjazd Polaków do Chorwacji dowiemy się wczesnym popołudniem. Na pewno podczas środowej rundy powinniśmy poświęcić trochę czasu na zaciśnięcie kciuków za naszych młodych zawodników.

Runda IX

MEJ 2015 R9Fot. Organizatorzy

MEJ 2015 R9I mamy dwa medale! Brawa dla Ewy Harazińskiej oraz Julii Antolak, które wytrzymał ciśnienie ostatniej rundy i zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorek. Ale nie tylko te dwie zawodniczki wracają do Polski z tarczą. Także młodzi Daniel Sanz Wawer, czy Bartosz Fischer, którzy zajęli miejsca tuż za podium zagrali super turniej i mają powody do dumy. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Szymon Gumularz(ósma pozycja w grupie do lat 14), Paweł Teclaf (ósmy do lat 12), Hubert Meers(siódmy do lat 8), Oliwia Kiołbasa(siódma do lat 18),  oraz Anna Karykowska(piąta do lat 16) i Martyna Wikar(dziewiąta do lat 9). Podsumowując start Polaków można powiedzieć, że to dziewczęta stanęły na wysokości zadania i wracają do kraju z podniesionym czołem.

Szczegółowe wyniki Polaków.

Oficjalna strona zawodów.

One Comment

  1. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Ryszard Eggink (dziesiąty do lat 18).

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.