ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Świata do lat 20.

| 35 komentarzy

MS20 2015 logo

2 września w rosyjskiej stolicy szachów Khanty-Mansyjsku rozegrana zostanie I runda Mistrzostw Świata do lat 20. W tym roku w tych najbardziej prestiżowych zawodach juniorskich wystartuje stosunkowo niewielka grupa zawodników i zawodniczek.

MS20 2015 logo2

W turnieju otwartym zobaczymy 63 zawodników, a w grupie kobiet 48 zawodniczek. Polskę reprezentować będą Jan-Krzysztof Duda(2645) oraz Mariola Woźniak(2156). Trenerem naszej dwójki jest Leszek Ostrowski.

Nasz reprezentant rozstawiony jest z pierwszym numerem startowym, ale jak wiadomo – w zawodach młodzieżowych nie ranking decyduje o sukcesie, a aktualna forma, kondycja oraz odporność psychiczna. Turniej ma aż 13 rund i wygrywają go tylko Ci, którzy nie mają nawet chwili słabości.

A w przeszłości Polacy mieli powody do radości w tych zawodach. W 2011 roku Darek Świercz zdobył w Indiach tytuł Mistrza Świata(rok wcześniej brąz), a oprócz niego medale zdobywali Agnieszka Brustman, Krystyna Dąbrowska, Joanna Dworakowska, Iweta Rajlich, Jola Zawadzka, Beata Zawadzka(Kądziołka), Jacek Gdański i Kamil Mitoń.

ECC Duda

Tak więc Janek będzie walczył o medal(rok temu podzielił 3 miejsce, ale dodatkowa punktacja zepchnęła go na 4 pozycję). Ale nie będzie miał łatwo, bo taki sam cel postawili sobie m.in Peruwiańczyk Jorge Cori(2635), który zrezygnował z Pucharu Świata w Baku, najzdolniejszy junior Niemiec Matthias Bluebaum(2595), czy Ormianin Karen Grigoryan(2582). Niewątpliwie jednak najciekawiej zapowiada się debiut w kategorii „open” świeżej Mistrzyni Rosji oraz dwukrotnej już Mistrzyni Świata do lat 20 – rówieśniczki Janka Alexandry Goryachkiny(2474).

IMPK 2015 Mariola Wozniak

Turniej kobiecy zapowiada się, mimo braku Goryachkiny, bardzo ciekawie. Najwyżej notowana jest reprezentantka Indii Sarasadat Khademmalshariech(2412). A oprócz niej do faworytek należą Białorusinka Nastassia Ziazulkina(2401), Dinara Saduakassova(2401) i jej młodsza koleżanka Zhansaya Abdumalik(2371) z Kazachstanu. W takim towarzystwie Mariola Woźniak może tylko starać się sprawić miła niespodziankę.

Ostatnia XIII runda rozegrana zostanie 15 września o 10:00 czasu polskiego. Wszystkie wcześniejsze startują o 12:00. Dzień wolny zaplanowano na 9 września.

Zwycięzca w turnieju otwartym – poza tytułem Mistrza Świata – otrzyma 3.000 Euro nagrody. W turnieju kobiet pierwsza nagroda wynosi 2.000 Euro.

Transmisja turnieju open.

Transmisja turnieju kobiet.

Otwarcie

MS 20 2015 kolory

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego mieliśmy polski akcent podczas ceremonii otwarcia Mistrzostwa Świata do lat 20. A mianowicie nasz arcymistrz Jan-Krzysztof Duda został poproszony o wylosowanie koloru, jakim rozpocznie swoja partię on oraz najwyżej notowana zawodniczka w turnieju kobiecym(przypominamy, że dwukrotna Mistrzyni Świata do lat 20 – rówieśniczka Janka – Aleksandra Goryachkina gra w turnieju open). Janek podszedł do pudełka po swojej lewej stronie i w ten sposób wybrał sobie biały kolor.

WP_20150901_17_47_40_Pro

Poza tym wydarzeniem zawodnicy mieli okazję obejrzeć piękne otwarcie, podczas którego zapoznali się z kulturą okręgu Chanty-Mansijskiego. Pierwsza runda już 2 września o godzinie 15:00 czasu lokalnego, czyli 12:00 czasu polskiego.

Runda I

R1 Janek

Już inauguracyjna runda pokazała, ze na rozbiegówkę faworyci nie mają co liczyć. W turnieju kobiecym przegrały dwie najwyżej rozstawione zawodniczki, a w otwartym Cori, który dla tych zawodów zrezygnował z Pucharu Świata. Janek dziś także trafił na wymagającego rywala z Azerbejdżanu Misratdina Iskandrova(2405). Obaj zawodnicy podeszli do partii z naładowanymi akumulatorami i stworzyli bardzo ciekawe widowisko. Od jakiegoś czasu nasz reprezentant, grając białymi,  przesuwa białopolowego gońca w drugim ruch(po 1.e4) na pole b5, co daje nam możliwość oglądania w jego wykonaniu partii hiszpańskiej, a to z reguły oznacza długie partie. Tak i w tym przypadku obaj zawodnicy byli jednymi z ostatnich opuszczających salę gry, a tym bardziej zadowolonym był nasz junior. Jednak zanim to się stało, przeżywaliśmy wielkie emocje, szczególnie kiedy Janek zagrał 42.c5. Ryzykownie, ale – jak sam później powiedział – to było jedyne sensowne posunięcie w tej pozycji. I mimo, że komputery nieciekawie oceniały ten ruch i pewnie z Kramnikiem ciężko by się Jankowi grało, to pozycja nabrała dynamiki, a my wiemy, że wtedy Janek nabiera wiatru w żagle. A że mamy do czynienia z rutyniarzem, to – mimo gorszego czasu – doprowadził do sytuacji, w której rywal zaczął mu go w szybkim tempie zwracać. Równocześnie poprawiał swoją pozycję, zdobywając coraz większą rekompensatę za piona, głównie dzięki świetnej koordynacji coraz aktywniejszych figur. Rywal Janka w 64 posunięciu postawił jeszcze hetmana na b3, ale już nie odjął reki, a tylko pogratulował Polakowi wygranej, gdyż właśnie opadła jego chorągiewka. Stało się to dlatego, że dostrzegł posunięcie 65.Wc7, które co prawda nie wygrywało od razu, ale upraszczało pozycję, która była już łatwa do wygrania.

R1 Cori

Największą niespodzianką pierwszej rundy była porażka jednego z faworytów do medali Jorge Coriego, który został „ustawiony” i „znokautowany” przed dużo niżej notowanego Vitora Carneiro(2405) z Brazylii. Decydująca okazała się linia ‚c‚ oraz świetnie ulokowany skoczek grającego białymi. Udanie zadebiutowała w grupie open Alexandra Goryachkina, która gładko carnymi uporała się z niżej notowanym Chingizem Serikbayem(2272).

R1 mariola

W turnieju kobiecym Mariola, po dokooptowaniu jednej zawodniczki do parzystości, zamiast na pierwszej, wylądowała na ostatnie szachownicy spotykając się z reprezentantką Kirgistanu Shakhnazi Musaevą(1586). Jednak w tym turnieju rankingi nie grają i niżej notowana rywalka stawiała spory opór czwartej zawodniczce Budimex Mistrzostw Polski Kobiet. Był to jednak opór trochę symboliczny, bo – grając czarnymi – Polka lepiej zrozumiała meandry obrony sycylijskiej i w okolicach 20 posunięcia przejęła grę. Co prawda partia trwała do 56 posunięcia, ale w wykonaniu Marioli była to tylko formalność. Za to na najwyższych szachownicach zadziały się cuda. Przegrały rozstawiona z nr.1 Aulia oraz grająca na II szachownicy Saduakassova. Pierwsza z nich bardzo rozegrała bardzo słabą partię z Ivanovą(2177), a druga w niedoczasie pozwoliła Paredes Busttamante(2156) stworzyć parę połączonych wolnych pionów dochodzących do pola przemiany.

Runda II

R2 Janek

Ukraiński trener Oleksandr Sulypa(trener m.in. reprezentacji Ukrainy oraz Darka Świercza), który jest w Chanty-Mansijsku z reprezentantami Turcji, powiedział, że w tym turnieju ciężko będzie wygrywać, bo tak jest wyrównany. I rzeczywiście już w drugiej rundzie na pierwszych szachownicach padło wiele remisów. W tym na szachownicy Janka, którego przeciwnik Shardul Gagare(2469)- czego możemy spodziewać się zresztą do końca turnieju – robił wszystko, aby uzyskać wynik remisowy. Białym kolorem grał posunięcia, które nie gwarantowały mu przewagi, ale też nie tworzyły ryzyka. I tak partia zakończyła się remisem. W sumie pozostało już tylko pięciu zawodników, którzy mają komplet punktów. Zdaniem Nigela Shorta najnieszczęśliwszym zawodnikiem dzisiejszej rundy był reprezentant Turcji Ufuk Sezen Arat, który grał piękna partię z Grigoryanem, ale niestety w końcówce wykonał jedno niedokładne posunięcie i dostał się pod matowy atak. Remisem zakończyła się partia Goryachkiny z niżej notowanym rodakiem Korchmarem. Oprócz reprezentanta Armenii komplet punktów mają jeszcze Rosjanie Antipov i Yuffa, Norweg Tari, oraz Hindus Sunilduth. Janek z 1.5 pkt jest w grupie pościgowej.

R2 Mariola

Mariola zmierzyła się dziś z najlepszą juniorką Kolumbii Paulą Andreą Rodriguez Ruedą(2358) i dwukrotnie „ustawiła” ją w przegranej pozycji. Za pierwszym razem nie chciała przejść do wygranej końcówki, a za drugim po prostu nie doliczyła wygrywającego wariantu.  W sumie padł remis i Mariola z 1.5 pkt jest cały czas w czołówce. A prowadzi 6 zawodniczek z kompletem punktów, a wśród nich m.in. Zhansaya Abdumalik.

Runda III

P3240468

W turnieju otwartym pojawił się już samodzielny lider – Karen Grigoryan, który dziś jako jedyny z grupy „dwupunktowców” zwyciężył swojego rywala, którym był Norweg Aryan Tari. Janek miał za zadanie pokonać białymi Rosjanina Yuffę(2483), jednak kiedy udało mu się „oszukać” rywala i doprowadzić do pozycji, która dawała spore szanse na wygraną niespodziewanie postanowił oddać bardzo silnego gońca, a niedługo potem okazało się, że poza remisem w tej partii nic już więcej nie osiągnie. A szkoda, bo po odrzuceniu przez Janka powtórzenia pozycji, jego przeciwnik tak był zaskoczony, że przestał praktycznie grać w szachy. Tak więc Grigoryan, jako jedyny ma komplet 3 punktów, za nim jest grupa 7 zawodników z 2,5 pkt, a potem już m.in. Janek z 2 pkt.

P3240461

Mariola niestety dziś źle pograła debiut i bardzo szybko popadła w tarapaty. Hinduska Bodda Pratyusha(194) skwapliwie wykorzystała niedokładności Polki w obronie holenderskiej i zaatakowała pozycję zderoszowanego króla. Niby potem Polka zroszowała, ale aktywność i koordynacja białych figur sprowadziły na nią katastrofę. Świetną partie rozegrała jedna z faworytek Ziaziulkina, która już w 10 posunięciu poświęciła skoczka, ale za to dostała pozycję, której nie można było nie wygrać. W grupie dziewcząt zresztą wyników rozstrzygniętych jest dużo więcej niż w kategorii otwartej, a na prowadzeniu są jeszcze trzy zawodniczki z kompletem punktów – Abdumalik, Drogovoz oraz Khomeriki.

Runda IV

R4 Janek

Dzień rozpoczął się od pierwszego poważnego spóźnienia zawodników na rundę. Mianowicie Holendrzy postanowili się przespacerować z hotelu na salę gry, która oddalona jest o ok. 2,5 km, jednak zbyt późno wystartowali i to spowodowało, że na sali zobaczyliśmy ich 8 minut po rozpoczęciu rundy. Szczęśliwie dla nich w tych zawodach dozwolone jest 15-minutowe opóźnienie i oprócz starty kilku minut nic więcej im się nic nie stało. Grający na I szachownicy Van Foreest urwał pierwszą połówkę Grigoryanowi, a że swoją partię wygrał Antipov, to przy remisach na dwóch następnych szachownicach, dołączył do Ormiania i współliderują w zawodach. Janek dziś zmierzył się czarnymi z mniej znany w ogóle, ale znanym w tym turnieju z fatalnej podstawki Ufukiem Sezenem Aratem(2441). Jak się okazało niedoliczanie wariantów pojawiło się też w tej partii, co pozwoliło Jankowiwynaleźć” niewielką kombinację, która dała mu przewagę jakości za pionka i dużo aktywnej gry. Nasz reprezentant takich okazji nie przepuszcza zbyt często i tym razem odniósł drugie w tych zawodach zwycięstwo. Jest z 3 punktami w 12-osobowej grupie pościgowej, w której znajdują się m.in. Goryachkina(dziś wygrała) oraz młodziutki Uzbek Vokhidov.

R4 Mariola

Mariola dziś miała okazję sprawdzić siłę gry najwyżej rozstawionej arcymistrzyni z Indonezji Mediny Wardy Auli(2417). Niestety rywalka okazała się za silna, a wygraną partię osiągnęła wykorzystując niepozorny, ale niestety słaby, ruch naszej zawodniczki w 18 posunięciu. Kolejną gładką partię wygrała Abdumalik, a dziś poszkodowaną była Khomerili, gorzej orientująca się w meandrach partii hiszpańskiej. A że Drogovoz zremisowała ze Ziaziulkiną, to mamy po raz pierwszy w turnieju kobiecym samotną liderkę, która jest też jedyną zawodniczką w obydwu turniejach z kompletem punktów.

Runda V

R5 Janek

Partia Janka z Gordievskim(2511) praktycznie zakończyła się w 8 posunięciu, kiedy to na słabe 7…d5 Janek pchnął swojego pionka na pole e6. W zamian za klasyczną ofiarę na tym polu dostał pozycję, w której rywal mógł tylko stać w miejscu i próbować utrudniać grę Polakowi. Robił to do 30 posunięcia, kiedy to postanowił wreszcie się poddać. Na pierwszej szachownicy Grigoryan, mimo niedokładnej gry, pokonał Antipova, który w niedoczasie przeoczył wariant prowadzący do remisu. Pierwszą poważną partię rozegrała w tym turnieju Goryachkina, która stanęła do pojedynku w jednym z faworytów do medalu Bokiem(2586). Jak się okazało, tym razem jeszcze był on dla niej za silny i po ciekawej partii musiała uznać się za pokonaną. Także drugi z Holendrów Van Foreest wygrał dziś swój pojedynek i również jest w czołówce. Prowadzi z 4,5 pkt Grigoryan, a za nim znajduje się Janek oraz czterech innych zawodników mających o pół punktu mniej.

R5 Mariola

W turnieju kobiet Mariola odniosła drugie zwycięstwo pokonując, mimo słabej gry w debiucie, niżej notowaną Cateriną Leonardi(2080) ze Słowenii. Abdumalik po raz piąty wygrała, a nie dała jej rady reprezentantka gospodarzy Irina Drogovoz(2253). Na drugim stoliku mieliśmy okazję obejrzeć pojedynek Ukraińsko-Rosyjski, z którego zwycięsko wyszła reprezentantka naszego południowo-wschodniego sąsiada Nataliya Buksa. Na dwóch kolejnych szachownicach padły remisy i na czele z kompletem punktów mamy Abdumalik, która wyprzedza o pół punktu Buksę i i o jeden węgierkę Terbe, która dziś okazała się lepsza od Khomeriki z Gruzji.

Runda VI

R6 Janek

Prawdziwą ucztę szachową zafundowali nam, grający na I szachownicy, Janek oraz Karen Grigoryan(2609). Był to już ich trzeci pojedynek, a poprzednie dwa zakończyły się zwycięstwem Polaka po bardzo ciekawych partiach. W 2012 roku na do lat 18 w Mariborze 14-letni Duda ograł Ormianina czarnymi, a rok później na Mistrzostwach Europy w Legnicy dokonał tego samego białym kolorem. Tak więc i dziś można było się spodziewać ciekawego pojedynku, szczególnie, że obaj zawodnicy należą do grających bezkompromisowo. Ale że aż tak! Partia na pewno zadowoliła najbardziej wybrednych fanów szachów, a wygrana Polaka spowodowała radość wśród jego kibiców w kraju. Po partii Janek ocenił, że losy tej partii mogły się odwrócić praktycznie po każdym posunięciu i należało grać bardzo dokładnie, szczególnie w niedoczasie, który wisiał w powietrzu już od ok. 15 posunięcia. Szczęśliwie wojnę nerwów i liczenia wariantów wygrał nasz reprezentant i tym samym po raz trzeci pod rząd zainkasował cały punkt. Szachownicę niżej grał Bok, który próbował przebić obronę francuską Bajaraniego. Udało mu się to połowicznie i partia zakończyła się remisem. Natomiast drugi z Holendrów Van Foreest po pięknej kombinacji zamatował reprezentanta Chin Baiego. W ten sposób na fotelu lidera mamy dwóch zawodników z 5 punktami – naszego Janka oraz Van Foreesta. za nimi jest jednak czterech zawodników z 4,5 pkt oraz cały peleton z 4 pkt.

R6 Mariola

Mariola dziś miała okazję zmierzyć się z młodziutką Mistrzynią Świata do lat 8 z 2011 roku Bibissarą Assaubayevą(2241), która mimo 11 lat miała od niej wyższy ranking. Jednak aktywna gra Polki pozwoliła jej na doprowadzenie partii do zwycięskiego końca. Szóstą partię z rzędu wygrała Abdumalik, a kolejną „odprawioną z kwitkiem” była Ukrainka Buksa. Ma ona po VI rundach 1,5 pkt przewagi nad grupą pięciu zawodniczek. Mariola z 3,5 pkt jest na 22 pozycji.

Runda VII

R7 Janek

Nie takiego przebiegu partii spodziewaliśmy się po pojedynku Van ForeestDuda. Młodszy o rok od Janka największy obecnie talent Holandii przygotowywany był przez samego Loeka Van Welego i spodziewaliśmy się, że coś w tej partii pokaże. Pokazał, ale tylko do 10 posunięcia, kiedy to po zagraniu przez Janka 10.b5 poustawiał swoje figury w pobliżu pierwszej linii i przeszedł do obrony. I jak się kończą partie, w których Polak otrzymuje za darmo grę? Wiadomo – zwycięstwem. I tak też było. Janek nie dostosował się klasą do rywala i zrobił swoje w pięknym stylu. Szachownicę niżej Grigoryan w 16 ruchu mógł rozstrzygnąć partię z Bajaranim na swoją korzyść, ale zapewne jeszcze nie pozbierał się po wczorajszym pojedynku z Dudą i zapomniał dać szacha, a potem „odwrócił” pojedynek przegrywając drugi raz z rzędu. Na dwóch kolejnych szachownicach padły remisy, a z grupy czteropunktowców wygrali Rambaldi i Antipov. I tak przed dniem przerwy Janek prowadzi już samodzielnie z 6 punktami, za nim jest Bajarani z 5,5, a potem pięciu zawodników z 5 pkt.

R7 Mariola

Mariola pięknie grała swoją partię z Khomerili do momentu, kiedy w wygranej pozycji rywalka przeszła do desperackiego ataku. Kiedy wydawało się, że Polka się z nim upora, to niestety podstawiła mata. Na pierwszej szachownicy wydawało się, że Mammadzada wreszcie urwie połówkę Abdumalik, ale prowadząca w tabeli z kompletem punktów reprezentantka Kazachstanu, ani przez chwilę nie myślała remisować. I w końcówce z gońcami jednakowopolowymi pokazała, że można odnieść zwycięstwo. Ale w kolejnej rundzie czeka na nią już bardzo groźna Sadaukassova, która dziś rozprawiła się z Bivol. Po wczorajszej nieszczęśliwej porażce z Abdumalik pozbierała się Buksa i gładko ograła Nguyen. W tabeli na czele Abdumalik z kompletem 7 pkt i przewagą 1,5 pkt nad Sadaukassovą oraz Buksą.

W środę zawodnicy i zawodniczki mają upragniony i zasłużony dzień wolny.

Runda VIII

R8 Janek

O tej porze w większości turniejów zbliżamy się do końca, a w tych zawodach dopiero tak naprawdę zaczynają się prawdziwe emocje. Po dniu wolnym widać było, że niektórych zawodników dopada już zmęczenie. Cori w pojedynku z Akashem postanowił zamienić remisową wieżówkę na przegraną pionkówkę i dla tej decyzji dziś nie ma wytłumaczenie, bo zawodnicy byli już po kontroli czasu. Rambaldi znalazł wygraną kontynuację z Bokiem, tylko zapomniał dać szacha i zakończył partię remisem. Van Foreest po porażce z Jankiem dziś podstawił mata Antipovowi. Partia Janka z Bajaranim wyglądała, jak większość jego pojedynków czarnym kolorem. Rywal wybrał w miarę bezpieczny wariant, a nasz reprezentant przejął inicjatywę i próbował naciskać. Tym razem Azer bardzo dobrze się bronił i udało mu się „wymknąć” spod naporu Polaka kończąc partię remisem po ponad 5,5 godziny grania. Choć w pewnym momencie wydawało się, że Janek go „wyciśnie„, jednak rywal odrzucił króla od ataku i potem aktywnie się obronił. Ale Janek dalej samodzielnie prowadzi z 6,5 pkt wyprzedzając o pół punktu Antipova i Bajaraniego.

R8 Mariola

Mariola bardzo dobrze rozegrała pierwszą fazę partii ze Sviridovą, jednak kiedy powinna zadać decydujący cios zaczynający się od bicia w dwudziestym posunięciu na e6. Niestety potem popadła w spore tarapaty, jednak rywalka przeoczyła taktycznie uderzenie na dwie wieże i króla, co znowu pozwoliło Polce zakończyć partię wiecznym szachem. Na pierwszej szachownicy rozgrywany był pojedynek o mistrzostwo Kazachstanu, ale też zapewne o tytuł Mistrzyni Świata. Saduakassova świetnie rozegrała debiut z Abdumalik, po którym została z pionkiem więcej, ale w skomplikowanej pozycji nie dała rady zamienić go na wygraną. Partia zakończyła się się utratą pierwszej połówki w tym turnieju liderki, ale też raczej odebrała nadzieje innym zawodniczkom na jej doścignięcie. Z pozostałej grupy najlepiej prezentuje się Ukrainka Buksa, która dziś zafundowała Navrotescu zakończony matem atak na króla. Najładniejszą partię dnia rozegrała reprezentująca Iran Dorsa Derakhshani, która piękną ofiarą dwóch figur doprowadziła do zwycięstwa nad Mammadzadą.

W tabeli prowadzi cały czas Abdumalik z 7,5 pkt. Punkt mniej ma Buksa, a za nią 6 pkt znajduje się Saduakassova.

Runda IX

R9 Janek

Wielokrotnie w różnych imprezach juniorskich Janek spotykał się z Antipovem, który jest o rok od niego starszy. Dlatego obaj zawodnicy czuli przed sobą respekt siadając do dzisiejszego pojedynku. Grający czarnymi Rosjanin dołączył do grupy zawodników, którzy wybrali scenariusz na uzyskanie remisu z Polakiem i wybrał wariant, który pozornie dawał taką możliwość. Jednak, mimo chwilowego braku pionka, to pozycja Janka sprawiała wrażenie dynamiczniejszej i dającej szanse na grę na wygraną. I dziś też to on próbował znaleźć sposób na „dobranie się” do rywala. Jednak Rosjanin gra także niezły turniej i sparował wszystkie akcje Dudy, co doprowadziło do podziału punktu. Na drugiej szachownicy najlepszy junior Niemiec Bluebaum wybronił się w trudniej końcówce pojedynku z Bajaranim wyliczając wszystko w swoim niedoczasie. Bokowi tym razem szczęście nie sprzyjało i okazał się gorszy od Abasowa. Rambaldi przeważał w partii z Akashem, jednak Hindus poradził sobie i również ta partia zakończyła się remisem. Kolejnej porażki doznał Grigoryan, który tym razem musiał się uznać za pokonanego przez innego Hindusa Karthikeaya. Kompletnie zapomniał, jak się gra w szachy Cori, który przegrał druga z rzędu partię i to w równie fatalnym stylu, jak dzień wcześniej. Znowu zamiast remisować z Johanssonem, to wykonał ruch, który doprowadził go do szybkiej porażki. Zmęczenie dopada też Goryachkinę, która „odwróciła” partię z Gordievskim.

Na cztery rundy przed końcem Duda prowadzi z 7 pkt, a za nim znajduje się trójka zawodników z 6,5 pkt – Antipov, Bajarani oraz Abasov.

R9 Mariola

Mariola dziś gładko uporała się z Terbeserwując” jej swoją ulubioną obronę holenderską. Na pierwszej szachownicy ciężkie chwile przeżywała Abdumalik, do której „dobierała sięZiaziulkina. Jednak liderka turnieju wybroniła się i partia zakończyła się remisem. Ale na drugiej szachownicy doszło do sporej niespodzianki, gdyż faworyzowana Sadaukassova przegrała z Buksą, która rozgrywa, póki co, turniej życia. Niżej odbywał się pojedynek rosyjsko-rosyjski, w którym Bivol pokonała Makarenko. Zmęczenie dopadła młodziutką Assaubayevą, która w partii Sazonovą podstawiła Hetmana.

Abdumalik ciągle prowadzi z 8 pkt, ale tylko pół „oczka” mniej ma Buksa i jedna partia może zadecydować o zmianie na fotelu liderki. Tak więc także turniej kobiet dopiero się rozkręca.

Runda X

R10 Janek

Swój wkład w teorię „Berlinki” dał dziś nasz Janek Duda. Raptem 25 posunięć trwał jego pojedynek z drugim z Azerów Nijatem Abasovem. Po wykonaniu posunięcia 25.Gg5 rywal Janka chwilę pomyślał, a potem poddał partię i szybko wybiegł najpierw z sali gry, a potem z budynku. A przecież był on kolejnym zawodnikiem z rzędu, który postanowił realizować ten sam scenariusz – minimalnie gorsza pozycja po debiucie, a potem heroiczna obrona. Tym razem nie miał na nią nawet odrobiny szansy. Na szachownicy obok w tym samym czasie Bajarani miał decydującą przewagę nad Antipovem, po bardzo ciekawej grze obydwu zawodników w debiucie. Być może zdeprymował się sytuacją na szachownicy kolegi, bo zaczął oddawać ją w tempie, które mogło go nawet doprowadzić do porażki. Jednak w sumie partia zakończyła się korzystnym dla Janka remisem. Bardzo ładną kombinację przeprowadził w pojedynku z Akashem reprezentant Niemiec Bluebaum. Dzięki niej został z figurą więcej, którą zrealizował i dalej pozostaje w grze o medale.Także wygrali swoje partie Rambaldi oraz Bok i oni też ciągle mogą marzyć o miejscu na podium. Goryachkina poniosła kolejna porażkę, a od 6 partii nie udało jej się odnieść zwycięstwa. A miała 3 z 4.

Janek Duda prowadzi z 8 punktami, a jeden punkt mniej mają Antipov, Bajarani, Bluebaum oraz Rambaldi.

R10 Mariola

W turnieju kobiet zaczęły się prawdziwe emocje. Fenomenalną partię rozegrała reprezentantka gospodarzy Alina Bivol, która wręcz zmiotła z szachownicy prowadzącą od początku Abdumalik. A dzięki zwycięstwu nad Ibrahimovą na czoło tabeli wyszła największa niespodzianka tych zawodów – reprezentantka Ukrainy Buksa. Wygrały też Ziaziulkina i Sadaukassova i to pewnie pomiędzy tą piątką zawodniczek rozegra się batalia o trzy medale. Mariola dobrze zaczęła pojedynek z Mammadzadą, jednak w grze środkowej się pogubiła i poniosła dziś porażkę.

Buksa ma 8,5 pkt i wyprzedza o pół punktu Abdumalik oraz o jeden punkt Bivol.

Runda XI

P3240962

Pojedynek Janka z Bluebaumem był spotkaniem tych dwóch zawodników po 10 latach, kiedy to Janek – w wieku 7 lat – zdobył wygrał Mistrzostwo Niemiec, a że pokonał w ostatniej rundzie bezpośredniego rywala Niemca do tytułu Mistrza Niemiec, to Matthias Bluebaum został jego zdobywcą, gdyż Janek, jako Polak, nie był brany pod uwagę w klasyfikacji mistrzowskiej. Dziś obaj zawodnicy bardzo rozważnie podeszli do tego pojedynku i bardzo szybko zużyli prawie cały czas na zegarze. Już po kilkunastu posunięciach zaczęli zbliżać się do niedoczasu, jednak nie odbiło się to na ich klasie gry i pojedynek zakończył się przez trzykrotne powtórzenie pozycji trzy posunięcia przed kontrolą czasu. A wcześniej reprezentant Niemiec próbował „cisnąćJanka, który w zamian za brak inicjatywy miał jednego pionka więcej. Szachownicę niżej Rambaldi przechytrzy Bajaraniego i odniósł piąte w tym turnieju zwycięstwo. W pojedynku rosyjsko-rosyjskim Antipov okazał się lepszy od Chigaeva, który słabo pograł końcówkę. Holendrzy postanowili nie sprawdzać, który z nich jest lepszy i szybko zgodzili się na remis.

Na dwie rundy przed końcem zawodów Janek prowadzi z 8,5 pkt wyprzedzając Rambaldiego i Antipova, którzy mają tylko pół punktu mniej. Jeszcze pół punkty niżej jest Bluebaum i to raczej pomiędzy tą czwórka rozegra się batalia o złoto.

P3240955

Mariola znowu zagrała szaloną partię, w której obydwie zawodniczki miały swoje szanse. Najpierw Polka poświęciła pionka, za którego niestety nie miała rekompensaty, a Vasova w pewnym momencie miała decydującą przewagę, której nie wykorzystała i to Mariola przejęła inicjatywę doprowadzając do wygranej końcówki, którą niestety „wypuściła” i partia zakończyła się remisem. Na pierwszej szachownicy prowadząca Buksa wybroniła się przed atakiem Makarenko i zremisowała. Natomiast kolejną porażkę zanotowała Abdumalik, która od dnia wolnego nie jest tą samą zawodniczką, która miała 7 z 7. Zwycięski bój z wczorajszą bohaterką Bivol dał Ziaziulkinie spore szanse na zdobycie medalu. Sadaukassova nie dała rady przebić Gaboyan i w tej partii padł remis.

Prowadzi z 9 punktami Buksa i wyprzedza o cały punkt Abdumalik i Ziaziulkinę, a o półtora Sadaukassovą, Derakshani oraz Bivol i to pewnie te panie powalczą o medale.

Runda XII

P3250098

Coraz więcej emocji i coraz bardziej zmęczeni zawodnicy i zawodniczki rozegrali dziś bardzo ważną rundę. Janek miał za rywala zwycięzce sierpniowego openu w Wiedniu, rok od siebie młodszego Włocha Rambaldiego, który – podobnie, jak Polak – jeszcze w tych zawodach nie przegrał. Jak się okazało, każda seria ma swój koniec, a o końcu tej zadecydowała świetna gra naszego arcymistrza. Ponieważ to była ostatnia partia białymi Dudy w tych zawodach, to postarał się wycisnąć z niej „maksa„. Nie wdał się w teoretyczne dysputy, tylko zagrał na „siłę gry” komplikując pozycję i wykorzystując swoje doświadczenie w grze szachów błyskawicznych. Młody Włoch praktycznie od 12 posunięcia mógł tylko liczyć, że Janek się pomyli. Jednak nie tym razem. Na drugiej szachownicy Antipov, zgodnie z przewidywaniami, pokonał swojego rodaka Yuffę. Na kolejnych szachownicach padały remisy i my wiemy, że Janek ma już pewne srebro, gdyż ma już 9,5 pkt, ale jutro czeka go walko o złoto, gdyż Antipov ma tylko pół punktu mniej. Natomiast do brązowego medalu kandyduje jeszcze spora grupa zawodników, z czego największe szanse mają Bluebaum i Rambaldi, którzy mają po 8 pkt.

P3250099

Mariola po raz kolejny pod rząd zremisowała swoją partię, tym razem dzieląc punkt z reprezentantką Mongolii Bayarjagal. Grająca na pierwszej szachownicy Buksa zremisowała z Iranką Derakhshani. Natomiast „odbiła sięAbdumalik gładko wygrywając z Fatalievą. W najważniejszym pojedynku rundy Sadaukassova okazała się lepsza od Ziaziulkiny, która to w ten sposób została wyeliminowana z walki o medale. Ale ciągle „w grze” jest Bivol, która pokonał dziś Gaboyan. Buksa dalej samodzielnie prowadzi z 9,5 pkt, ale musi wygrywać w ostatniej rundzie, gdyż ma gorszą punktację pomocniczą niż mająca pół punktu mniej Abdumalik. Po 8,5 punktu mają Sadaukassova i Bivol i wszystkie te zawodniczki zmierzą się w korespondencyjnym pojedynku o podział medali.

Start XIII rundy o 8:00 polskiego czasu.

Runda XIII

P3250128

Nerwy, zmęczenie i wczesna godzina rozpoczęcia rundy spowodowały, że emocji w ostatniej rundzie mieliśmy co niemiara. Janek czarnym kolorem próbował pokonać Boka, jednak ten zagrał pryncypialny wariant obrony sycylijskiej, który doprowadził do gorszej dla Polak końcówki, którą ten wybronił. A na szachownicy obok działy się cuda. Do 32 posunięcia Włoch Rombaldi grał, jak maszyna „rozwalającAntipova. I kiedy wydawało się, że za 2-3 posunięcia partia się zakończy, to w niedoczasie wykonał najpierw ruch, który dawał mu jeszcze szanse na walkę o wygraną, ale w następnym ruchu już całkowicie odwrócił partię. Posunięcie 32…d4 będzie mu się chyba bardzo długo śniło po nocach, bo odebrało mu medal. Tak więc o tytule Mistrza Świata zadecydowała punktacja pomocnicza, a konkretnie Turcy i Hindusi. Tak jak ci pierwsi zagrali dla Janka(porażka Ali Marandiego i remis Sanala), tak ci drudzy(a było ich aż czterech)” wspomogli” Bucholtzem Antipova i okazało się, że trzecia punktacja pomocnicza dała zwycięstwo Rosjaninowi. Brązowy medal zdobył, po gładkiej wygranej właśnie z Alim Marandim reprezentant Niemiec Bluebaum.

P3250127

W turnieju kobiet też było bardzo ciekawie, gdyż w pewnym momencie wydawało się, że Abdumalik wygra, a Buksa nie i tytuł przyznany zostanie tej pierwszej, ale w sumie obydwie zremisowały, co oznaczało, że Ukrainka wygrywa, a na drugie miejsce jeszcze wskoczyła Rosjanka Bivol, po pokonaniu Osmanodji. Mariola znowu zremisowała i z dorobkiem 50% punktów kończy zawody na 25 pozycji.

Wyniki końcowe turnieju open:

MS 20 2015 wyniki open

Szczegółowe wyniki turnieju open.

Wyniki końcowe turnieju kobiet:

MS 20 2015 wyniki kobiet

Szczegółowe wyniki turnieju kobiet.

Oficjalna strona zawodów.

35 Comments

 1. Witam , do grudnia to nie będziemy czekać. Trzymam kciuki za polski duet. Mam nadzieję , że Janek znowu dostarczy nam dużo emocji. Od dzisiaj obserwuję wszystkie partie. Powodzenia życzę.

 2. No dzisiaj trochę szczęśliwie wygrana gra końcowa przez Janka. W zasadzie niedokładne 2-3 ostatnie posunięcia Azera. Przez całą partię była wręcz lekka przewaga pozycyjna przeciwnika Polaka. Paradoksalnie Jankowi czarnymi może się grać lepiej, bo białymi ma jeszcze zbyt mały repertuar i przeciwnicy będą na niego dobrze przygotowani.

 3. Co do 2 rundy. To prawda, że przeciwnik Janka grał pasywnie, ale Polak też nie podjął ryzyka np. biciem na cxd4 i przejściem do gry końcowej. Peter Svidler ostatnio w wywiadzie powiedział, że jego mentor z czasów juniorskich powtarzał mu „remis to pozytywny wynik”. Jednak w przypadku tej partii mam mieszane uczucia. Piekielnie mocną stroną Dudy są końcówki. W ten sposób wygrał turniej w Lake Sevan. Gdyby była remisowa końcówka ok, ale obiektywnie w tej pozycji Janek nie musiał powtarzać ruchów, a przeciwnik nie miał bardzo dużo czasu i można było liczyć na jakąś niedokładność. Z perspektywy „kanapowego dziadka” co to lubi się wymądrzać, szkoda, że nie powalczył. Turniej jednak bardzo długi i może oszczędzanie sił będzie dobrą taktyką, bo wczorajsza partia była dość długa.

 4. Janek włączył 5 bieg!!! Brawo!!!

 5. Pingback: Puchar Świata 2015 - Mistrzostwa

 6. Pingback: Puchar Świata. - chessbrains.pl

 7. Pingback: R1P1 PŚ - dwa remisy i porażka Polaków. - chessbrains.pl

 8. Trochę mniej w ostatnich dniach śledziłem Janka, ale wygląda na to, że Mistrzostwo Świata jest bardzo blisko. Nadmienię tylko, że Janek po raz pierwszy w karierze trafił do pierwszej 100 rankingu wirtualnego (po wygranej z Van Foreestem miał 2656.4 ELO). Co prawda jutro musi wygrać, bo inaczej z niego wypadnie, ale to i tak odzwierciedla jak wielki postęp zrobił od ostatniego roku, kiedy przez moment myślałem, że jego kariera zatrzymała się jakby w miejscu.

 9. Pingback: R1P2 PŚ - Wojtaszek w II rundzie. Bartel gra baraż. - chessbrains.pl

 10. Pingback: R1D PŚ - Bartel odpada po Armageddonie. - chessbrains.pl

 11. Pingback: R2P1 PŚ - Wojtaszek pokonuje Artemieva. - chessbrains.pl

 12. Ale prezent zrobił Rambaldini w ostaniej rundzie Antipov’owi , miał już Rosjanina na widelcu i zamiast zakończyć wygrana końcówką to ją przegrał i rundę 13 wygrał Antipow. Janek z remisował i razem z Antipowem mają po 10 pkt. i zadecyduje punktacja pomocnicza , ciekawe jak to się zakończy?
  Nie mogę się doczekać końcowego wyniku.

 13. Gratulacje dla Janka za srebrny medal!!!

 14. Ależ szkoda. To co zrobił Włoch było wprost nie do uwierzenia. Kiedy odchodziłem od komputera jakiś engine dawał nawet -9! Wracam, a tam 1-0. Przez chwilę myślałem, że to jakiś błąd w transmisji. Bardzo szkoda tego złotego medalu. Janek miał rankingowo znaaacznie lepszych przeciwników. Z tego co policzyłem 9 przeciwników Janka miało ranking ponad 2500, a Antipova tylko 7. Oczywiście sam ranking nie gra, ale jednak trudniej jest przewodzić w tabeli, niż uczestniczyć w gonitwie. No i jednak Antipov zaliczył porażkę z Grigoryanem. Wielkie gratulacje dla Janka. Rozegrał po raz kolejny genialny turniej.

 15. Pingback: R2P2 PŚ - Wojtaszek w III rundzie. - chessbrains.pl

 16. Panie Zbyszku, nie sądzę, żeby to było podstawione, bo Rimbaldi miał realne szanse na srebrny medal. Akurat tutaj teorii spiskowych nie szukałbym. Po prostu był w niedoczasie i zagrał dwa słabe posunięcia. Wielka szkoda i ogromne szczęście Antipova, bo mam wrażenie, że po tak słabej partii nie zasłużył na złoto.

 17. Pingback: R2 PŚ - Aronian jedzie do domu! - chessbrains.pl

 18. Pingback: R3P1 PŚ - Remis czarnymi Wojtaszka. - chessbrains.pl

 19. Pingback: R3P2 PŚ - Wojtaszek wygrywa i jest już w 16. - chessbrains.pl

 20. Pingback: R3D PŚ - Kramnik jedzie do domu. - chessbrains.pl

 21. Pingback: R4P1 PŚ - Remis Wojtaszka, dwie niespodzianki. - chessbrains.pl

 22. Pingback: R4P2 PŚ - Remis Wojtaszka i we wtorek dogrywka. - chessbrains.pl

 23. Pingback: R4 PŚ - Wojtaszek odpada, ale wraca "z tarczą". - chessbrains.pl

 24. Pingback: R5 PŚ - Eljanov wygrywa z Nakamurą. - chessbrains.pl

 25. Pingback: Mistrzostwa Europy Juniorów 2015. - Mistrzostwa

 26. Pingback: R5 PŚ - Nakamura jedzie do domu. - chessbrains.pl

 27. Pingback: R5 PŚ - Zostało już tylko czterech. - chessbrains.pl

 28. Pingback: R5 PŚ - Svidler blisko finału. - chessbrains.pl

 29. Pingback: R5 PŚ - Svidler już czeka na rywala. - chessbrains.pl

 30. Pingback: R6 PŚ - Nieznajomość przepisów eliminuje Eljanova. - chessbrains.pl

 31. Pingback: Finał PŚ - Falstart Karjakina. - chessbrains.pl

 32. Pingback: R2 Finał PŚ - Falstart Karjakina cz. II. - chessbrains.pl

 33. Pingback: R3 Finał PŚ - Podstawka Svidlera dała zwycięstwo Karjakinowi. - chessbrains.pl

 34. Pingback: Finał PŚ - Karjakin wygrywa i doprowadza do remisu i dogrywki. - chessbrains.pl

 35. Pingback: Karjakin wygrywa Puchar Świata. - chessbrains.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.