ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Europy Kobiet 2015.

| 0 comments

MEK 2015 logo3 MEK 2015 logo

W dniach 18-31 maja rozegrane zostaną w gruzińskiej miejscowości Chakvi 16 Mistrzostwa Europy Kobiet, które są jednocześnie kwalifikacją do kobiecego Pucharu Świata, do którego zakwalifikuje się 14 zawodniczek.

MEK 2015 polkiFot. PZSzach

Do zawodów zgłosiło się co prawda tylko 99 zawodniczek, ale za to aż 26 posiada ranking powyżej 2400 pkt ELO. Wśród nich znajduje się czwórka reprezentantek Polski: Monika Soćko(rozstawiona z nr. 11), Jolanta Zawadzka(z 19), Karina Szczepkowska-Horowska(z 23) oraz debiutująca w tych zawodach aktualna Mistrzyni Polski do lat 18 15-letnia Oliwia Kiołbasa(z 62). Pierwsza z Polek już rok temu zdobyła kwalifikację to Pucharu Świata.

MEK 2015 logo2

Najwyżej rozstawiona jest – posiadająca ranking 2570 – reprezentantka gospodarzy Nana Dzagnidze. Oprócz niej ranking powyżej 2500 ma jej rodaczka Bela Khotenashvili(2527) oraz Bułgarka Antoaneta Stefanowa(2512).

MEK 2015 lista

Pierwsza runda rozegrana zostanie we wtorek 19 maja, a ostatnia w sobotę 30 maja. W dniu 26 maja zaplanowany jest dzień przerwy.

DelegaTomaszFot. PZSzach

Sędzią głównym zawodów jest Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

W dniach 1-2 czerwca zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy Kobiet w szachach szybkich o puchar słynnej gruzińskiej arcymistrzyni Mistrzyni Świata Mai Chiburdanidze.

Transmisja

Runda I

MEK 2015 R1

Od przykrej niespodzianki rozpoczęła start w zawodach Karina Szczepkowska-Horowska, która została pokonana przez niżej notowaną WIM Zehrę Topel(2179). Przeciwniczka lepiej zagrała debiut i szybko przejęła inicjatywę, którą zamieniła na materiał. Za to bardzo dobrze zadebiutowała Oliwia Kiołbasa, która – mimo czarnego koloru – zagrała wyrównany pojedynek z bardzo doświadczoną IM Lilit Mrktchian(2459). Monika Soćko gładko rozprawiała się z WIM Mirandą Mikadze(2233), tak jak i Jola Zawadzka z WIM Nato Imnadze(2196). Większość faworytek zwycięsko zakończyła swoje pierwsze pojedynki, jednak potknęły się Khotenashvili, Paetz i Ushenina remisując swoje partie.

Runda II

MEK 2015 R2Fot. Organizatorzy

Jak widać, dla naszych zawodniczek mistrzostwa te nie będą łatwe. Dziś jedynie Monika stanęła na wysokości zadania i wyszła zwycięsko z potyczki z WGM Gulnar Mammadovą(2293). Mimo gry czarnym kolorem łatwo przejęła inicjatywę, a potem stopniowo zwiększała napięcie, które wzmocniła ładną kombinacją, po której zyskała decydującą, choć nie najprostszą do realizacji, przewagę. Jednak para gońców przeciwko wieży dała jej zwycięstwo w 53 posunięciu, kiedy to rywalka nie była w stanie utrzymać obrony kilku słabości na raz. Karina niestety nie wskoczyła jeszcze na właściwe „obroty” i tylko zremisowała z dużo niżej notowaną Gruzinką Aną Kuchavą(2135). Mimo że bywały w tej partii momenty nadziei, to żadna z zawodniczek nie uzyskała na tyle korzystnej pozycji, aby powalczyć o wygraną. Niestety to było wszystko co zdobyły Polki, gdyż Oliwka przegrała z dużo wyżej notowaną IM Nino Khurtsidze(2451), a Jola – dość niespodziewanie – nie sprostała WFM Marii Gevorgyan(2190). Na „szczycie” aż cztery zawodniczki z rankingiem powyżej 2400 przegrały swoje partie, w tym niestety nasza Jola. Komplet punktów ma 15 zawodniczek, w tym Monika Soćko.

Runda III

MEK 2015 R3Fot. Organizatorzy

Po dwóch trudnych rundach przyszła runda szczęśliwa dla naszych reprezentantek. Co prawda Monika zremisowała z Galojan, ale pozostałe nasze zawodniczki odniosły dziś zwycięstwa. Jola pokonała bez najmniejszych problemów WIM Sabinę Inrahimą(2272), mimo że były momenty, że nasza reprezentantka miała gorszą pozycję, Karina też okazała się lepsza od Khanim Balajayevej(2130) i w tej partii nie było ani chwili, w której musielibyśmy martwić o naszą zawodniczkę, a Oliwia pokonała niżej notowaną WGM Tamar Khmiadashivili(2043). Dziś przegrała Stefanova, od której lepsza okazała się narzeczona Radka Wojtaszka Alina Kashlinskaja. Z kompletem punktów mamy już tylko cztery zawodniczki – Girye, Kashlinskają, Sandu i Batsiashvili.

Runda IV

MEK 2015 R4Fot. Organizatorzy

Niestety nie dane było Polkom kontynuować zwycięskiej passy i w piątek musiały aż trzy razy uznać się za pokonane. Monika przeceniła swoje możliwości w starciu z IM Ekateriną Kovalevską(2450) i tuż po rozegraniu debiutu została bez pionka, którego rywalka do końca realizowała, kończąc partię zwycięską wieżówką. Jola została wręcz zmasakrowana przez WIM Ulviyyę Fataliyevę(2331) i już po 26 posunięciach poddała partię. Oliwia przekonała się, że wieża z gońcem jest lepsza od wieży ze skoczkiem, ale niestety to ona miała tą gorszą parę figur, co zamieniło sie w porażkę z Zoyą Schleining(2375). Jedynie Karina stanęła na wysokości zadania i „oszukała” w końcówce wieżowo-gońcowej, przy rożnopolowych gońcach WGM Kubrę Ozturk(2235). Na I szachownicy przegrał Girya z Sandu i to właśnie reprezentantka Rumunii jest samodzielną liderką z kompletem punktów. Niestety z turnieju wycofała się rozstawiona z nr.1 Dzagnidze, którą od szachów oderwała choroba ojca. Wszystkie nasze zawodniczki są na razie poza strefą Pucharu Świata, więc nie mają wyjścia, tylko muszą wziąć się do pracy i pokazać, na co je naprawdę stać w tym turnieju.

Runda V

MEK 2015 R5Fot. Organizatorzy

Z pewnym niepokojem czekaliśmy na kolejną rundę, która pokazała, że dalej będzie ciężko. Monika walczyła z doświadczoną IM Mają Lomineishvili(2364) w partii, która miała zmienny przebieg. I kiedy już doszło do końcówki jednakowogońcowej, to nasza reprezentantka wywarła taką presję, że rywalka postanowiła wymienić gońca w zamian za przejście do przegranej pionkówki. A tą już Monika potrafiła zrealizować. Karina co prawda w żadnym momencie partii z WGM Ingą Charkhalashvili(2318) nie miała przegranej, ale na pewno nie uzna jej za przykład dla swoich uczniów. Jednak para gońców pokazała swoja siłę i to nasza zawodniczka dziś zdobyła cały punkt. Jola zagalopowała się w pojedynku z WGM Marią Kursovą(2267) i kiedy próbowała „dobrać się” do króla, to jej rywalka skontrowała na skrzydle hetmańskim. Na tyle skutecznie, że to ona zdobyła cały punkt. Oliwia remisem zakończyła swój pojedynek z Anną Tskhadadze(1938). A prowadząca Sandu odprawiła z kwitkiem Javakashvili i dalej ma komplet punktów. Pół punktu za nią znajduje się Batsiashvili, która pokonała wczorajszą pogromczynię Moniki. Do czołówki powróciły dwie Polki – Soćko i SzczepkowskaHorowska, które mają po 3,5 pkt.

Runda VI

MEK 2015 R6Fot. Organizatorzy

Nie dała pograć dziś Karinie była Mistrzyni Świata GM Antoaneta Stefanova(2512). Przez całą partię miała przewagę, którą sukcesywnie zwiększała pokonując wreszcie naszą arcymistrzynię. Monika zmierzyła się z narzeczoną Radka Wojtaszka IM Aliną Kashlinską(2423) i nawet uzyskała niewielką przewagę, jednak niepotrzebnie chyba zwróciła jakość, co doprowadziło do remisu. Jola rozegrała partię „bez historii” z WGM Ingą Khurtsilavą(2212) gładko inkasując punkt. Wygrała także Oliwia, której rywalką była Mariam Tevzadze(1834). Nie utrzymała swojej wygrywającej passy Sandu, która dziś została pokonana przez Batsiashvili. W ten sposób to Gruzinka jest teraz samodzielną liderką z 5,5 pkt.

Runda VII

MEK 2015 R7Fot. Organizatorzy

Już był(a) w ogródku, już witał(a) się z gąską…” Takim cytatem z klasyka można w skrócie napisać o pojedynku Moniki z IM Sopiko Guramishvili(2370). Niestety obustronny niedoczas był tym razem dodatkowym przeciwnikiem dla naszej zawodniczki i zamiast wygranej zobaczyliśmy szczęśliwy remis, bo gdyby rywalka zagrała dziś 89.Hc3+, to pewnie wynik tej partii były bardziej niekorzystny dla Polki. Karina zagrała dziś bardzo dobrą partię z WGM Gulnam Mammadovą(2293), gdzie pokazała siłę wolnego piona wspartego parą gońców, która dała jej zwycięstwo. Jola za to dała lekcję gry wieżami w zestawie z dwoma gońcami i hetmanem WGM Narmin Kazimovej(2259), którą zakończyła prostą kombinacją doprowadzającą do pozycji matowej. Świetną partię z IM Olgą Ziminą(2339) zagrała Oliwka, jednak – mając kompletnie wygraną pozycję – w pierwszym niedoczasie nie doliczyła i w sumie partię zremisowała. Prowadzące Batsiashvili oraz Sandu dziś wygrały i dalej Gruzinka prowadzi, a pół punktu za nią znajduje się reprezentantka Rumunii. We wtorek zawodniczki mają dzień wolny, a potem rozegrają decydujące rundy.

Runda VIII

MEK 2015 R8Fot. Organizatorzy

Monika dziś bez problemów uporała się z WIM Khayalą Abdullą(2266). Ustawiła rywalkę w trudniej pozycji, w której tylko czarne mogły wygrać, co się szczęśliwie stało. Karina zagrała z IM Elisabeth Paehtz(2473) partię o zmiennym przebiegu. Najpierw Niemka uzyskała sporą przewagę, ale po wymianie hetmana za dwie wieże pojswiła się pozycja na szachownicy, która dawała Polce duże szanse na wygraną. Niestety Karina przeoczyła ruch 39…Wd3 i w sumie partia zakończyła się remisem. Jola długo się broniła w pojedynku z IM Eleną Sediną(2312), ale lepiej zniosła kontrolę czasu, po której to ona doprowadziła partię do zwycięskiego końca. Oliwka wybrała niewłaściwy plan gry z WGM Betul Cemre Yildiz(2315) i niestety poniosła porażkę. Prowadząca Batsiashvili pokonała Giry’ę i umocniła się na prowadzeniu, gdyż Sandu przegrała z Zhukovą.

Runda IX

MEK 2015 R9Fot. Organizatorzy

Monika robiła wszystko, co w jej mocy, aby „dobrać się” do IM Inny Gaponenko(2391), jednak rywalka sprytnie się broniła i doprowadziła do pozycji, gdzie Polka miała co prawda pionka więcej, ale przy różnopolowych gońcach nic nie mogła więcej zrobić niż zgodzić się na remis. Karina niestety nie doceniła napięcia, jakie stworzyła na skrzydle królewskim WGM Alexandra Goryachkina i jej król znalazł się w tarapatach, z których już nie wyszedł. Jola w pojedynku z IM Lilit Galojan(2275) za to pokazała, że nie wszystkie wieżówki są remisowe, a w szczególności te, w których ma dwa połączone i wolne pionki przewagi. Niestety kolejną porażkę poniosła Oliwka, która tym razem nie podołała Alexandrze Vakhania(2130). Prowadząca Batsiashvili dziś zremisowała, ale mimo to utrzymała się na samodzielnym prowadzeniu. Za nią znajduje się – mająca pół punktu mniej – Zhukova i to raczej pomiędzy nimi rozegra się batalia o tytuł.

Runda X

MEK 2015 R10Fot. Organizatorzy

Monika dostała dziś najsłynniejszą chyba zawodniczkę na tych zawodach – reprezentantkę Rumunii WGM Mihaelę Sandu(2300). Partia długo miała równy przebieg, jednak w końcówce nasza zawodniczka „oszukała” rywalkę i odniosła zwycięstwo. Po ciekawej pozycyjnej ofierze figury IM Alina Kashlinskaya(2423) pokonała Jolę. Niestety Karina musi powtórzyć wieżówki, gdyż dziś nie popisała się w tego typu końcówce z WIM Khayalą Abdulla(2266). Za to wygrała Oliwia, która okazała się lepsza od WFM Vlady Sviridovej(2087). W najważniejszym pojedynku turnieju Zhukova pokonała prowadzącą Batsiashvili i to on jest teraz na samodzielnym prowadzeniu z 8,5 pkt. Monika z 7 pkt jest siódma i ma szanse na brązowy medal.

Runda XI

MEK 2015 R11Fot. Organizatorzy

Monika chciała, ale jej rywalka raczej, powalczyć o miejsce medalowe. Po wyrównanej partii WGM Olga Girya(2479) i nasza zawodniczka zaakceptowały remis, który dał im szóste(Girya) oraz siódme(Soćko) miejsce w klasyfikacji końcowej. Jola dała IM Ekaterinie Kovalevskiej(2450) przejąć inicjatywę i zamienić ją na „gładki” punkt.Karina znowu zagalopowała się w ataku na króla MGM Marii Kursovej(2267) i została skontrowana również przegrywając. Oliwka miała dziś odrobinę szczęścia, gdyż Susanna Gaboyan(2153) podstawiła mata w lepszej pozycji. Na pierwszej szachownicy Natalia Zhukova pokonała Elinę Danielian i został Mistrzynią Europy, natomiast srebro zdobyła Nino Batsiashvili, a brąz przypadł przyszłej Pani Wojtaszek – Alinie Kashlinskiej.

Jednak to nie te wyniki przejdą do historii, ale fatalne warunki, w jakich przebywały zawodniczki oraz podejrzenia o oszustwo, jakie rzuciło na reprezentantkę Rumunii Mihaelę Sandu 15 zawodniczek. Wygląda na to, że były to oskarżenia bezpodstawne, a – zdaniem Sandu – stała za nimi właśnie złota medalistka Mistrzostw Natalia Zhukova, która rozpętała tą aferę tuż przed pojedynkiem z Rumunką, mającą 6 z 7. Finał tej sprawy zapewne poznamy w przyszłości, gdyż tak Sandu, jak i jej federacja nie zamierzają odpuścić zawodniczkom bezpodstawnie oskarżającym ją o wspieranie się oprogramowaniem podczas partii. Już dziś większość autorytetów twierdzi, że nic specjalnego w grze Sandu nie było i wynik został uzyskany w sposób sprawiedliwy. Jednak stres, jakiemu została Rumunka poddana spowodował, że wszystkie pozostałe partie przegrała. W tym z Moniką Soćko. „Summa summarum” wydaje się, że Zhukovej i 14 koleżankom grozą konsekwencje, gdyż – zgodnie z przepisami gry w szachy – w przypadku fałszywego oskarżenia zawodniczka może być ukarana zgodnie z artykułami 12.2 i 12.9.

MEK wyniki polki

Monika, zajmując 7 lokatę, pokazała, że ciągle liczy się w Europie, natomiast pozostałe zawodniczki niestety nie miały udanych zawodów. Jeszcze Oliwii można wybaczyć ten start, gdyż pojechała głównie po naukę, natomiast tak Jola, jak i Karina powinny o nim zapomnieć.

MEK 2015 wyniki

Szczegółowe wyniki.

MEK 2015 szybkie podiumFot. Organizatorzy

Turniej szachów szybkich zakończył się zwycięstwem Aleksandry Kosteniuk, która nie gra w IME i przyjechała tylko na turniej szachów szybkich. Drugie miejsce zajęła – również niegrająca – Valentina Gunina, a trzecia była Nino Bastsiashvili. Reprezentantki Polski nie uczestniczyły w tych zawodach.

MEK 2015 wyniki szybkie

Szczegółowe wyniki szachów szybkich.

Oficjalna strona zawodów.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.