ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet 2015.

| 1 Comment

DMSK 2015 logo

Równolegle do Drużynowych Mistrzostw Świata rozgrywane zostaną Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet, w których zobaczymy reprezentantki Polski. Zawodniczki spotkają się jednak w innej lokalizacji – chińskim Chengdu.

SONY DSC

W zawodach zobaczymy również 10 drużyn w składach olimpijskich(4 zawodniczki + 1 rezerwowa), a o zwycięstwie zadecyduje ilość zdobytych punktów meczowych.

Składy drużyn.

DMSK 2015 Z1Fot. Jolanta Zawadzka

Rosja Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Kosteniuk, Alexandra GM, WGM 2529
2 Gunina, Valentina GM, WGM 2532
3 Girya, Olga WGM 2464
4 Pogonina, Natalija WGM 2456
5 Goryachkina, Aleksandra WGM 2473
Ukraina Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Muzychuk, Anna GM, WGM 2552
2 Muzychuk, Mariya IM, WGM 2526
3 Ushenina, Anna GM, WGM 2486
4 Zhukova, Natalia GM, WGM 2471
5 Gaponenko, Inna IM, WGM 2384
Chiny Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Ju, Wenjun GM, WGM 2557
2 Tan, Zhongyi WGM 2487
3 Shen, Yang IM, WGM 2459
4 Lei, Tingjie WGM 2444
5 Ding, Yixin WGM 2434
Gruzja Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Khotenashvili, Bela GM, WGM 2513
2 Javakhishvili, Lela IM, WGM 2481
3 Melia, Salome IM, WGM 2459
4 Batsiashvili, Nino IM, WGM 2473
5 Arabidze, Meri IM, WGM 2374
Indie Nazwisko, Imię Tytuł Rnkting
1 Padmini, Rout WGM 2446
2 Koneru, Humpy GM, WGM 2581
3 Harika, Dronavalli GM, WGM 2492
4 Gomes, Mary Ann WGM 2354
5 Soumya, Swaminathan WGM 2347
Polska Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Socko, Monika GM, WGM 2463
2 Zawadzka, Jolanta WGM 2422
3 Szczepkowska-Horowska, Karina WGM 2414
4 Bartel, Marta WGM 2350
5 Kulon, Klaudia WGM 2310
Armenia Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Danielian, Elina GM, WGM 2488
2 Mkrtchian, Lilit IM, WGM 2442
3 Kursova, Maria WGM 2290
4 Galojan, Lilit IM, WGM 2277
5 Gaboyan, Susanna 2175
Kazahstan Name Tytuł Ranking
1 Saduakassova, Dinara WGM 2393
2 Abdumalik, Zhansaya WGM 2411
3 Nakhbayeva, Guliskhan WGM 2329
4 Dauletova, Gulmira WIM 2201
5 Davletbayeva, Madina WIM 2231
USA Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Abrahamyan, Tatev WGM 2301
2 Foisor, Sabina-Francesca WGM 2235
3 Nemcova, Katerina WGM 2279
4 Melekhina, Alisa FM, WIM 2235
5 Ni, Viktorija WIM 2188
Egipt Nazwisko, Imię Tytuł Ranking
1 Mona, Khaled WGM 2125
2 Wafa, Shrook WGM 2058
3 Moaataz, Ayah WIM 2022
4 Wafa, Shahenda WIM 2118
5 Sherif, Amina WIM 1971

Transmisja.

Runda I Ukraina – Polska 0,5:3,5

DMSK 2015 R1Fot. A. Karlovich

Od ogromnej niespodzianki – i to w wykonaniu reprezentantek Polski – rozpoczęły się te zawody. Z reprezentacją Ukrainy zawsze nam się ciężko grało, ale nie w tym meczu. Nokaut, jaki zadały drużynie naszych wschodnich sąsiadek nasze zawodniczki, ani przez chwilę nie zapowiadał jednak trudności. No może w debiutach było równo. Jednak chwilę potem po kolei nasze reprezentantki zaczęły zyskiwać przewagę. I już po pierwszej kontroli czasu było 2,5:0,5 dla Polek, a partia Marty Bartel z Inną Gaponenko zmierzała do korzystnego dla Polki końca. Monika Soćko, jak profesorka, rozegrała czarnymi obronę Caro-Kann z Anną Muzychuk i w 40 posunięciu już tylko przyjęła gratulacje od rywalki. W pojedynku Joli Zawadzkiej z Anną Usheniną wiele się działo, ale po zamieszaniu na szachownicy okazało się, że w końcówce nasza zawodniczka została z figurą za porozrzucane pionki rywalki. Ukrainka była w takim stresie, że w 32 posunięciu przekroczyła czas do namysłu, gdyż – będąc w niedoczasie – niedokładnie nacisnęła dźwignię zegara i nie zauważyła, że ciągle leci jej czas.Po opadnięciu chorągiewki wezwany sędzia sprawdził, że zegar działa poprawni i ogłosił zwycięstwo Polki. Karina Szczepkowska-Horowska spokojnie, jako pierwsza, zremisowała czarnymi z Natalią Zhukovą. W sumie świetny start i … liczymy na więcej w następnych rundach.

DMSK 2015 R1bFot. Y. Liu

W pozostałych meczach Kazachstan również niespodziewanie pokonał Indie 2,5:1,5, USA straciły punkt z Egiptem, ale wygrały 3:1, Gruzja zremisowała 2:2 z wyżej notowaną Rosją, a Armenia przegrała z Chinami 1:3.

Runda II Polska – USA 2:2

DMSK 2015 R2Fot. Y. Ju

Mecz z Amerykankami teoretycznie wydawał się łatwiejszy od potyczki z Ukrainą. Ale tak w życiu niestety nie jest i nasze zawodniczki nie miały łatwego zadania. Niestety bardzo szybko okazało się, że Klaudia Kulon, która „podmieniłaMartę Bartel, stanęła gorzej w partii z Alisą Melekhiną, a potem już tylko czekała na wykonanie wyroku. Monika Soćko nie uzyskała nic ciekawego w partii z Tatev Abrahamyan i trzykrotnie powtórzyła pozycję, co spowodowało podział punktu. Jola Zawadzka czarnymi zneutralizowała zapędy Kateriny Nemcovej także remisując, a cały mecz zakończył się remisem 2:2 dzięki pewnemu zwycięstwo Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej z Viktoriją Ni.

DMSK 2015 R2bFot. Y.Ju

W pozostałych meczach też było ciekawie. Dzięki zwycięstwu Koneru nad Ju Hinduski zremisowały z Chinkami. Drugi remis zanotowały Rosjanki, które tym razem nie przebiły Ormianek. Zwycięstwo Giryi na czwartej szachownicy zrekompensowała Danielian na pierwszej. Ukraina podniosła się po wczorajszej porażce z Polską i pokonała 3,5:0,5 Kazachstan. A 4:0 z Egiptem wygrała reprezentacja Gruzji. Tak więc już w drugiej rundzie nie mamy drużyny z kompletem punktów, co zwiastuje wiele emocji. Prowadzą z 3 pkt Polska, Chiny, USA i Gruzja.

Runda III Gruzja – Polska 2,5:1,5

DMSK 2015 R3Fot. A. Karlovich

Kiedy Jola Zawadzka poświęciła w 18 posunięciu partii z Lelą Javakashvili gońca na b5 powiało optymizmem, bo sytuacja na pozostałych szachownicach wyglądała nieźle. Niestety przeoczyła 22.a4 i potem już tylko zmierzała do remisu. Mniej więcej w w tym samym czasie Monika Soćko oddała pionka za inicjatywę, ale Bela Khotelashvili tym się nie przejęła i dostała pozycję na pograniczu wygranej. Mimo przewagi zaproponowała remis, gdyż na III szachownicy Nino Batsiaschvili pokonała Karinę Szczepkowską-Horowską, a na samym początku Salome Melia zremisowała ze stojącą odrobinę lepiej Martą Bartel. W ten sposób Polki przegrały pierwszy mecz, a Gruzinki wyszły na samodzielne prowadzenie.

DMSK 2015 R3bFot. A. Karlovich

W meczu dnia Rosjanki pokonały 3:1 Chinki, a zwycięstwa odniosły Kosteniuk z Ju oraz Girya z Lei. W takim samym stosunku wygrały też Ormianki z Egiptem, a punktowały na pierwszych trzech szachownicach, przegrywając na ostatniej. Ukrainki zremisowały z Hinduskami, tak samo, jak Stany z Kazachstanem. W ten sposób mamy samodzielne liderki z Gruzji.

Runda II Polska – Armenia 1,5:2,5

DMSK 2015 R4Fot. A. Karlovich

Pojedynek z Armenią rozpoczął się od remisu Marty Bartel czarnym kolorem z Marią Kursovą. Polka w pewnym momencie miała dość trudną pozycję, ale udało jej się zneutralizować zapędy rywalki i wyrównać grę. Niestety w tarapaty popadła Karina Szczepkowska-Horowska zbyt szybko wskakując skoczkiem na strategicznie ważne pole „d5„. Po jego wymianie okazało się że to czarne dostają inicjatywę, która zrealizowały. Za to Monika Soćko znowu „po profesorsku„, choć po długiej grze, zrealizowała przewagę w partii z Eliną Danielian. Niestety Jola Zawadzkaszarpnęła się” w – wydaje się remisowej – końcówce wieżowej z Lilit Mkrtchian i w ten sposób mecz zakończył się nikłą porażką Polski.

DMSK 2015 R4bFot. A. Karlovich

Prowadząca Gruzja bez problemu poradziła sobie z Kazachstanem wygrywając 3:1. Identycznym wynikiem zakończył się pojedynek Ukrainy z USA. Natomiast Rosjanki pokonały Hinduski 2,5:1,5. Najłatwiejszy mecz miały Chinki gromiąc 4:0 Egipt. W tabeli na prowadzeniu ciągle Gruzja, a Polki spadły na 7 pozycję.

Runda V Chiny – Polska 3:1

DMSK 2015 R5Fot. A. Karlovich

Niestety kolejną porażkę poniosły nasze reprezentantki. Tym razem lepsza – i do bezdyskusyjnie – okazała się reprezentacja Chin – w której punktowały zawodniczki na niższych szachownicach. Niestety druga partia w tym turnieju Klaudii Kulon w partii z Ding znowu była nieudana, choć po debiucie nic nie zapowiadało porażki. Jednak niedokładne posunięcie skoczkiem spowodowało dramat. Także Marta Bartel szybko popadła w tarapaty w pojedynku z Lei i z nich się już nie wydostała. Jola Zawadzka odważnie zagrała z Tan, jednak jej rywalka nie była jej dłużna i w sumie doszło do aktywnej wieżówki, która zakończyła się remisem. Grająca na I szachownicy Monika Soćko nie znalazła sposobu na przebicie liderki Chińskiej reprezentacji Ju i ta partia też zakończyła się remisem, który przypieczętował naszą porażkę.

DMSK 2015 R5bFot. A. Karlovich

Prowadząca Gruzja pokonała 2,5:1,5 Ukrainę, dzięki zwycięstwu na pierwszej szachownicy Danielian nad A. Muzychuk. USA okazały się lepsze od Indii w stosunku 3:1, a punktowały Koneru i Soumya. Rosjanki gładko ograły „do zeraEgipcjanki, natomiast w pojedynku Armenii z Kazachstanem padł remis. Na czele cały czas Gruzja z 9 pkt, a Polski znajdują się niestety na przedostatniej pozycji, mając ciągle 3 pkt z dwóch pierwszych pojedynków.

Runda VI Polska – Rosja 0,5:3,5

DMSK 2015 R6Fot. A. Karlovich

Za każdym razem, kiedy Polki grają z Rosjankami mamy gwarancję wielkiej bitwy i niepewność wyniku. A Rosjankom trudno odebrać choćby jeden punkt meczowy. Polki zawsze było na to stać, ale nie w sobotę. Nasza liderka postanowiła „zakombinować” z Guniną, ale jednak się przeliczyła i partia nie trwała długo. Jola Zawadzka dostała świetną pozycję z Kosteniuk, jednak po raz kolejny w tym turnieju nie doliczyła i odwróciła wynik. Marta Bartel długo broniła gorszą pozycję w końcówce jednakowogońcowej, ale w pewnym momencie dopuściła do zbyt wielu szans Goryachkinie i niestety też musiała się poddać. Jedyną połówkę zdobyła Karina SzczepkowskaHorowska, która białymi zagrała niezła partię z Pogoniną.

DMSK 2015 R6bFot. A. Karlovich

Prowadzące Gruzinki gładko pokonały 3:1 Amerykanki, wygrywając „czarne” partie, a remisując białe. Sporą niespodzianką jest remis Kazachstanu z Chinkami, gdzie nie zobaczyliśmy rezultatywnego wyniku na żadnej szachownicy. Minimalne zwycięstwo nad Armenią dała Ukrainie Gaponenko, która pokonała Kursową. Hinduski rozgromiły Egipt 4:0, co nie jest niespodzianką. Tak więc ciągle prowadzą Gruzinki z 11 pkt, a wyprzedzają o 1 pkt Rosjanki i o 3 pkt Chinki.

Runda VII Egipt – Polska 1:3

DMSK 2015 R7Fot. A. Kosteniuk

Mecz z Egiptem wcale nie był spacerkiem, jednak zakończył się wynikiem zgodnym z oczekiwaniami. Monika Soćko nie dała pograć Ayah Moaataz i już w 11 posunięciu wykorzystała niedokładne zagranie rywalki rozpoczynając zdobywanie decydującej przewagi. Kilka posunięć potem wiadomo już było, że wynik będzie tylko jeden – wygrana Polki. Karina Szczepkowska-Horowska lepiej poradziła sobie w grze środkowej i również wygrała z Shahendą Wafa. Marta Bartel rozpoczęła partię od sporej defensywy, ale już po 20 posunięciu przewaga zaczynała przechylać się na jej stronę i choć Amina Sherin dotrwała do 58 posunięcia, to zmuszona była wtedy się poddać widząc zbliżającego się mata. Kolejną fatalną partię rozegrała Klaudia Kulon, która dostosowała się do klasy Shrook Wafa i po niskiego lotu partii musiała uznać się za pokonaną.

DMSK 2015 R7bFot. A. Kosteniuk

Prowadzące Gruzinki pokonały 2,5:1,5 Indie, dzięki zwycięstwu Arabidze nad Padmini. Rosjanki straciły punkt remisując z Kazachstanem. Na wygraną Guniny z Abdumalik rywalki odpowiedziały zwycięstwem Saduakassovej nad Kosteniuk. Również remisem zakończyła się rywalizacja Chin z Ukrainą, a wygrywały Maria Muzychuk oraz Tingjie Lei. Także remisem zakończył się pojedynek Armenii z USA, ale tu żadna z zawodniczek nie pokonała rywalki. Na dwie rundy przed końcem Gruzja ma już 2 pkt przewagi nad Rosją i 4 nad Chinami.

Runda VIII Indie – Polska 3,5:0,5

DMSK 2015 R8bFot. V. Yu

Kolejne starcie z drużyną ze światowej czołówki zakończyło się bolesną porażką. Monika Soćko dobrze grała początek partii z Humpy Koneru, jednak w drugiej części nie doceniła siły czarnopolowego gońca operującego w jej obozie i niestety musiała uznać się za pokonaną. Jedyny „urobek” w postaci połówki punktu zdobyła Jola Zawadzka, która utrzymała pozycję z Hariką Dronavalli. Bliska pokonania Swaminathan Soumyi była Karina Szczepkowska-Horowska, jednak nie zdecydowała się na ofiarę wieży w 32 posunięciu, a chwilę potem odwróciła pozycję i poddała partię. Marta Bartel szybko oddała inicjatywę Mary Ann Gomes, a jej rywalka pokazała siłę hetmana i gońca przy otwartym otoczeniu białego króla.

DMSK 2015 R8Fot. V. Yu

Prowadząca Gruzja gładko pokonała Armenię 3:1, Rosjanki minimalnie zwyciężyły Ukrainki, dzięki dwóm zwycięstwom Pogoniny oraz Giryi. Chinki powtórzyły wynik z meczu z Polską i również „do połówki” pokonały USA. Również takim samym zwycięstwem zakończył się pojedynek Kazachstanu z Egiptem. Gruzja z 15 pkt ma dwa punktu przewagi nad Rosją i przed sobą pojedynek z Chinami. Rosja natomiast spotka się w ostatniej rundzie z USA i pewnie wygra.

Runda IX Polska  – Kazachstan 2:2

Ostatni pojedynek nie przyniósł Polkom zwycięstwa drużynowego, a tylko jedno indywidualne. Karina Szczepkowska-Horowska okazała się lepsza od Gulishkan Nakhbayevej. Niestety przegrała czwartą partię Klaudia Kulon, co przy remisach Moniki Soćko i Joli Zawadzkiej dało nam jeden punkt meczowy.

W meczu dnia Gruzja pokonała 2,5:1,5 Chiny i dzięki temu zespół ten zapewnił sobie tytuł Drużynowego Mistrza Świata Kobiet. Drugie miejsce zajęła Rosja, która dziś wygrała bz USA. Brąz przypadł Chinkom. W dwóch pozostałych pojedynkach Ukraina pokonała Egipt 3,5:0,5, a Indie wygrały z Armenią 3:1.

Niestety występ naszych pań nie należy do najlepszych. Tylko Monika Soćko(5 z 9) „zrobiła swoje„, choć wydaje się, że to nie było wszystko, na co było ją w tym turnieju stać. Jola (3,5 z 8), Marta(3 z 7)i Karina(4 z 8) zagrały poniżej swoich możliwości, natomiast fatalnie wypadła Klaudia (0 z 4), która w tych zawodach nie istniała. i w sumie niezadowalające nikogo 8 miejsce…

Wyniki końcowe

DMSK 2015 wyniki

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

One Comment

  1. No cóż – ósme miejsce w turnieju (po remisie w ostatniej rundzie) – czy to można uznać za sukces ? Od czołówki światowej dzielą nas lata świetlne i dystans wzrasta !

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.