ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach 2015.

| 5 komentarzy

IMPK 2015 logo

Równolegle do turnieju Lotto Mistrzostwa Polski rozegrany zostanie turniej kobiet Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet. W odróżnieniu od tego pierwszego będzie to kołówka z udziałem 10 zawodniczek. 

IMP 2015 logo2

Do niedzieli rozstrzygały się losy występu Moniki Soćko, która grała w Mistrzostwach Świata Kobiet, ale niestety nasza liderka nie sprostała w dogrywce II rundy Marii Muzychuk z Ukrainy i wraca do Polski. Po bardzo męczących zawodach Monika zdecydowała nie uczestniczyć w Mistrzostwach Polski .

IMPK 2015 zawodniczki

Pod nieobecność Moniki trudno wskazać faworytkę, choć na pewno będą się liczyć  Jola Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska. Także szczęśliwe młode mamy, czyli Joanna MajdanGajewska oraz Iweta Rajlich nie zamierzają odpuścić. No i ciekawe, co zrobi aktualna Akademicka Mistrzyni Świata Klaudia Kulon?

IMPK 2015 zawodniczki2

Debiutuje w zawodach Mariola Woźniak, która w niedzielę zdobyła srebro w Mistrzostwach Polski do lat 18. A w zastępstwie Soćko zagra Agata Smarsz. A poza nimi zagrają jeszcze Anna Iwanow, Anna Warakomska i Edyta Jakubiec.Tak więc, czeka nas – jak zwykle zresztą – ciekawy turniej, który zakończy się 1 kwietnia.

IMPK 2015 Mariola Wozniak

Transmisja.


IMP 2015 logo3

Runda I

IMP 2015 R1k

Czy partia Kariny dwóch nazwisk z Joanną dwóch nazwisk rozstrzygnęła o medalach? Na pewno Karina może się czuć dużo pewniej po zwycięstwie nad rywalką, ale czekają ją jeszcze pojedynki z Jolą Zawadzką, która pokonała po najdłuższej partii dnia Agatę Smarsz oraz Klaudię Kulon, która znowu szybko wygrała z Anią Iwanow. Nieustępliwość Iwety Rajlich po raz kolejny przyniosła efekt, w postaci zwycięstwa nad debiutantką Mariolą Woźniak. Jedyny remis padł w partii pomiędzy Warakomską i Jakubiec, czyli – jak w turnieju open – runda bojowa.

IMPK 2015 wyniki

Runda II

IMP 2015 R2k

Zawodniczki kontynuują bezkompromisową grę. Jak się spodziewaliśmy zwycięstwem swoją partię zakończyła Karina, która w grze środkowej wykazała się lepszym zrozumieniem pozycji i gładko przejęła inicjatywę i potem pokonała Agatę. Na pionki połakomiła się Klaudia, a że Joanna uwielbia grać aktywne pozycje, nawet kosztem materiału, to i tym razem pokonała Akademicką Mistrzynię Świata. Jola zrealizowała przewagę figury, mimo że Edyta miała w zamian trzy pionki. Jak się okazało hetman z dwiema lekkimi figurami lepiej skoordynował swoją grę niż trójka niezaawansowanych połączonych pionków. Iweta postanowiła przejść do dużo gorszej końcówki i do tego bez pionka z Anią, ale ta stanęła na wysokości zadania i ją skutecznie zrealizowała po drodze zabierając jakość. Pierwsze w swojej historii zwycięstwo  w Mistrzostwach Polski odniosła Mariola, dla której pionek g5 nie okazał się zatruty i Ania niestety już tylko próbowała opóźnić porażkę. Z kompletem punktów prowadzą Karina i Jola, a za nimi z wynikiem 50% jest 5 zawodniczek.

IMPK 2015 wyniki

Runda III

IMP 2015 R3k

Nasze panie nie pozwalają nam odetchnąć i grają bardzo bojowo. Iweta wykorzystała niefrasobliwość Klaudii w debiucie i wdarła się do jej obozu siejąc zniszczenie. „Wjazd” ciężkich figur na siódmą linię oznaczał zwycięstwo Rajlich. Nie było niespodzianki w pojedynku Joanny z Agatą i nasza etatowa reprezentantka kraju gładko zaliczyła punkt. Karina grała świetną partię cały czas przeważając, jednak z niewiadomych powodów podstawiła mata, którego Edyta nie zobaczyła, ale pozycja była już nie do uratowania. Pojedynku dwóch lepsza okazała się Warakomska, która lepiej czuła się w skomplikowanej grze hetmanami. Jedyny remis padł w pojedynku Joli z najmłodszą w tym turnieju Mariolą, gdzie najpierw przeważała ta pierwsza, ale był moment, kiedy Woźniak mogła pokusić się o grę na wygraną. Tak więc nie ma już zawodniczki z kompletem punktów, a samodzielną liderką jest Jola Zawadzka z 2,5 pkt.

IMPK 2015 wyniki

Runda IV

IMP 2015 R4k

Panie cały czas grają bezkompromisowo. Najciekawszą partią dnia był pojedynek o „mistrzostwo Wrocławia” pomiędzy Iwanow i Zawadzką. W remisowej – wydawało się – końcówce Jola okazała się lepszym strategiem i zdobyła przewagę wystarczającą do zwycięstwa. Majdan-Gajewska szybko przejęła inicjatywę od Jakubiec i bardzo szybko rozprawiła się ze swoją rywalką. Rajlich bez kłopotów poradziła sobie z Warakomską, tak jak i SzczepkowskaHorowska z Woźniak. Pojedynek Kulon ze Smarsz trwał niecałe 50 posunięć i zakończył się spodziewanym zwycięstwem Akademickiej Mistrzyni Świata.

IMPK 2015 wyniki

Runda V

IMP 2015 R5k

Pojedynkiem „na szczycie” była partia Zawadzkiej z Rajlich. Przebiegała ona pod znakiem błędów popełnianych popełnianych przez obydwie zawodniczki. Kiedy w końcówce wydawało się, że grająca białymi wrocławianka wygra, to jednak postanowiła wykonać kolejny niefrasobliwy ruch i partia w sumie zakończyła się remisem. Bez historii przebiegł pojedynek SzczepkowskiejHorowskiej z Iwanow. Grająca białymi wielokrotna reprezentantka Polski potrzebowała 32 posunięć, aby zainkasować kolejny punkt. MajdanGajewska nie znalazła pomysłu na Woźniak i młoda debiutantka zadowolona podpisała wynik remisowy. Pierwszy punkt zdobyła Smarsz pokonując Jakubiec. Natomiast remisem zakończyła się potyczka Warakomskiej z Kulon, choć to ta pierwsza była bliżej zwycięstwa. W tabeli Zawadzka została dogoniona przez SzczepkowskąHorowską i z 4 punktami prowadzą w stawce.

IMPK 2015 wyniki

Runda VI

IMP 2015 R6k

Pojedynek Rajlich ze Szczepkowską-Horowską trwał najdłużej ze wszystkich niedzielnych partii. Najpierw Iweta nacisnęła Karinę, ale zapędziła się w ataku i rywalka przejęła grę. Jednak robiła to na tyle niedokładnie, że Rajlich ustawiła twierdzę złożoną ze skoczka i pionka, która okazała się nie do przebicia. Niespodzianką, która może zadecydować o medalach, jest wygrana Iwanow nad Majdan-Gajewską. Wrocławianka ani przez chwilę nie oddawała pola i bardzo szybko osiągnęła decydującą przewagę, którą zrealizowała. Wygrała także Zawadzka, choć początek partii był bardziej korzystny dla Warakomskiej, ale zamiast atakować słabego króla, to Ania postanowiła „pobawić się” na skrzydle hetmańskim. Kosztowało ja to punkt. Gładko wygrała Woźniak ze Smarsz, a Kulon zremisowała z Jakubiec. Po VI rundach samotnie prowadzi Zawadzka z 5 pkt przed SzczepkowskąHorowską, która ma ich o pół mniej.

IMPK 2015 wyniki

Runda VII

IMP 2015 R7k

Pojedynkiem dnia była partia dwóch młodych mam – czyli MajdanGajewskiej z Rajlich. Iweta bardzo szybko przejęła inicjatywę, jednak kiedy dostała pozycję bliską wygranej z przewagą materialną, to dość nieudolnie ja realizowała, co spowodowało wynik nierozstrzygnięty. Nie mniej emocjonująco zapowiadał się pojedynek pomiędzy Zawadzką i Kulon, jednak prowadząca w turnieju wrocławianka tylko do 14 posunięcia pozwoliła łudzić się reprezentantce Poznania. Także pewnie wygrała SzczepkowskaHorowska z Warakomską. Bardzo dobrą partię rozegrała najmłodsza Woźniak i już w debiucie dostała lepszą pozycję z Jakubiec, którą szybko zamieniła na cały punkt. Iwanow wypunktowała najsłabszą w tych zawodach Smarsz. Prowadzi cały czas Zawadzka z 6 pkt przed SzczepkowskąHorowską, która ma ich 5,5.  Trzecia jest Rajlich z 4,5 pkt, ale walka o złoto rozegra się raczej pomiędzy pierwszą dwójką, które spotkają się w VIII rundzie.

IMPK 2015 wyniki

Runda VIII

IMP 2015 R8k

I dziś poznaliśmy Mistrzynię Polski AD 2015! Jola Zawadzka ani przez chwilę nie dała Szczepkowskiej-Horowskiej szansy na marzenie o zdobyciu tytułu. Wykorzystywała każdą niedokładność koleżanki z reprezentacji Polski i po 43 posunięciach mogła odbierać gratulacje zdobycia tytułu. Rajlich gładko pokonała najsłabszą w tym turnieju Smarsz, co pozwoliło jej dogonić Karinę. Swoje szanse na zajęcie dobrego miejsca pogrzebała Majdan-Gajewska przegrywając z Warakomską, a skorzystała na tym Woźniak, która po remisie z Kulon, wskoczyła na czwarta pozycję. Najdłużej grały Iwanow z Jakubiec, w której lepsza okazała się ta druga. Tak więc Mistrzynię Polski znamy, ale kto zdobędzie pozostałe dwa medale? Zapewne podzielą jeRajlich ze SzczepkowskąHorowską, które mają dużo lepszą punktację pomocniczą niż mająca punkt mniej Woźniak.

IMPK 2015 wyniki

Runda IX

WP_20150401_009

Pewna zwycięstwa Zawadzka zmierzyła się z Majdan-Gajewską, która starała się przeskoczyć w tabeli Woźniak. Partia przebiegała pod znakiem równowagi z niewielką przewagą w końcówce tej drugiej, ale w sumie zakończyła się na jej propozycję remisem. SzczepkowskaHorowska zamatowała szybko Kulon i czekała na wynik partii Rajlich, która jednak nie przebiła Jakubiec i podzieliła punkt. Warakomska pokonała Smarsz, a pojedynek Woźniak z Iwanow zakończył się remisem. Tak więc poza pewnym złotem Zawadzkiej dowiedzieliśmy się dziś, że srebrna jest Karina, z brązowa Iweta. Świetnie zadebiutowała Mariola, która zakończyła zawody na IV miejscu. Niespodzianką „in minus” jest bardzo słaby wynik Kulon, która tym razem nie okazała nic ciekawego i zakończyła zawody na przedostatnim IX miejscu.

IMPK 2015 wyniki

Kolejność końcowa

IMPK 2015 tabela

Wyniki turnieju.

Oficjalna strona zawodów.

5 Comments

  1. dlaczego nie ma retransmisji wideo 1. rundy od pierwszej minuty?

    • Zaraz się retransmisja powinna pojawić. Youtube zazwyczaj potrzebuje około godziny na obrobienie tak dużego pliku. Całość na pewno będzie dostępna.

  2. Pingback: Mistrzostwa USA 2015. - Mistrzostwa

  3. Pingback: R! Mistrzostwa USA. - chessbrains.pl

  4. Pingback: Mistrzostwa Świata do lat 20. - Mistrzostwa

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.