ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Europy Juniorów 2014.

| 0 comments

MEJ 2014 logo

Juniorzy nie dają nam odpocząć. Jeszcze niedawno cieszyliśmy się z medalu Oliwii Kiołbasy, w niedzielę rano kończą się Mistrzostwa Świata do lat 20, gdzie Polacy grają na najwyższych szachownicach, a już po południu rozpoczną się Mistrzostwa Europy Juniorów, które rozgrywane są w gruzińskim kurorcie nadmorskim Batumi.

MEJ 2014 logo2

W grupach wiekowych 8-18 wystartuje liczna grupa reprezentantów Polski. Z 35 zawodników na pewno najbardziej będziemy się przyglądać startowi Ewy Harazińskiej, która rozstawiona jest z 5 numerem startowym w grupie do lat 16.

Zawody rozgrywane są na dystansie 9 rund i zakończą się 28 października. Dzień wolny zaplanowany jest na sobotę 25 października.

Transmisja


Runda I

MEJ 2014 R1Fot. PZSzach

Niestety od falstartu rozpoczęła start w zawodach spora część naszych zawodników. Z reguły w I rundzie zdobywamy wiele punktów, a tu tylko 16 z 34 partii, z czego tylko 6,5 panowie. Swoje partie wygrała trójka dziewcząt w grupie do lat 16, w tym Ewa Harazińska.Ale z drugiej strony tylko 0,5 pkt z 5 partii zdobyli nasi dziesięciolatkowie, a 1 z 4 zdobyli ośmiolatkowie. Natomiast dziewczęta do lat 10 wygrały obydwie partie, a dwa lata młodsze dziewczynki zakończyły rundę z wynikiem 2,5 z 3. Generalnie bardzo słabo wypadli chłopcy, co przy 9 rundach nie rokuje za dobrze… Oby ten falstart podziałał na nich, jak płachta na byka…

Runda II

MEJ 2014 R2Fot. Organizatorzy

Po słabszym dniu z reguły nadchodzi lepszy i tak też się stało w przypadku naszych reprezentantów. Tym razem zdobyli 23,5 pkt, a z kompletem 2 pkt mamy Monikę Marcińczyk i Monikę Wikar w D-8, Joanną Święch w D-12, Olę Dadełło i Ewę Harazińską w D-16, a wśród panów Radka Psyka w B12 oraz Radka Gajka w B16. Ten drugi zdobył punkt w bratobójczym pojedynku z Mikołajem Tomczakiem.

Runda III

MEJ 2014 R3

Już tylko trójka naszych reprezentantów została w grupie zawodników z kompletem punktów. Solidną partię rozegrał Radek Gajek, który nie dał pograć Janko Radovicovi(2193). Także wygrał jego imiennik Radek Psyk pokonując Lukę Oboladze(1734). Wśród dziewcząt Ewa Harazińska okazała się lepsza od Mathilde Chung(1972). W partii pomiędzy naszymi zawodnikami Bartosz Fiszer zremisował z Jakubem Chyżym. W sumie nasi zawodnicy zdobyli 15 pkt, czyli póki co najmniej ze wszystkich rund. A w środę pierwszy poważny sprawdzian czeka Gajka, który zmierzy się z doświadczonym reprezentantem Turcji rozstawionym z nr. 1 Vahapem Sanalem.

Runda IV

MEJ 2014 R4Fot. Akademia Szachowa

Już tylko Ewa Harazińska została samotną Polską z kompletem 4 pkt. Tym razem uporała się z reprezentantką Azerbejdżanu Aydan Hojjatovą(2104). Niestety obaj Radkowie tym razem okazali się słabsi od rywali i przegrali swoje partie. 3 pkt mają nie tylko oni, ale także w najmłodszej grupie Bartosz Fiszer i Martyna Starosta oraz w grupie do lat 12 Joanna Święch. A całą reprezentacja zdobyła w sumie 18,5 pkt.

Runda V

MEJ 2014 R5Fot. Akademia Szachowa

Ewa Harazińska tym razem nie była w stanie pokonać Iriny Drogovoz(2257) i zaznała po praz pierwszy porażki. Nie zmienia to faktu, że ciągle jest w dwójce najlepszych Polaków na tych zawodach, a uzupełnia ją Radek Psyk, który pokonał Sachę Brozela(1784). Oboje mają po 4 pkt, a  o pół mniej mają Radek Gajek, Mikołaj Tomczak, Oskar Ogłaza, Jonasz Baum oraz Jakub Chyży i Bartosz Fiszer wśród chłopców, a wśród dziewcząt Ola Dadełło i Joanna Świech. W sumie reprezentacja zdobyła 17 pkt i jeżeli zawodnicy liczą na walkę o medale, to najwyższy czas rozpędzić się i zacząć więcej wygrywać.

Runda VI

MEJ 2014 R6Fot. Akademia Szachowa

Nie jest łatwo grać na czołowych stołach. Przekonała się o tym niestety Ewa Harazińska, która została pokonana przez Ormiankę Siranush Ghukasyan(2089). Jednak w tej grupie mamy jeszcze dwie inne silne zawodniczki. I to jedna z nich – Ola Dadełło – po pokonaniu Zaliny Lingur(2146) jest obecnie z 4,5 pkt najlepszą zawodniczką w reprezentacji Polski. W grupie chłopców rozkręcił się Oskar Ogłaza, który pokonał Anthonego Cristiana Mitrana(1697) i dogonił Radka Psyka, który dziś zremisował. Obaj panowie mają po 4,5 pkt i nie są jedynymi z takim wynikiem, bo jeszcze Jakub Chyży oraz Mikołaj Tomczak moga pochwalić się takim rezultatem. W sumie drużyna zdobyła 21,5 pkt i przed dniem wolnym i ostatnimi trzema rundami pójdzie spać w miarę radosna. Ale czeka ich ciężkie 3 ostatnie dniu w turnieju…

Runda VII

MEJ 2014 R7Fot. Akademia Szachowa

Po nieudanym starcie okazuje się, że mocniejsze nerwy mają póki co panowie. Dzień przerwy zadziałał mobilizująco i dziś zobaczyliśmy kolejne zwycięstwa. W tej chwili zajlepszymi zawodnikami w reprezenacji Polski są Mikołaj Tomczak, Oskar Ogłaza oraz Jakub Chyży, którzy mają po 5,5 pkt. Dwaj ostatni przegrali w rundzie inauguracyjnej, a ten pierwszy w drugiej. Potem już zobaczyliśmy nieustające pasmo dobrej gry. Wśród dziewcząt na fotele liderek wskoczyły dwie MartynyWikar i Starosta oraz Ewa Harazińska, kóre mają po 5 pkt. Ale o medale walczy jeszcze kilkoro innych zawodników. Tyle że muszą wygrywać pozostałe dwie partie. Tak więć emocji przed nami sporo…

Runda VIII

MEJ 2014 R8Fot. Akademia Szachowa

Rozkręcili nam się najmłodsi reprezentanci w grupie chłopców. Jakub Chyży wygrał piątą partię z rzędu i jutro będzie grał na I szachownicy, w grupie do lat 8, o medal srebrny z prowadzącym z kompletem punktów Makoveevem z Rosji. Tylko pół punktu mniej ma Bartosz Fiszer – jedyny niepokonany  w naszej reprezentacji – i on również będzie próbował walczyć o medal. Szanse medalowe ma także w grupie do lat 16 Mikołaj Tomczak, który jest w grupie zawodników z 6 pkt. Matematyczne szanse na medal ma także Radek Psyk w grupie do lat 12. Wśród dziewcząt Martyna Wikar w grupie do lat 10 ma też szanse na powrót z udekorowanymi piersiami. Jednak jest jeden warunek – trzeba wygrać w ostatniej rundzie. Nie jest to łatwe, ale będący na fali młodzi Polacy na pewno są odpowiednio zmotywowani. Dodatkowo kilkoro z nich ciągle ma szanse na miejsca w czołówce, także wtorkowy ranek zapowiada się wybitnie interesująco…

Runda IX

MEJ 2014 R9Fot. Akademia Szachowa

I mamy kolejny medal. Ze wszystkich naszych szans to Mikołaj Tomczak rozegrał partię życia pokonując wyżej notowanego reprezentanta Hiszpanii Gomeza Julio Suareza(2358). Dało mu to w sumie brąz w grupie do lat 16 i jest to jedyny krążek, jaki przywozimy z Batumi. Bartosz Fiszer został do końca niepokonany i dało mu to świetne 4 miejsce(dzielone 3) w grupie do lat 8 i wyprzedził o jedną lokatę równie świetnie grającego Jakuba Chyżego, który dziś niestety dołączył do pokonanych przez Makoveeva. Swoją partię wygrał i wraca z bardzo dobrym 5 miejscem(dzielonym 2Radek Psyk w grupie do lat 12. Bardzo blisko podium – bo na 4 pozycji, a tak naprawdę podzielonej 2, w grupie do lat 10 – wylądowała Martyna Wikar, a Ola Dadełło zakończyła zawody na 6 pozycji do lat 16. Tak więc możemy powiedzieć, że mimo słabego startu, to jednak panowie okazali się lepsi w pojedynku korespondencyjnym z koleżankami.

Wyniki końcowe Polaków

MEJ 2014 wyniki polaków

Szczegółowe wyniki Polaków.

Historia MEJ open.

Historia MEJ kobiet.

Oficjalna strona organizatora.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.