ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Świata do lat 20.

| 0 comments

MSJ 20 2014 logo

W niedzielę kończy się Sygnity Ekstraliga, a już w poniedziałek ruszają do boju nasi juniorzy, który wyjechali na Mistrzostwa Świata do lat 20, które odbywają się w hinduskim mieście Pune.

Deysi Cori i Darek Świercz

W ślady naszych medalistów Agnieszki Brustman, Darka Świercza(dwa medale), Krystyny DąbrowskiejJacka Gdańskiego, Joanny Dworakowskiej, Iwety Rajlich, Kamila Mitonia, Joli Zawadzkiej, Beaty Zawadzkiej(Kądziołki) będą chcieli pójść Jan Krzysztof Duda, Kamil Dragun oraz Anna Iwanow pod kierownictwem trenera Leszka Ostrowskiego.

MSJ 20 2014 Vishi

Zawody rozegrane zostaną w dniach 6-19 października, a dzień wolny zaplanowany jest po 7 rundzie 13 października. Rund w sumie będzie 13, co zapowiada wyczerpującą walkę. A odbywają się one pod honorowym patronatem 5-krotnego Mistrza Świata Vishiego Ananda.

Lotto JK Duda

W turniej otwartym oprócz Janka Dudy, który po świetnym starcie na Olimpiadzie w Tromso i mimo tylko 16 lat jest uważany za jednego z faworytów, zobaczymy także innych wybitnych przedstawicieli szachów młodzieżowych. Rosję reprezentuje znany ze świetnych występów w turniejach seniorskich Vladimir Fedoseev(2661), nawyżej notowanym chińczykiem jest rok młodszy od Janka nie mniej znany na świecie Yi Wei(2641), a oprócz nich jeszcze zagrają Holender Robin van Kampen(2641), Peruwiańczyk Jorge Cori(2612), czy najlepszy junior Indii Vidit Santosh Gujrathi(2635).

W turnieju pań zdecydowaną faworytką jest 16-letnia Rosjanka Alexandra Goryachkina(2430), a pozostałe zawodniczki, w tym Ania Iwanow, będą starały się sprawić niespodziankę.

Transmisja.

Open

Runda I

P3210430

O tym, że Hindusi nie są łatwymi przeciwnikami i mają zaniżone rankingi wiemy od dawna. A w dodatku jest to obecnie najsilniejsza nacja na świecie wśród juniorów, co potwierdzili w Durbanie zdobywając 6 medali Mistrzostw Świata Juniorów, w tym dwa tytuły Mistrza Świata. Przekonał się o tym Kamil Dragun, który zremisował z rozstawionym z 81 numerem startowym D. Yashasem(2159). Janek Duda za to nie zaskoczył nikogo i rozegrał bezkompromisową partię z Shetty Pranavem(2191) poświęcając figurę za dwa pionki i atak. W sumie doświadczenie oraz dokładność gry pozornie równej końcówki przechyliła szalę na stronę naszego reprezentanta. Oprócz Kamila siłę młodych Hindusów poznali tacy arcymistrzowie, jak Oparin, czy Abasow. Jednak wszyscy najwyżej notowani rywale Polaków pokonali swoich przeciwników, choć niektóre partie pozostawiały wiele do życzenia.

Runda II

P3210551

Zapowiada się pojedynek Indie kontra reszta świata. Janek Duda dziś doświadczył dobrej gry kolejnego Hindusa i jego partia z Bajajem Prince(2369), która przebiegał pod znakiem równości, zakończyła się remisem. Za to Kamil Dragun nie dał ani przez chwilę szans Kumarowi Jena Rakeshowi(2164 ogrywając go w 28 posunięciach. Remisami zakończyły się też pojedynki innych faworytów – Fedoseeva oraz Van Kampena, czy Grigoryana, a przegrał jeden z bohaterów tegorocznego Wijk Aan ZeeBenjamin Bok.

Runda III

P3210635

Kolejnym rywalem Janka Dudy był znany mu od lat reprezentant Chin Jinshi Bai(2406). Nasz reprezentant czarnym kolorem zdobył niewielką przewagę, jednak rywal dokłanie parował jego zapędy i partia zakończyła się remisem. Za to kolejne zwycięstwo odniósł Kamil Dragun, który bezproblemowo rozprawił się z Bartem Von Meijenfeldtem(2354). Kolejne zwycięstwa odnieśli Wei oraz Cori i wraz z trzema innymi zawodnikami mają komplet 3 pkt.

Runda IV

P3210704

Podstawka Kamila Draguna spowodowała jego pierwszą porażkę w turnieju, a zadał mu ją reprezentant gospodarzy Sunilduth(2420). Przeciwnicy Janka Dudy wybierają taktykę „na zapieranie” i niestety na razie im się to udaje. Dziś remis zdobył w pojedynku z Polakiem najlepszy junior Norwegii Aryan Tari(2450). A na samodzielne pierwsze miejsce wyszedł Jorge Cori(2612), który pokonał Irańczyka Idaniego(2517). Remisem zakończyły się pojedynmi Wei z Kovalevem oraz Vidita z Lu. Peruwiańczyk ma komplet 4 pkt, a Polacy mają ich po 2,5.

Runda V

P3210695

Panowie dziś zagrali bardzo dobre partie i obaj zanotowali zwycięstwa. Kamil Dragun przez całą partię mial optyczną przewagę nad R. Ganeshem(2030) i gładko rozprawił się z dużo niżej notowanym rywalem. Janek Duda drugi raz z rzędu grał czarnym kolorem i wreszcie przełamał serię remisów pokonując Barta Von Meijenfeldtem(2354). A zrobił to bardzo efektowną kombinacją zakończoną matem na „b2„. W pojedynku dnia Wei nie dał rady przebić Coriego, mimo że całą partię posiadał przewagę. Po 5 rundach na czele jest trzech zawodników z 4,5 pkt – Cori, Lu oraz Sunilduth, który pokonał Kovaleva. Nasi mają 1 punkt straty.

Runda VI

P3210727

Ciężko pokonywać hindusów w na ich ziemi. Po raz kolejny przekonał się o tym Janek Duda, który dziś nie dał rady przebić Srinatha Narayanana(2443). Takim samym wynikiem zakończył się też pojedynek Kamila Draguna z reprezentantem Turcji Sezenem Arat Ufukiem(2357). Także na pierwszych stołach pokojowo zakończono pojedynki, a jedynek wygranem w czołówce był Antipov. W ten sposób na czele mamy czwórkę zawodników z 5 pkt – Coriego, Antipova, Lu oraz Sunildutha. Janek i Kamil mają po 4 pkt.

Runda VII

P3210779

Katastrofą zakończyły się doświadczenia debiutowe Janka Dudy z pojedynku z Tadeasem Kriebelem(2428). Lepiej przygotowany reprezentant Czech łatwo skontrował próby otwarcia pozycji naszego zawodnika, a że Janek nie zroszował króla, to niestety potem nie miał jak się pozbierać i poniósł pierwszą porażkę. Kamil Dragun za to grał całkiem ciekawą partię i kiedy wydawało się, że dopada króla przeciwnika postanowił zaproponować remis Paulo Bersaminie(2380). Na samodzielne prowadzenie wyszedł Jorge Cori, który pokonał Antipova. A na półmetku nasi zawodnicy nie stoją najlepiej. Kamil ma 4,5 pkt, a Janek tylko 4 pkt.

Runda VIII

P3210792

Po dniu przerwy nasi panowie rozegrali bardzo dobre partie i pokonali swoich rywali z Indii. Kamil okazał się lepszy od Shardula Gagare(2419), a Janek białym kolorem dokonał egzekucji na wystraszonym Bharathakotim Harsa(2297). Także na najwyższych stołach działo się bardzo wiele. Na pierwszej „desceGrigorian pokonał prowadzącego Coriego. Obok Wei okazał się lepszy od Sunildutha. Na kolejnych dwóch szachownicach swoje partie wygrali Lu i Fedoseev. W ten sposób na czoło tabeli wysunęła się trójka zawodników – Wei, Lu i Grigoryan, którzy mają po 6,5 pkt. Kamil ma ich 5,5, a Janek 5.

Runda IX

P3210814

Kolejne dwa punkty zdobyli dziś reprezentanci Polski. Kamil męczył, ale wymęczył zwycięstwo nad kolejnym reprezentantem Indii Srinathem Narayananem(2443), natomiast Janek gładko pokonał czarnymi innego Hindusa Mhamala Anuraga(2442). Na czołowych szachownicach tylko Fedoseev pokonał Grigoryana, a pozostałe partie zakończyły się remisami. W ten sposób na czele mamy ciągle trójkę zawodników z 7 pkt  – Wei, Lu oraz Fedoseeva. Kamil ma 6,5 pkt, a Janek 6 pkt.

Runda X

P3210889

Kolejne zwycięstwo odniósł dziś Janek Duda, u którego zobaczyliśmy typowe dla niego zaciśnięcie szczęki na gardle przeciwnika. I tym razem reprezentujący Filipiny Paulo Bersamina(2380) nie wytrzymał ciśnienia i po raz drugi w tym turnieju uznał się za pokonanego. Kamil Dragun czarnym kolorem bronił się przed naciskiem kolejnego reprezentanta gospodarzy Diptayana Ghosha(2508) i zrobił to na tyle skutecznie, aby partię zremisować. Świetnie grają dwaj chińczycy Wei oraz Lu, którzy wygrali kolejne partie i z przewagą jednego punktu prowadzą w turnieju. A w grupie pościgowej, która ma 7 pkt, są już Polacy, którzy szykują się do – miejmy nadzieję udanego – finiszu.

Runda XI

P3210994

Dzień przerwy po VII rundzie podziałał, jak płachta na byka, na Janka Dudę, ktory zagrał kolejną wyśmienitą partię. Dzis czarnym kolorem szybko zdobył przewagę w pojedynku z Irakli Beradze(2318) i po przejęciu inicjatywy skutecznie zrealizował przewagę. Kamil Dragun nie chciał być gorszy od Janka i także rozegrał zwycięską partię, w której pokonał kolejnego(ósmego już w tym turnieju) Hindusa Chithambarama Aravindha(2485). Na czele samodzielnie Wei, który ma 9 pkt i pół przewagi nad swoim rodakiem Lu. W czteroosobowej grupie pościgowej znajdują się obaj nasi reprezentanci, a jutro czeka nas bardzo emocjonująca runda, w której na pewno kibicujemy naszej trójce zawodników.

Runda XII

P3220038

Poezją szachów można spokojnie nazwać grę Janka Dudy w pojedynku z Peruwiańczykiem Jorge Corim(2612). Panowie spotkali się ze sobą na Olimpiadzie w Tromso i po pasjonującej grze to nasz zawodnik wyszedł zwycięsko i dał cenną wygraną reprezentacji Polski. Dziś partia była nie mniej emocjonująca, ale przez cały czas widać było pełną kontrolę naszego zawodnika, który – mimo niedoczasu – nie dał najmniejszych szans wyżej notowanemu przeciwnikowi. Kamil Dragun czarnym kolorem oparł się Shanglei Lu(2533), które jest największą niespodzianką tego turnieju. Prowadzący Wei dziś został pokonany przez rozstawionego z nr. 1 Fedoseeva, który po prostu wykorzystał słabe przygotowanie debiutowe chińskiego rywala i gładko zainkasował punkt. Wynik ten oraz wiele remisów na kolejnych szachownicach spowodowały, że walka o medale rozgrywa się pomiędzy piątką zawodników – dwójką reprezentantów Chin, dwójką Polaków i jednym Rosjaninem. Polacy raczej ze sobą nie zagrają, także losy medali będą zapewne w ich rekach… A my sobie nie pośpimy, gdyż partie zaczynają się w niedzielę o godzinie 6:30.

Runda XIII

MSJ 20 2014 R13

I tak na koniec turnieju dostaliśmy dwóch naszych zawodników na dwóch pierwszych szachownicach. I to oni decydowali o podziale medali, o które sami walczyli. Jednak losy tytułu rostrzygnęły się na III szachownicy, gdzie Lu gładko pokonał Indjica. Tym samym zapewnił sobie złoty medal, gdyż miał najlepszą punktację pomocniczą. Janek Duda miał arcytrudnego rywala, bo rok młodszego i wyżej notowanego chińczyka Yi Wei(2641), który bardzo długo prowadził i dopiero porażka w przedostatniej rundzie z Fedoseevem spowodowała, że musiał się mocno sprężyć w pojedynku z Jankiem, aby zdobyć medal. Panowie zagrali partię w stylu dawnych szachistów i po ostrej kontynuacji debiutowej otrzymali pozycję korzystniejszą dla Polaka. Niestety okazało się, że nie jest ona na tyle korzystna, aby Janek wygrał, a też żaden z zawodników nie chciał ryzykować. „Summa summarum” padł remis dający srebro Yi Wei. W ostatniej rundzie rok temu Ci sami panowie także ze soba zremisowali, ale tym razem zagrali trochę więcej posunięć. Kamil Dragun dostał bardzo obiecującą pozycję z Fedoseevem(2661), jednak w momencie, kiedy trzeba było zagrać bardzo techniczne posunięcie, nie znalazł go i partia zakończyła się remisem dającym brąz Rosjaninowi. Janek kończy turniej na czwartej pozycji – o cztery lepszej niż rok temu, a Kamil zajął bardzo dobre 6 miejsce.


MSJ 20 2014 wynikiJKD

Występ Janka Dudy można podzielić na dwie części – przed i po przerwie. Pierwsze siedem rund na pewno nie zadowoliło ani jego, a ni kibiców. Grało mu się ciężko i nie widać było „błysku w oku” znanego m.in. z Olimpiady w Tromso. Jednak to co się stało po dniu przerwy pokazuje, że Janek ciągle jest w świetnej formie i kondycyjnie najlepiej wypadł z całej grupy faworytów. Niestety nie dał rady odrobić strat, jakie poniósł w pierwszej fazie turnieju i to zabrało mu medal.

MSJ 20 2014 wynikiKD

Kamil Dragun od matury gra bardzo dobrze. Widać, że praca jaką wykonuje z nim Bartosz Soćko daje efekty, bo zobaczyliśmy zawodnika bardzo ułożonego, który nie ma obaw przed grą z każdym zawodnikiem. Zapewne w ciągu najbliższych 2-3 lat zbliży się w okolice Kadry Narodowej, ale do tego trzeba jeszcze trzech rzeczy – pracy, pracy i pracy… Szóste miejsce jest na pewno dobre, choć bardzo szkoda dzisiejszej partii, bo wygrana dawała medal.

Wyniki końcowe:

MSJ 20 2014 wynikio

Szczegółowe wyniki turnieju open.

Kobiety

Runda I

P3210436

Nie mieliśmy okazji obejrzeć do końca partii Ani Iwanow, która zakończyła się remisem z niżej notowaną reprezentantką Bułgarii Ani Krumovą(1998). Główna faworytka do złota Alexandra Goryachkina pokonała zawodniczkę gospodarzy Dharię Parnali(2064), tak samo, jak inna członkini klubu „2400+Meri Arabidze, która okazała się lepsza od Kariny Azimovej(2063). Niespodizewanie remisem zakończył się pojedynek Iranki Sarasadat Khademalsharieh(2366) z z Chinką Tianlu Gu(2055).

Runda II

P3210548

Ania Iwanow dziś gładko pokonała dużo niżej od niej notowaną Agraval Antikę(1881). Partia przebiegała bez historii i Ania dołączyła do swoich kolegów, którzy również mają po 1,5 pkt. Pierwszą niespodzianką jest remis Goryachkiny z Marią Gevorgyan(2160). Grająca białymi Rosjanka nie znalazła recepty na ormiańską koleżankę i mimo przewagi, jako posiadała przez całą partię, nie pozostało jej nic innego, jak podzielić punkt.

Runda III

P3210638

Ania Iwanow dziś niestety poniosła pierwszą porażkę, a zadało jej ją Rosjanka Vlada Sviridova(2069). Natomiast w turnieju została już tylko jedna zawodniczka z kompletem punktów – reprezentantka Rosji Pustovoitova(2354), która jako jedynaz zawodniczek z kompletem 2 pkt wygrała dziś partię i ma ich już 3.

Runda IV

MSJ 20 R4

Ania Iwanow podniosła sie po wczorajszej porażce i dziś pokonała reprezentantkę Rosji Karinę Azimovą(2063). Partia przebiegała bez historii, a nasza zawodniczka osiągnęłą przewagę wystarczającą do wygranej w okolicach 20 posunięcia. A w turnieju nie ma już zawodniczki z kompletem punktów. Prowadząca Rosjanka zremisowała z Goryachkiną i dogoniły ją Iranka Khademalsharieh(2366), Hinduska Padmini(2331) oraz Peruwianka Chumpitaz(2201). Ania ma 2,5 pkt.

Runda V

P3210699

Ania Iwanow dostroiła się dziś do kolegów z reprezentacji i nie dała szans Serbce Mili Zarkovic(2136). Na dwóch pierwszych szachownicach padły remisy, co przy rezultatywnych wynikach na kolejnych sześciu spowodowało sytuację, że na czele mamy aż dziesięć zawodniczek, a Ania jest tylko pół punktu za liderkami. Tak więc turniej dopiero się zaczyna.

Runda VI

MSJ 20 2014 R5

Kolejne zwycięstwo odniosła Ania Iwanow pokonując po pięknej partii w 26 posunięciach reprezentantkę gospodarzy R. Vaishali(2120). Dzięki temy już bardzo zblizyła się do ścisłej czołówki, w której tylko dwie partie zakończyły się wynikiem rozstrzygniętym, co dało prowadzenie Pustovoitovej oraz Padmini. Ania jest w ośmioosobowej grupie pościgowej, która ma pół punktu mniej.

Runda VII 

P3210788

Po raz kolejny Ania Iwanow nie dała szans rywalce, a tym razem miała już do czynienia z bardzo silną zawodniczką z Azerbejdżanu Sabriną Ibrahimovą(2271). I po raz kolejny Ania wykazała się większym zrozumieniem aktywnej pozycji i „zajechała” rywalkę. Na pierwszej szachownicy za to padł remis, co przy wygranej Goryachkiny oraz Chumpitaz doprowadziło do sytuacji, że na półmetku mamy na czele 5 zawodniczek – dwie Rosjanki – Pustovoitovą i Goryachkinę, Hinduskę Padmini, Peruwiankę Chumpitaz oraz naszą Anię Iwanow.

Runda VIII

P3210793

Rozpędziła się nam Ania Iwanow, oj rozpędziła! Dziś świetnie wykorzystała niedokładność, jako popełniła Daria Pustovoitova(2354) i nie pozwoliła później odebrać sobie zwycięstwa. Dzięki temu utrzymała się w gronie trzech liderek razem z Goryachkiną oraz Chumpiataz, które również dziś wygrały.

Runda IX 

P3210813

Ania Iwanow dziś przekombinowała w debiucie i gładko została pokonana przez zawodniczkę z Iranu Sarasadat Khademalsharieh(2366). Niepotrzebna ofiara figury w debiucie nie dała szans naszej zawodniczce na kontynuację zwycieskiej passy. Za to wygrała Goryachkina z Chumpitaz i tym samym Rosjanka jest samodzielną liderką z 7,5 pkt. Ania ma ich 6,5 i jest na siódmym miejscu.

Runda X

P3210882

Niestety po raz kolejny Ania Iwanow nie dała rady swojej przeciwniczce i musiałą uznać wyższość Peruwianki Ann Chumpitaz(2201). Ale najciekawszym wydarzeniem tego dnia było zwycięstwo w 10 posunięciach Goryachkiny ze wczorajszą rywalką Ani Khademalshariech. A że na drugiej szachownicy padł remis, to młoda, ale bardzo już doświadczona, Rosjanka ma już punkt przewagi nad drugą zawodniczką. Ania jest na 10 pozycji, ale dalej ma realne szanse na medal.

Runda XI

P3210992

Bardzo ładnie pozbierała się Ania po dwóch porażkach i dziś zagrała fajną partię, w której uporała się – po udanej realizacji przewagi – z reprezentantką Armenii Marią Gevorkyan(2160). Złoto praktycznie zapewniła sobie najlepsza obecnie juniorka świata 16-letnia Aleksandra Goryachkina, która tym razem odprawiła „z kwitkiem” zawodniczkę z Chin Mo Zhai. I tak Rosjanka prowadzi z 9,5 pkt, a za nią z 8 pkt mamy dwie zawodniczki – Chumpitaz z Peru oraz Sriję z Indii. Ania ma pół punktu mniej i jest w grupie pościgowej.

Runda XII

P3220033

Ania Iwanow tym razem walczyła z najlepszą reprezentantką Indii Rout Padmini(2331), ale nie dane było żadnej zawodniczce zakończyć partii zwyciesko. Za to rezultatywne wyniki padły na wyższych szachownicach i dowiedzieliśmy się, że po raz drugi z rzedu Mistrzynią Świata do lat 20 zostanie 16-letnia Alexandra Goryachkina. O pozostałe medale walczyć będzie grupa VII zawodniczek, wśród których jest też reprezentantka Polski. Tak więc niedzielny poranek w Polsce będzie bardzo emocjonujący, bo pierwszy raz od wielu lat wszyscy Polscy zawodnicy walczą o medale…

Runda XIII

MSJ 20 2014 R13k

Tak, jak w turnieju męskim, także w zawodach kobiecych mieliśmy swoją reprezentantkę na I szachownicy. W partii z nową/starą Mistrzynią Świata Alexandrą Goryachkiną(2430) nasza Ania Iwanow okazała się równą rywalką i czarnym kolorem gładko osiągnęła remis, który pozwolił jej zając bardzo dobrą 6 lokatę. Srebrny medal zdobyła reprezentantka Iranu Sarasadat Khademalsharieh(2366) i jest to największy – póki co – sukces szachów Irańskich i kolejny zwiastun, że w szachach kobiecych za kilka lat rzeba się będzie z tym krajem liczyć. Brązowy krążek przypadł reprezentantce Peru Ann Chumpitaz(2201) i jest to największa niespodzianka turnieju kobiecego.

MSJ 20 2014 wynikiAI

Występ Ani nalezy ocenić bardzo dobrze, choć do medalu brakowało jej nie tyle punktów, ile skuteczności w pojedynkach z bezpośrednimi rywalkami. Z zawodniczkami, które ja wyprzedziły „zrobiła” dwa remisy oraz dwie partie przegrała. Nie zmienia to faktu, że pokazała się w tym bardzo trudnym turnieju z bardzo dobrej strony i dała wiele radości kibicom w naszym kraju. Dodatkowo zdobyła kolejne 10 pkt ELO i na listopadowej liście rankingowej osiągnie rekordowy dla niej ranking.

Wyniki końcowe:

MSJ 20 2014 wynikik

Szczegółowe wyniki turnieju kobiet.

MSJ 20 2014 final photoFot. Organizatorzy

Gratulacje należą się za ten występ całemu zespołowi z Leszkiem Ostrowskim, jako trenerem. Wielkie podziękowania także należą się Aleksandrowi Grickiewiczowi, który codziennie zasilał nas swoimi zdjęciami.

Oficjalna strona turnieju.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.