ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Klubowy Puchar Europy 2014

| 4 komentarze

Bilbao 2014 logo

Kolejna edycja Klubowego Pucharu Europy rozegrana zostanie w dniach 14-20 września w hiszpańskiej miejscowości Bilbao, a uczestniczyć w niej będzie 52 drużyny w  turnieju otwartym oraz 8 w turnieju kobiet.

Bilbao 2014 venue

W tym roku nie zobaczymy, jak zwykle zresztą, żadnego przedstawiciela Polski, a z naszych zawodników zagrają tylko Radek Wojtaszek oraz Mateusz Bartel, którzy będa bronić tytułu razem z czeskim klubem G-Team Novy Bor.

Jednak to nie czesi będą faworytami 7-rundowej rywalizacji. Najwyżej notowanym klubem – ze średnim rankingiem 2728 – jest sponsorowany przez Azerski koncern paliwowy SOCAR, w którym oprócz Mamedyarova i Radjabova zobaczymy Topalova, Adamsa, czy Giriego. Jak zwykle Rosjanie z klubu Malakhite, o średnim rankingu 2714, będą próbowali okazać się najlepsi. A prowadzić ich do zwycięstwa będą Grischuk, Karjakin oraz Leko. W tym roku pojawił się nowy faworyt, reprezentujący Włochy klub Obiettivo Risarcimento, którego liderem jest zwycięzca z Saint Louis Fabiano Caruana, a oprócz niego mamy takie gwiazhy, jak Nakamura, VachierLagrave, czy Bacrot.

W reprezentacji obrońców tytułu – oprócz Wojtaszka i Bartla – zagrają Hindusi Sasikiran, Harikrishna i Czesi Navara, Laznicka oraz Hracek. Tytuł będzie ciężko obronić, ale rok poprzedni pokazał, że wszystko jest możliwe.

KPE 2014 R1Fot. Organizatorzy

Runda I

Patrząc na mecze drużynowe, to poerwsza runda nie przyniosła niespodzianek. Wszyscy faworyci wysoko wygrali, a jedyny pojedynek, którego wynik może zaskoczyć, to remis hiszpańskiego klubu Sestao Naturgas Energia z reprezentującym Francję Cercle d’Echecs Fontainois. Jednak w poszczególnych pojedynkach już pojawiły się spore niespodzianki. Swoje partie przegrali Peter Leko(2734) z Manuelem Bosboomem(2424) oraz Arkadij Naiditsch(2715) z Peterem Wellsem(2455). Z Polaków zagrał tylko Mateusz Bartel, który pokonał Nielsa Onderstejna(2324).

KPE 2014 R2Fot. Organizatorzy

Runda II

Już w II rundzie rozegrany został jeden z ważniejszych meczy tych zawodów. Mianowicie SOCAR pokonał bardzo wysoko, bo 5:1, SHSM. Włoski klub Obiettievo nie dał szans nisko notwowanym Sharksom(ale nie Warszawskim 🙂 ). Natomiast Novy Bor gładko poradził sobie z sąsiadami ze Słowacji i wygrał 5:1, a Wojtaszek pokonał czarnymi Tamasa Petenyiego(2459), natomiast Bartel również wygrał z Michałem Meszarosem(2408).

KPE 2014 R3Fot. Organizatorzy

Runda III

Kolejne dwa zwycięstwa zanotowali Wojtaszek i Bartel, a ich drużyna wygrała 6:0 ze Szwedami z SK Rockaden. Radek pokonał Erika Blomqvista(2506), a Mateusz okazał się lepszy od Thomasa Engqvista(2348). Remisem zakończył się bardzo ważny pojedynek SPB z Obiettivo, gdzie żaden z zawodników nie dał rady pokonać rywala. Także remisem zakończyła się rywalizacja Malakhite z rozstawionymi z nr.8 reprezentantami Izraelskiego Beer ShevaSocar za to gładko pokonał zawodników z Oslo. I tak na czele mamy Azerów oraz Czechów z kompletem punktów i w IV rundzie te dwie drużSKyny spotkają się ze sobą.

KPE 2014 R4Fot. Organizatorzy

Runda IV

Niestety, mimo zdobycia przez Polaków 1,5 pkt, drużyna z Novego Boru nie dała rady wyżej notowanym rywalom z SOCAR-a. Radek czarnym kolorem, z dużą pewnością siebie, zremisował z Shakyiarem Mamedyarovem(2756), natomiast sporą niespodzianką jest zwycięstwo Mateusza nad chińczykiem Hao Wangiem(2730). Jednak jeszcze tylko pół punktu zdobył dla Czechów Harikrishna i w sumie doznali oni porażki 2:4. Wysokie zwycięstwo 4,5:1,5 odniosła drużyna Obiettivo, której rywalami byli zawodnicy z Beer Sheva. W pojedynku rosyjskich drużyn lepszy okazał się Malakhite, wygrywając 4:2 z SPB. Tak więc w tabeli samodzielnie prowadzi SOCAR z kompletem 8 pkt, a za nim z 7 pkt znajdują się drużyny Obiettivo, Malakhite oraz Odlar Yourdu(Azerbejdżan) i Ladya(Rosja).

KPE 2014 R5Fot. Organizatorzy

Runda V 

Dniem błędów w partiach Polaków był czwartkowy pojedynek z Odlar Yourdu. Niestety Mateusz w debiucie zagalopował się oddając figurę za 3 piony i w 23 posunięciu poddał partię z Nidjatem Mamedovem(2624). Za to w partii z Radkiem to Emil Sutovsky(2632) pomylił się w debiucie i nasz zawodnik – co prawda po dużo dłuższej grze – zrealizował przewagę zdobywając bardzo ważny punkt dla Novego Boru. Dzięki zwycięstwom Harikrishny i Hracka oraz remisowi Sasikirana cały mecz zakończył się zwycięstwem Czechów. W pojedynku dwóch najwyżej rozstawionych drużyn w tych zawodach minimalnie lepszy okazał się SOCAR, mimo że dla Obiettivo punktował Caruana pokonując Mamedyarova. W rosyjskim pojedynku Malakhite okazał się lepszy od Ladyi, a całe punkty zdobyli Shirov i Bologan. 6:0 wygrała drużyna SHSM, a ich rywalami byli szwedzi z SK Rockaden. I tak ciągle na czele – z 10 punktami – jest SOCAR, 9 punktów ma Malakhite, a za nimi Novy Bor i trzy inne druzyny z 8 punktami.

KPE 2014 R6Fot. Organizatorzy

Runda VI

SOCAR nie dał najmniejszych szans rywalom z Malakhite ogrywając ich 5:1, a jedyne połówki dla Rosjan zdobyli Grischuk i Lysyj. Novy Bor nie dał szans islandczykom z Huginn Chessclub wygrywając 5,5:0,5, a remisem zakończyła się partia Radka z Gawainem Jonesem(2664). Mateusz dostał wolne. Wygrały też drużyny SHSM, Obiettivo i SPB i w ostatniej rundzie czeka nas walka pomiędzy sześcioma najlepszymi drużynami o medale.  A rywalem drużyny Wojtaszka i Bartla będzie SHSM z Nepomniachtchim oraz Morozevichem na dwóch pierwszych szachownicach.

KPE 2014 R7Fot. Organizatorzy

Runda VII

Dzięi wygranej Topałowa nad Svidlerem SOCAR odniósł siódme z rzędu zwycięstwo i z kompletem punktów zdobył Klubowy Puchar Europy. Nas cieszy wysoka wygrana Novego Boru nad SHSM, choć Radek dziś miał dużo szczęścia remisując z Ianem Nepomniachtchim(2710). Jednak pozostali zawodnicy zagrali wyśmienicie z zeszłoroczny zwycięzca wraca ze srebrem, a Wojtaszek z tytułem drugiego zawodnika na I szachownicy. Mateusz dziś nie grał, ale medal ma, a w dodatku jest najlepszym zawodnikiem na VI szachownicy, gdyż zdobył 4 z 5. Brąz przypadł najlepszej rosyjskiej drużynie – Malakhitowi, który nie dał szans drużynie Caruany Obiettivo wygrywając 4,5:1,5. Najlepszym zawodnikiem zawodów był Topalov, który osiągnął ranking 2922 i na październikowej liście będzie zajmował trzecią pozycję z rankingiem 2800. A przed nim tylko dwóch panów „C” – Carlsen i Caruana. A nasz Radek Wojtaszek na październikową listę wejdzie z rekordowym rankingiem 2742 i wyląduje na 18 pozycji na świecie.

Wyniki końcowe:

KPE 2014 wyniki

Szczegółowe wyniki turnieju open.

Turniej kobiet

W turnieju kobiet wystartuje 8 drużyn, które zagrają zawody systemem kołowym. Faworytkami są drużyny SHSM Moskwa z Guniną i Kosteniuk oraz Cercle d’Echecs Monte Carlo z Hou, Muzychuk oraz Lachno na czele.

KPEK 2014 R1Fot. Organizatorzy

Runda I

Od wielkiej niespodzianki rozpoczął się turniej kobiet. Faworyzowana drużyna Cercle d’Echecs de Monte-Carlo przegrała z niżej notowanym zespołem z Batumi 1,5:2,5. Przy trzech remisach zwycięski punkt wywalczyła Salome Melia(2464) pokonując Katerinę Lachno(2540).

KPEK 2014 R2Fot. Organizatorzy

Runda II

Jak sie okazało wczorajsza porażka drużyny z Monte Carlo nie była przypadkowa, gdyż dziś zostały one pokonane przez główne rywalki do złota, czyli SHSM z Guniną i Kosteniuk na czele. Co prawda na tych szachownicach rosjanki zdobyły tylko pół punktu, ale za to wygrały na dwóch pozostałych. Jednak na czele znajduje się drużyna z Batumi, która wygrała z niemkami z Bad Konigshofen.

KPEK 2014 R3Fot. Organizatorzy

Runda III

Pierwsze zwycięstwo odniosły zawodniczki z Monako, jednak to drużyna z Batumi była dziś bohaterem dnia, gdyż pokonały 4:0 Herzliya Chess Club z Izraela umacniając się na prowadzeniu w tabeli. W rosyjskim pojedynku Ladya okazała się lepsza od SHMS, dzięki zwycięstwom Zatonskih oraz Galiamovej. Tak więc Gruzinki prowadzą z kompletem 6 pkt, a za nimi trzy rosyjskie drużyny z 4 pkt.

KPEK 2014 R4Fot. Organizatorzy

Runda IV

Kolejne zwycięstwo 2,5:1,5 odniosły gruzinki z Batumi, a rywalkami były rosjanki z Ugry. Dość niespodziewanym remisem zakończyłs ię za to pojedynek SHSM z niemieckim SC Bad Konigshofen. W pozostałych dwóch pojedynkach wygrały faworyzowane zawodniczki z Monte Carlo oraz Ladyi. A w tabeli prowadzi Batumi z kompletem punktów i wyprzedza o dwa punkty Ladyę.

KPEK 2014 R5Fot. Organizatorzy

Runda V

W bardzo ważnym pojedynku drużyna z Batumi pokonała 2,5:1,5 Ladyę i w dalszym ciągu jest niepokonana. Pozbierały się i wysoko pokonały 3,5:0,5 Ugrę zawodniczki z Monte Carlo. Natomiast trzecia rosyjska drużyna – SHSM – nie dała szans Izraelkom z Rishon Letzion, wygrywając „do zera„. Także 4:0 wygrały Niemki z Bad Konigshofen z drugą drużyną z Izraela Herzliya Chess Club. Batumi już jest bardzo blisko zwycięstwa, wystarczy zdobyć 2 punkty z pozostałych dwóch meczach, a jutro grają z dużo słabszą drużyną z Izraela.

Runda VI 

Wygrywając 4:0 z drużyną Rishon Letzion zawodniczki z Batumi zapewniły sobie zdobycie tytułu najlepszej drużyny kobiecej w Europie na rundę przed końcem, mając komplet 12 punktów. Podobnym zwycięstwem zakończył sie pojedynek SHSM z Herzliya CC, i tym samym Rosjanki z 9 pkt zajmują druga pozycję. Kolejny mecz – z Ladyą – wygrały panie z Monte Carlo i 8 punktami są trzecie. Ugra pokonałą Bad Konigshofen 3:1, ale tylko ogromne szczęście może dać im medal, gdyż musiały by wygrać, a Monte Carlo przegrać z Rizhon Letzion.

Runda VII

Z kompletem punktów zakończyły zawody reprezentantki Batumi. W ostatniej rundzie pokonały SHSM 2,5:1,5 spychając rywalki na trzecią pozycję w turnieju. Skorzystały z tego zawodniczki z Monte Carlo, które pokonując Rishon Letzion 3:1 wskoczyły na druga pozycję. Najlepszą zawodniczką zawodów została Mistrzyni Świata Yifan Hou, która zdobyła 5 pkt z 6 partii i osiągnęła na I szachownicy ranking 2749 i w tej chwili ma ranking 2673, czyli tylko dwa punkty brakuje jej do zdetronizowania po ponad 25 latach Judit Polgar. Pewnie stanie się to niedługo.

Tabela końcowa.

KPEK 2014 wyniki

Szczegółowe wyniki turnieju kobiet.

Oficjalna strona turnieju.

4 Comments

  1. Dlaczego w Klubowym Pucharze Europy nie bierze udziału polska drużyna?

    • Prawdopodobnie ze względu na koszty. Są spore, a szanse na dobry wynik nie za wielkie. Navara, Wojtaszek, czy Bartel grają w Novym Borze, więc z jakim składem miałyby jechać Wasko Katowice, czy Polonia Wrocław, które może nawet na to stać?

  2. No cóż, z jednej strony są tutaj drużyny które mogą się „szczycić” jeszcze słabszym składem niż nasze kluby…Ciekawe czemu nie ma tutaj Baden-Baden, które w Bundeslidze zawsze ma Dream Team?

  3. Wojtaszek znowu nabija punkty rankingowe bez pokrycia.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.