Mistrzostwa

Akademickie Mistrzostwa Świata 2014.

| 0 comments

AMS 2014 logo

W poniedziałek 18 sierpnia w Katowicach rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata. Turniej zakończy się w niedzielę 24 sierpnia, kiedy to poznamy nowych Mistrzów Świata.

W zawodach startuje silna reprezentacja Polski, której gwiazdami są srebrna medalistka ostatniej Olimpiady oraz Mistrz Świata do lat 20 Darek Świercz. Oprócz nich grają jeszcze inna olimpijka Klaudia Kulon, Anna Gasik, Ola Lach, Jacek Tomczak, Maciej Klekowski, Michał Olszewski i Kacper Piorun.

Z jedynką w turnieju otwartym rozstawiony jest rosyjski arcymistrz Sanan Sjugirov, a w turnieju kobiet chińska arcymistrzyni Yixin Ding.

Transmisja.

Turniej kobiet

Po V rundach turnieju, czyli na półmetku, Polscy kibice mają powody do radości. W turnieju kobiet samodzielnie z prowadzi – przybywająca prosto z Olimpiady w Tromso – Klaudia Kulon, która ma komplet punktów, a o cały punkt wyprzedza Annę Gasik.

ams kk

W piątek odbyły się dwie rundy, po których Polscy kibice na pewno są bardzo zadowoleni. Klaudia wygrała obydwie partie i w ten sposób po VII rundach ma komplet 7 punktów, które gwarantują jej srebro, ale nie o to przecież nam chodzi. Mając 1,5 pkt przewagi nad kolejną zawodniczką Klaudia jutro będzie grała o tytuł absolutnej Mistrzyni Świata środowiska akademickiego. O pozostałe medale rywalizują Anna Gasik, Marta Bartel i Ola Lach.

AMS 2014 R7

I doczekaliśmy się dziś tytułu Akademickiej Mistrzyni Świata dla Klaudii Kulon. Co prawda nie stało się to tak, jak oczekiwaliśmy, czyli po ósmym z rzędu zwycięstwie, ale tytuł jest. A pomogła jej w tym Marta Bartel, która ograła jedyną potencjalną rywalke Klaudii Munguntuul. Dzięki temu sama jutro zagra o medal. Klaudia zagrał dziś najsłabszą partię w turnieju i tylko spryt pozwolił jej ją zremisować. Czy będę w niedzielę dwa medale? Wszystko w rękach Marty, która jest przecież srebrną medalistką Olimpijską…

WP_20140824_010

Walka w ostatniej rundzie z reguły bardziej opiera się na utrzymaniu w ryzach emocji, niż na samym rzemiośle szachowym. I tak było tym razem. Klaudia dostała za przeciwniczkę wyżej notowaną Chinkę Zhang, ale to jej nie przeszkadzało zainkasować całego punktu i zakończyć turniej z fenomenalnym wynikiem 8,5 z 9 i historycznym rankingiem 2699, co dało przyrost o 69 pkt ELO. Obok grała bardzo dobrą partię Marta, jednak niżej notowana Gevorgyan dała radę powstrzymać naszą medalistkę z Tromso i tym samym zepchnęła ją na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Do dziesiątki weszła jeszcze Ola Lach, która pokonując Khlivkovą nie tylko zajęła wysokie 8 miejsce, ale też zdobyła ostatnią normę na tytuł mistrzyni miedzynarodowej. Także ostatnią normę, ale na tytuł arcymistrzyni zdobyła Klaudia.

AMS 2014 wyniki women

WP_20140824_008

Turniej otwarty

Wśród panów nie jest już tak łatwo. Na czele tabeli znajduje się czterech zawodników z 4 punktami, a dopiero w grupie zawodników z 3,5 punktu mamy naszego reprezentanta Darka Świercza.

AMS MK

W turnieju panów piątkowe rundy spowodowały jeszcze więcej zamieszania i do samego końca turnieju raczej nie pojawi się bezwzględny lider. Po podwójnej rundzie na czela mamy 6 zawodników z Jackiem Tomczakiem wśród nich, a pół punktu mniej ma ich aż siódemka, w której są Darek Świercz oraz Akademicki Mistrz Polski Maciek Klekowski i Michał Olszewski.

AMS 2014 R8

Przedostatnia runda była niestety nieudana dla naszych reprezentantów i raczej tylko duże szczęście może dać nam w niedzielę medal. Przegrali swoje partie Tomczak i Klekowski, a zremisował Świercz. Tak więc dwóch – Bukavshin i Grugoryan – zawodników ma 6 pkt i jutro będą ścigać się o złoto. Jeżeli oni wygrają, a Darek z Jackiem wygrają… Zobaczymy.

WP_20140824_014

Mało realny był medal dla Polaka, ale Darek Świercz zrobił wszystko, co w jego mocy, aby sobie pomóc w walce o choćby brąz. Niestety na dwóch pierwszych szachownicach padły remisy, a Jacek Tomczak przegrał z Sjugirovem, dzięki czemu Rosjanin został Akademickim Mistrzem Świata, a Darek zajął w sumie 4 lokatę. Wygrał też dziś Michał Olszewski, który dzięki temu zajął 8 pozycję, a na 11 miejscu sklasyfikowany został Akademicki Mistrz Polski Maciej Klekowski, który również zdobył ostatnią normę na tytuł mistrza międzynarodowego. 12 miejsce zajął Kacper Piorun.

AMS 2014 wyniki men

WP_20140824_016

W klasyfikacji drużynowej wygrali Polacy, którzy wyprzedzili Rosjan oraz Ormian. Tak więc zawody kończymy z dwoma historycznymi złotymi medalami oraz 3 normami na tytuły międzynarodowe Klaudii(WGM), Oli(WIM) oraz Maćka(IM) i na najbliższym spotkaniu Zarządu FIDE liczba utytułowanych zawodników w Polsce powiększy się o trzy osoby.

WP_20140824_001

Same zawody zostały świetnie zorganizowane przez Ślązaków, a sędziowanie zajęła się doborowa ekipa pod dowództwem arcymistrzyni i sędziny międzynarodowej Agnieszki Brustman.

WP_20140824_006

Studio telewizji internetowej prowadził wyjątkowo sprawnie debiutant w roli komentatora GM Marcin Tazbir, wspomagany na początku przez głównego komentatora Olimpiady w Tromso Lawrence’a Trenta, ktory niestety się rozchorował i pozostawił Marcina samego na placu boju. Jednak ta partia zakończyła się zwycięstwem naszego zawodnika.