ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych

| 1 Comment

Ledwie zakończył się mecz WęgryPolska, a już za chwilę będziemy mieć okazję śledzić wielką imprezę, jaką będą Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych.

W tym roku zawody odbędą się w Dubaju w dniach 15-21 czerwca. Fundusz nagród w wysokości 400.000$ spowodował, że obsada tych zawodów będzie najlepsza w historii. Listę startową otwiera sam Mistrz Świata Magnus Carlsen, a nasz Radek Wojtaszek ma dopiero 19 numer startowy. Zawodników powyżej 2700 ELO jest 28, a wszystkich uczestników mamy w sumie 122. Wynika to z faktu, że uprawnieni są zawodnicy z rankingiem powyżej 2500 ELO + niewielka liczba zawodników z krajów szachowo rozwijających się. Oprócz Radka w tych zawodach wystartuje także Mateusz Bartel, który rozstawiony jest z 46 numerem startowym.

8,000

Zawody rozpoczną się 16 czerwca od pięciorundowej sesji szachów szybkich i tak przed dwa kolejne dni. Szachy błyskawiczne odbędą się w dniach 19-20 czerwca i w sumie potrwają 21 rund.

20 Radjabov Teimour Azerbejdżan 2713

Po V rundach turnieju w szachach szybkich na czele tabeli mamy trzech zawodników i żaden z nich to nie jest Magnus Carlsen. A mianowicie są to Nepomniachtchi, Caruana i Karjakin, którzy zdobyli po 4,5 pkt. Carlsen ma ich 4, gdyż zremisował z Guseinovem oraz Tomashevskim. Anand ma 3,5 pkt, gdyż zremisował 3 razy, a tylko 3 pkt ma Aronian, który porażki w I rundzie z Gangulym, a potem jeszcze dwie partie zremisował. Radek Wojtaszek i Mateusz Bartel mają po 2,5 pkt i partię ze sobą, którą wygrał ten pierwszy.

W drugim dniu zawodów szachów szybkich na czoło turnieju wyszli dwaj najwyżej notowani szachiści świata, czyli Carlsen, ktory ma 8 pkt oraz Aronian, który ma o 0,5 pkt mniej. A za nimi jest grupa 7 zawodników z 7 pkt. Radek Wojtaszek jest 42 z 5,5 pkt, a Mateusz Bartel 57 z 5 pkt.

Ostatnie 5 rund było bardzo emocjonujących. W XII rundzie doszło do prestiżowego pojedynku pomiędzy Carlsenem i Anandem, który zakończył się zwycięstwem tego drugiego. Jednak, mimo tej porażki, Norweg zakończył turniej z wynikiem 11 pkt i samodzielnie zajął pierwsze miejsce zdobywając w ten sposób drugi tytuł Mistrza Świata – tym razem w szachach szybkich. Rywalizacja o srebro była bardzo zacięta, szczególnie, że w pojedynku Ananda z Aronianem ten drugi miał w pewnym momencie przewagę ocenianą na „+6„. Niestety Ormianin nie wytrzymał psychicznie i w sumie zremisował, co pozwoliło wskoczyć pomiędzy dwóch panów „ACaruanie, który Le Quang Liema. Brąz przypadł Anandowi, a Aronian zajął to najgorsze miejsce w zawodach, czyli czwarte.

Z naszych reprezentantów lepszy okazał się Mateusz Bartel, który zdobył 8,5 pkt i zajął 30 pozycję – wyższą o 45 miejsc od jego pozycji startowej.

Raczej za nieudany można uznać występ Radka Wojtaszka, który zdobył 7,5 pkt i zajął 55 pozycję – niższą o 34 lokaty od jego numeru startowego.

Oficjalna strona turnieju.

Szczegółowe wyniki turnieju szachów szybkich.

Turniej szachów błyskawicznych trwać będzie dwa dni, a pierwszego z nich zawodnicy rozegrali 11 z 21 partii. Najlepszym zawodnikiem do tej pory jest Magnus Carlsen, który zdobył 9 pkt i wyprzedza niespodziankę pierwszego dnia – niemieckiego arcymistrza Georga Meiera oraz Hikaru Nakamurę, którzy mają po 8,5 pkt. Radek Wojtaszek zajmuje 19 pozycję z 7 pkt, choć w pewnym momencie wydawało się, że będzie wyżej, gdyż po remisie w IV rundzie z Nakamurą miał 3,5 pkt. Jednak „długa roszada„, jaką zaliczył po tej partii spowodowała, że zleciał nisko w tabeli. Na szczęście potem się pozbierał i jeszcze cały czas ma szansę na dobry wynik. Mateusz Bartel zajmuje 68 pozycję z 5 punktami, ale ma „zaliczone” remisy z Grischukiem, czy Radjabovem, czy wygrane z Eljanovem i Korobovem. Niestety nie udało mu się w zdobyć choć połówkę punktu w pojedynku z Aronianem, ale sama gra z drugim szachistą świata jest już czymś wielkim.

Drugi dzień turnieju był popisem Mistrza Świata Magnusa Carlsena. Tak, jak zapowiadał, przyjechał zdobyć brakujące tytuły Mistrza Świata i tak też się stało. W piątek nie przegrał żadnej partii i zakończył zawody z wynikiem 17 pkt z 21 partii, co dało mu bezapelacyjny tytuł Mistrza Świata w szachach błyskawicznych. Do korony pozostał mu już tylko tytuł w solvingu. 🙂 Po 16 pkt zdobyli Nepomniachtchi oraz Nakamura, jednak punktacja pomocnicza wskazała Rosjanina, jako zdobywcę srebrnego medalu. Bardzo dobrze grał Radek Wojtaszek, który zdobył 12,5 pkt i zajął XV miejsce. W końcówce turnieju grał na wysokich szachownicach i miał w sumie za przeciwników 5 zawodników z pierwszej dziesiątki rankingowej, w tym Nakamurę i Aroniana. Niestety remis w przedostatniej rundzie z Mamedyarovem nie dał mu szansy na zmierzenie się z Carlsenem.

Mateusz Bartel zagrał tym razem słabiej zdobywając 9 punktów i zajmując 89 pozycję. Jednak przeciwników miał na tyle silnych, że poprawił sporo swój – niewysoki zresztą – ranking.

Tak więc święto szachów już się kończy, a następnym ważnym wydarzeniem dla naszych kibiców będzie superturniej kołowy w Biel, w którym wystartuje Radek Wojtaszek. A potem już Olimpiada…

Szczegółowe wyniki turnieju szachów błyskawicznych.

One Comment

1. Tytuł: „Polacy nie najlepiej” – nie z przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy osobno.