ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Indywidualne Mistrzostwa Europy

| 1 Comment

Już w poniedziałek 3 marca rozpocznie się najsilniejszy turniej szwajcarski każdego roku, czyli Indywidualne Mistrzostwa Europy. Rok temu gościliśmy te zawody w Legnicy, a tym razem zawodnicy spotkają się w stolicy Armenii Erewaniu

Tytułu będzie bronił ukrainiec Alexander Moiseenko, jednak to nie on będzie faworytem , gdyż do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 15 zawodników z rankingiem powyżej 2700 ELO. Wśród nich oczywiście znajduje się Radek Wojtaszek, który musi walczyć o kwalifikację do Pucharu Świata, do którego dostanie się 23 zawodników.

Nasz kraj reprezentuje 4 stałych reprezentatów Polski – Radek Wojtaszek(nr.8 na liście), Bartosz Soćko(35), Mateusz Bartel(30) oraz Dariusz Świercz(54) – oraz nasz najmłodszy arcymistrz Jan Krzysztof Duda(94). Czy przełamią fatalną passę, jaką mają w tych zawodach od kilku lat? Zobaczymy… Z numerów startowych wynika, że powinni się panowie wspiąć na wyżyny swoich umiejętności, aby liczyć się w tej rywalizacji.

Rundy odbywać się będą w dniach 3-14 marca o godzinie 12 czasu polskiego, za wyjątkiem 9 marca, kiedy to zawodnicy dostaną dzień wolny na podładowanie akumulatorów.

Do wygrania jest w sumie 150.000 euro, z czego samodzielny zwycięzca „skasuje 20.000 Euro, a 25 zawodnik 1000 Euro. Przewidziano także nagrody dla największych niespodzianek tych zawodów(różnica pomiędzy osiągniętym rankingiem a swoim własnym), ktorych będzie aż 14.

Tegoroczne zawody są jednocześnie memoriałem ormiańskiego Mistrza Świata Tigrana Petrosiana, który „panował” na szachowym tronie w latach 196369.

Oficjalna strona turnieju.

Fot. Organizatorzy

Runda I

Czwórka gruzinów(ek) i jeden turek to przeciwnicy Polaków w rundzie. Wszyscy nasi reprezentanci oprócz Bartosza grają białym kolorem. Radek, jako jedyny, zagra ze swoją rówieśniczką – IM Salome Melia(2453), której to międzynarodowe środowisko szachowe pomogło finansowo, kiedy nie była w stanie ponieść kosztów operacji dziecka. Mateusz zagra z wielokrotnym konkurentem Janka Dudy z róznych imprez juniorskich IM Sanalem Vahapem(2390) z Turcji, Bartosz czarnymi będzie przełamywał IM Alexandra Qashashviliego(2378) z Gruzji. Darek zmierzy się z Bachaną Morchiashvilim(2335), a Janek ze swoim rówieśnikiem Noe Tutisani(2137). Najciekawszą „niepolską” parą jest niewątpliwie pojedynek najlepszej kobiety świata Judit Polgar z najlepsza juniorką świata Alexandrą Goryachkiną.

Runda inicjująca zawody pokazała, że nikomu w tym turnieju nie będzie łatwo. Przekonali się też o tym Mateusz Bartel oraz Bartosz Soćko, którzy stracili po połówce punktu. Radek, Darek i Janek planowo pokonali swoich przeciwników. Niespodzianek było wiele. Największą niespodzianką było zwycięstwo rówieśnika Janka DudyKirilla Alekseenko z Antonem Korobovem. Swoje partie zremisowali Jakovenko oraz obrońca tytułu Mistrza Europy Moiseenko. Partia Polgar z Goryachkiną zakończyła się zwycięstwem Węgierki, choć długo w tabelach był podany remis.

Fot. Organizatorzy

Runda II

W II rundzie Wojtaszek zmierzy się GM Vladem-Cristianem Jianu(2574) z Rumunii, Duda już zakończył swoją „rozbiegówkę” i jego przeciwnikiem będzie znany i lubiany w Polsce GM David Navara(2700). Świercz za przeciwnika dostał IM Ivana Rozuma(2505), Bartel spotka się z Davidem Gevorgyanem(2388), a Soćko z IM Iriną Bulmagą(2375). Z innych ciekawych pojedynków warto się przyglądać I szachownicy, gdzie Bacrot zmierzy się z Onischukiem.

Już w drugiej rundzie nasi zawodnicy zostali postawieni do pionu. Radek nie miał pomysłu na Jianu i musiał zadowolić się remisem. Janek zagrał bardzo ciekawą partię z Navarą, ale niestety po raz kolejny niedoczas okazał się jego piętą Achillesa i tuż przed kontrolą podstawił mata. Bartosz i Darek także dziś nie błysnęli formą i ich przeciwnicy gładko zainkasowali punkt. Tylko Mateusz odniósł zwycięstwo, ale przeciwnik nie należał do zbyt renomowanych. Czy powtórzy się sytuacja z poprzednich lat i nasi znowu nie będą się liczyć? Oby nie.

Fot. Organizatorzy

 Runda III

W środę nie będziemy mieli okazji do oglądania pojedynku Polaka z jakimś znanym zawodnikiem. Radek zmierzy się z GM Viorelem Iordachescu(2583), Mateusz dostał GM Alekseja Aleksandrova(2544), Darek będzie przełamywał GM Giorgiego Bagaturova(2408), Janek zaś Irakliego Beradze(2364), a Bartosz spotka się z FM Anastosiosem Pavlidisem(2340). Na I szachownicę wskoczył rówieśnik Dudy Artemiev, który jest obecnie liderem światowych szachów do lat 16.

Nasi panowie pozbierali się, choć nie był to jeszcze taki dzień, na jaki czekamy. Radek gładko wykorzystał prosty błąd Iordachescu i mógł spokojnie odpoczywać i przygotowywać się do IV rundy. Janek raczej bez problemów radzi sobie z rywalami pokroju Beradze i dziś też zadowolony wyszedł z sali gry. No i wreszcie wygrał Bartosz, co – miejmy nadzieję – jest oznaką przełamania się. Mateusz pomieszał, ale w sumie nic specjalnego nie wymyślił w partii z Aleksandrovem i zremisował, tak samo, jak Darek z Bagaturovem. Świetną passe kontynuuje Artemiev, który rozprawił się dziś na I szachownicy z Khismatullinem(2714).

Fot. Organizatorzy

Runda IV

Radek wylądował na VI desce, gdzie czarnymi zagra z GM Yuriyem Kozubovem(2642). Na 23 deskę wskoczył Janek, który zagra z GM Denisem Khismatullinem(2714). Na transmisji będzie jeszcze Mateusz, grający z GM Hovhannesem Gabuzyanem(2537). Darek zagra z IM Muhammedem Batuhanem Dastanem(2416), a Bartosz białymi z GM Arą Minasianem(2432).

Khismatullin nabawi się kompleksu 16-latków. Wczoraj pokonał go świetnie grający Artemiev, a dziś czarnym kolorem znokautował go po przepięknej kombinacyjnej partii Janek Duda. Niewątpliwie jest to partia dnia, a być może zostanie partią całych zawodów. W ten sposób Janek pokonał po raz pierwszy w życiu zawodnika z rankingiem powyżej 2700 ELO. Drugim zwycięzcą został dziś Darek, który nie dał szans swojemu tureckiemu rywalowi. Radek Wojtaszek dostał przyjemniejszą pozycję, jednak Kozubov dobrze się bronił i panowie podpisali remis. Zremisowali także Mateusz i – niestety – Bartosz. Najer – wygrywając ze Smirinem – został samodzielnym liderem z kompletem punktów. A dla czytelników partia Janka, która już przeszła do historii polskich szachów.

Fot. Organizatorzy

Runda V

GM Yuryi Kozubov(2642) po Radku będzie sprawdzał Janka Dudę. Wojtaszek zmierzy się z GM Milkosem Perunovicem(2617),Mateusz będzie potykał się IM Jaroslavem Prizantem(2534), a ostatnim z naszych na transmisji będzie Darek, który walczyć będzie z GM Danem Zolerem(2504). Bartosz ciągle gra z mało znanymi rywalami i tym razem czeka go pojedynek z Eylonem Nakarem(2409).

 Piątek był bardzo udany dla naszych reprezentantów. Radek zademonstrował dziś „uścisk pytona” i książkowo zrealizował przewagę pozycyjną, a potem materialną, jaką osiągnął w pojedynku z Perunovicem.  Janek, po bardzo ładnej kombinacji, zdobył przewagę piona, jednak Kozubov po raz kolejny pokazał, że zna się na obronie i panowie podpisali remis. Mateusz, w swoim stylu – zaostrzając pozycję, pokonał Prizanta. Także Darek i Bartosz odnieśli dziś zwycięstwa. Najer przegrał dziś z Riazantsevem, co spowodowało, że nikt nie ma już 100%, a na czele mamy dwóch zawodników – Riazantseva oraz Motyleva, który pokonał Artemieva. Radek ma 4 pkt, Mateusz, Darek i Janek po 3,5, a Bartosz 3 pkt.

Fot. Organizatorzy

Runda VI

Wojtaszek wylądował na III szachownicy, gdzie zmierzy się z GM Vladimirem Fedoseevem(2641). Przeciwnikiem Bartla będzie GM Andrey Zhigalko(2603), a kilka szachownic niżej zagrają Duda z GM Constantinem Lupulescu(2643) oraz Świercz z GM Barisem Esenem(2563). Także Soćko będzie „na transmisji„, a jego przeciwnikiem jest IM Gaioz Nigalidze(2527).

I prosimy o powtórkę z piątku przed dniem wolnym.

Wojtaszek już na pewno zapomniał o nieudanym starcie w Wijk Aan Zee i dziś po rak kolejny z rzędu odprawił przeciwnika bez zdobyczy punktowej. Podobnie, jak wczoraj, wykazał się dużo większą dokładnością i zrealizował jednego – jedynego pionka. Także Bartel zagrał dziś znakomitą partię wykorzystując słabe pionki przeciwnika oraz swojego – wyjątkowo dobrze usytuowanego – skoczka. Duda cisnął, cisnął, jednak wyżej notowany przeciwnik zaparł się i wywalczył remis. Zremisował także Świercz, który, co prawda zapędził wieżę przeciwnika do kąta, ale stała tam ona na tyle dobrze, że nic z partii więcej nie dało się wycisnąć. Niestety porażkę poniósł słabo grający w Erewaniu Soćko, który niefrasobliwie pograł końcówkę z pionkiem więcej. Na pierwszej szachownicy spotkało się dwóch trenerów reprezentacji kobiet Rosji, z których lepszym okazał się Motylev – tym samym zostając samodzielnym liderem na półmetku z 5,5 pkt. Radek z 5 pkt zajmuje drugie miejsce, Mateusz jest 18 z 4,5 pkt, Janek z 4 pkt 26, Darek również z 4 pkt jest 63, a Bartosz  z 3 pkt jest 147.

Podsumowanie I połowy turnieju

Zimny prysznic, jaki dostali nasi zawodnicy w II rundzie chyba podziałał mobilizująco, gdyż od tej pory zaczęli grać, jak tego od nich oczekują kibice. Wojtaszek gra w podobny sposób, jak w Szwajcarii, czy wcześniej na Klubowym Pucharze Europy, dając jasno do zrozumienia, że Wijk Aan Zee to była tylko wpadka. Także w swoim – bardzo dobrym stylu – gra Mateusz Bartel, który aktywną grą zdobywa punkty. Mimo porażki z Navarą świetne partie rozgrywa Janek Duda, który gra niekonwencjonalnie, walecznie i zdobywa uznanie rywali. Także Darek Świercz gra równo i zaczyna doganiać szeroką czołówkę. Jedynym słabym punktem jest niestety aktualny Mistrz Polski Bartosz Soćko, któremu po prostu nie idzie. Oby po dniu przerwy wszystko się u niego przestawiło, bo przed nami jeszcze 5 rund.

 

Fot. Organizatorzy

Runda VII

Mimo że Wojtaszek zagra na I szachownicy z GM Alexandrem Motylevem(2656), to nas będzie na pewno ekscytował inny pojedynek. Mianowicie na szachownicy nr. 34 odbędzie się rewanż na ostatnią rundę Mistrzostw Świata do lat 18 w 2012 roku oraz przegraną przez Dudę partię na Mistrzostwach Polski w 2012 roku, czyli partia ŚwierczDuda. Bartel zmierzy się z GM Draganem Solakiem(2610), a Soćko czeka rywalizacja z IM Maximilianem Berchtenbreiterem(2421).

Radek spróbował zagrać dziś aktywnie poświęcając pionka, jednak Motylev jest w dobrej formie i zneutralizował zapędy naszego arcymistrza doprowadzając do remisu. Partia Świercza z Dudą przebiegała tak, jak można było przewidzieć. Darek grał szachy pozycyjne – przemyślane, a Janek próbował kombinować i dodać nutkę fantazji. Mimo że w pewnym momencie wydawało się, że to Świercz może tą partię wygrać, to młodszy z naszych reprezentantów uprościł pozycję i panowie podzielili punkt. Niestety Bartel zagrał dziś słabą partię i musiał uznać wyższość Solaka. Za to wygrał Bartosz, co pozwala mu jeszcze marzyć o zakończeniu tego turnieju na niezłej pozycji. Tyle, że musi dalej wygrywać. Na czele ciągle samodzielnie Motylev z 6 pkt, a za nim grupa 6 zawodników z Wojtaszkiem na czele z 5,5 pkt. Duda, Świercz i Bartel mają po 4,5 pkt, a Soćko 4 pkt.

Fot. Organizatorzy

Runda VIII

Wojtaszek zagra na drugiej szachownicy z nieobliczalnym kolegą z drużyny Klubowego Mistrza Europy G-team Novy Bor GM Viktorem Laznicką(2681). Bartel spotka się z przeciwnikiem Wojtaszka z II rundy GM Vladem-Cristianem Jianu(2574). Dudzie przypadł pojedynek z GM Igorem Lysyjem(2655), a Świercz zmierzy się z GM Kjetilem Lie(2509). Soćko czeka pojedynek z IM Andreyem Stukopinem(2544). A na I szachownicy przeciwnikiem Motyleva będzie Eljanov.

W końcówce każdego tak silnego turnieju każdą połówkę punktu trzeba okupić krwią. Przekonał sie o tym Janek Duda, który tak bardzo chciał wygrać, że niestety przegrał z Łysyjem. Jedynym zwycięzcą z naszej „paczki” był dziś Darek, który gładko rozprawił się z Lie. Radek zbyt długo nie pograł z Laznicką i panowie podpisali remis. Taki sam wynik padł w partiach Bartla oraz Soćko. Za to wygrał Motylev i ma już punkt przewagi nad grupą 13 zawodników, w której jest nasz Wojtaszek. W kolejnej grupie z 5,5 pkt mamy Darka Świercza, a jeszcze w kolejnej z 5 pkt Mateusza. Janek i Bartosz maja po 4,5 pkt, czyli wszyscy nasi zawodnicy są na razie powyżej 50%.

Fot. Organizatorzy

Runda IX

Wojtaszek ciągle gra wysoko i w środę czeka go pojedynek z GM Evgenijem Najerem(2633), Świercz za przeciwnika dostał GM Maxima Matlakova(2695), a Bartel GM Karena Grigoryana(2572). Soćko spotka się z GM Luką Paichadze(2529), a Duda niestety wypadł z transmisji, więc nie zobaczymy jego pojedynku z IM Ashotem Nadanianem(2399).

Po słabszej rundzie często przychodzi lepsza. I tak dziś wygrali Mateusz i Bartosz, którzy gładko rozprawili się ze swoimi przeciwnikami. Radek był dziś dzisiaj „ciśnięty” przez Najera, ale ani przez chwilę zagrożenie nie było na tyle duże, aby bać się o remisowy wynik pojedynku. Choć szkoda białego koloru. Darek, co prawda, uzyskał przewagę pionka w pojedynku z wyżej notowanym Matlakovem, jednak nie wystarczyło to do osiągnięcia zwycięstwa. Także remisem zakończył się pojedynek Janka. Zremisował też Motylev, jak i większość zawodników na czołowych szachownicach. Tak więc ciągle prowadzi Rosjanin z 7,5 pkt, ale za nim o pół pkt mniej mają Solak i Smirin. Wojtaszek dzieli czwarte miejsce z 12 rywalami, którzy mają po 6,5 pkt. Po 6 pkt mają Bartel i Świercz, 5,5 Soćko, a 5 pkt Duda.

Fot. Organizatorzy

Runda X

Do końca turnieju zostały dwie rundy i jeszcze ponad kilkunastu zawodników ma szanse na tytuł Mistrza Europy. Wojtaszek pozostaje na drugiej szachownicy, gdzie zagra z GM Draganem Solakiem(2610) i jeśli myśli o medalu, to nie ma innego wyjścia niż wygrać. Świercz spotka się z GM Ivanem Cheparinowem(2681) i na pewno łatwo skóry nie odda. Bartel ma za przeciwnika GM Viorela Iordachescu(2583), którego wcześniej gładko pokonał Wojtaszek. Soćko zmierzy się z GM Antonem Shomoevem(2581) i wygrana da mu jeszcze teoretyczne szanse na walkę o Puchar Świata. A Duda za przeciwnika dostał o dwa lata młodszego od siebie FM Haika Martirosyana(2234). A na pierwszej szachownicy Motylev potykał się będzie ze Smirinem. Wygrana daje mu medal.

W czwartek drużyna na remis. Radek po raz kolejny nie dał rady wygrać i teraz pozostało mu tylko pilnowanie awansu do Pucharu Świata. Mateusz zremisował, co daje mu jeszcze małe szanse na awans do PŚ. Także remisem zakończyła się partia Bartosza. Janek ograł dziś dużo niżej notowanego rywala, ale przegrał niestety Darek. Motylev po wygranej ze Smirinem jest już bardzo bliski tytułu Mistrza Europy, jednak za nim jest jeszcze grupa 5 zawodników, z którzy, przy sprzyjających okolicznościach, dwóch ma szanse go wyprzedzić. Radek jest 11, Mateusz 37, Janek 58, Darek 61, a Bartosz 68.

Fot. Organizatorzy

Runda XI

Wojtaszek spadł na V szachownicę, gdzie zmierzy się z GM Hrantem Melkumyanem(2613). Bartel, który ma niewielkie szanse na zakwalifikowanie się do PŚ, będzie musiał wygrać z GM Samvelem Tar-Sahakyanem(2572). Na Dudę czekać będzie wyżej notowany GM Mikhailo Oleksienko(2640), Świercz spotka się z rywalką Radka z I rundy IM Salome Melią(2453), natomiast Soćko spróbuje przebić się przez GM Alekseya Goganova(2569).

Tak, jak można było przewidzieć Radek nie szarżował i postanowił zremisować, co dało mu pewny awans do Pucharu Świata. Za to miłą niespodziankę na zakończenie turnieju sprawił Janek, który ciekawą ofiarą jakości zdezorganizował dużo wyżej notowanego przeciwnika i zainkasował punkt. Wygrał dziś także Darek po dokładnym rozegraniu końcówki ciężkofigurowej z zaawansowanym wolnym pionem. Bartosz remisem zakończył turniej i to było też podsumowanie jego występu, z którego na pewno nie jest zadowolony. Mateusz dziś grał do pewnego momentu nieźle, jednak potem przeszarżował i wpadł w kłopoty, z których się nie wydostał. Nie miał zapewne wyjścia, bo tylko zwycięstwo dawało mu szanse na awans do Pucharu Świata. Motylev zremisował z Navarą i tym samym został Indywidualnym Mistrzem Europy AD 2014. Srebro przypadło dość niespodziewanie młodemu Hiszpanowi Davidovi Anton Guijarro(2559), a z brązu cieszy się również 19-latek Vladimir Fedoseev(2641). Nasi zawodnicy zajęli odpowiednio Wojtaszek – 11, Duda 34, Świercz – 38, Bartel – 67 i Soćko – 76 miejsce.

Fot. Organizatorzy

Podsumowanie startu Polaków

Radek Wojtaszek pojechał do Erewania z misją walki o medal. Rozstawiony z nr. 8 Polak bardzo dobrze rozegrał pierwszą połowę turnieju zdobywając 5 pkt z 6 partii. Potem niestety stracił zapał i wszystkie partie do końca zremisował. Co prawda cel minimum (awans do Pucharu Świata) zrealizował, ale ani swoich ani kibiców ambicji nie zaspokoił. 11 pozycja, to nie jest to czego od Radka oczekiwano, a i styl gry w ostatnich 5 partiach pozostawia wiele do życzenia. Mimo wszystko dało mu to 7,5 pkt z 11 partii oraz kolejne 4,7 pkt ELO.

Mateusz Bartel zagrał w swoim stylu odważnie grając każdą partię i podejmując ponadstandardowe ryzyko. Dało mu to możliwość walki o Puchar Świata, jednak w perspektywie całego startu efektu nie widać i turniej raczej nie zostanie zaliczony do udanych, ale też i plamy nie było. W sumie Mateusz zdobył 6,5 pkt i niestety stracił 7,8 pkt ELO.

Bartosz Soćko musi szybko zapomnieć o tym turnieju. Zagrał fatalnie, jak na swoje możliwości, i mimo zdobycia 6,5 pkt, to stratę 16,1 pkt ELO może uznać za minimalny wymiar kary. Symptomatyczne jest to, że jest to drugi bardzo słaby wynik Bartosza w imprezie rangi mistrzowskiej po Drużynowych Mistrzostwach Europy. Oby nie był to trwały trend.

Darek Świercz mógłby uznać turniej za bardzo udany, gdy zaczął się od IV rundy. A w szczególności, gdyby osiągnął inne wyniki w II i III partii. Niestety przez porażkę i remis w tych rundach długo musiał walczyć o dogonienie czołówki, co mu się do końca nie udało. Jednak uzbierał 7 pkt, ale stracił na ELO 1,6 pkt.

Niewątpliwie największym wygranym z naszej reprezentacji był najmłodszy z nich i teoretycznie najniżej notowany Janek Duda. Grał bezkompromisowo, ciekawie i zdobył cenne skalpy arcymistrzowskie. Jego partia z Khismatullinem przejdzie do historii i zostanie na pewno zauważona przez analityków. Janek miał wielką szansę na zakwalifikowanie się do Pucharu Świata, jednak w najważniejszej partii z Lysyjem zabrakło mu jeszcze doświadczenia i zimnej krwi. 7 pkt i zysk 11,5 pkt na ELO dało mu pozycję wyższą o 60 miejsc w stosunku do listy startowej. A pół oczka więcej dałoby PŚ. Na co liczymy za rok.

Wyniki Polaków:

Wyniki końcowe

Wyniki turnieju.

 

One Comment

  1. Co to za nietypowa budowla na zdjęciu?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.