ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Rapport Mistrzem Euopy w szachach szybkich.

| 1 Comment

17-letnia nadzieja szachów węgierskich Richard Rapport zdobył tytuł Mistrza Europy w szachach szybkich. Zdobył 9,5 pkt z 11 partii i wyprzedził lepszym „wartościowaniem” rozstawionego z jedynką Vladimira Malakhova z Rosji. Brąz przypadł ormianinowi Tigranowi L. Petrosjanovi.

Najlepszym z Polaków był Bartosz Soćko, który zdobył 9 pkt i zajął 7 pozycję, tak samo, jak 10 w „generalceMichał Krasenkow. Wśród kobiet najlepsza okazała się Monika Soćko, która zdobyła 8 pkt i wyprzedziła punktacją pomocniczą Karinę Szczepkowską-Horowską.

Wyniki szczegółowe zawodów.

One Comment

1. Małżeństwo Soćków ratuje honor polskich szachów – oby jak najdłużej ! Nierówny Wojtaszek, coraz słabszy Świercz (występy w lidze niemieckie), spadek progresji Dudy, to wyznaczniki obecnej pozycji polskich szachów w świecie. W słabo obsadzonych mistrzostwach Europy w szachach szybkich w Warszawie nie startowało kilkunastu najlepszych europejskich szachistów, a pomimo to bilans spotkań prawie całej polskiej czołówki z drugim garniturem europejskim był ujemny. Nasz najwyżej sklasyfikowany szachista jest obecnie zapraszany jedynie na turnieje niższej kategorii: Basel Open, Tata Steel B.
    Co prawda Magnus Carlsen zwyciężył w roku 2004 (w wieku 14 lat) w turnieju C w Wijk aan Zee, lecz już po dwóch latach triumfował w turnieju B, a po następnych dwóch w turnieju A . Nie widzę polskiego juniora mogącego powtórzyć karierę innych młodych triumfatorów tego turnieju, Karjakina, Caruany, Giri czy też Rapporta – zwycięzcę tegorocznych Mistrzostw Europy.