ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

MEJ – Budva

| 3 komentarze

Na koniec miesiąca pełnego szachów mamy kolejną gratkę dla kibiców szachów juniorskich.  Po zakończonych w czwartek Mistrzostwach Świata juniorów przenosimy się do Czarnogóry, gdzie w Budvie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy juniorów od lat 8 do 18.

Reprezentacja Polski, jak zwykle licznie będzie uczestniczyła w tych zawodach i, jak co roku, walczyć będzie o medale. W gronie 43 zawodników grających w 12 grupach mamy „starych wyjadaczy„, ale też i debiutantów. Jak potoczą się ich losy okaże się w 8 października, kiedy zakończona zostanie ostatnia 9 runda. Pierwsza rozegrana zostanie już w niedzielę 29 września. Pierwsze 8 rund zacznie się o godzinie 15:00, natomiast ostatnia dwie godziny wcześniej. Dzień wolny zaplanowany jest na 4 października.
Na pewno ciekawi jesteśmy, czy Kacper Drozdowski nawiąże do swojego świetnego występu przed rokiem w Pradze i zawalczy o tytuł Mistrza Europy do lat 18? Jako młodszy rocznikowo ma dwie szanse, a przeciwników ma godnych – wśród nich 4 znanych już arcymistrzów. A mamy sukcesy w tej kategorii największe ze wszystkich krajów – dwukrotnie Mistrzem Europy był arc. Robert Kempiński(94-95), a w latach 2003-05 tylko Polacy przywozili złoto, z czego arc. Mateusz Bartel właśnie z Budvy(’03), a po nim arc. Radek Wojtaszek oraz arc. Paweł Czarnota.

W grupach młodszych największe niadzieje wiążemy z występem Pawła Teclafa, który swoją formę ustabilizował na poziomie mistrzowskim krajowym i teraz na pewno zaliczany jest do faworytów w grupie do lat 10. Wśród młodszych dziewcząt do walki o medale powinny się włączyć Mistrzyni Europy do lat 10 z Albeny Alicja Śliwicka w grupie do lat 12 oraz Mistrzyni Europy w tej samej kategorii z Batumii Oliwia Kiołbasa w grupie do lat 14.

Wśród „starszaków” oprócz Kacpra liczymy na Mariolę Woźniak oraz Ewę Harazińską w grupie dziewcząt do lat 16 oraz Klaudię Wiśniowską w grupie do lat 18.

Oczywiście brakuje w tych zawodach naszego murowanego kandydata do złota w grupie do lat 16 Janka Dudy, który właśnie wrócił z MŚ do lat 20.

A nadzieję na dobry występ dał nam Jakub Mechliński, który – mimo porażki w I rundzie –  w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich zdobył złoto w grupie do lat 8. Oby to była zapowiedź sukcesów w szachach klasycznych.

Jak zwykle przy tak dużej imprezie pojawiły się w I rundzie kłopoty z transmisją. Dzięki temu emocjonowaliśmy się wspaniałym zwycięstwem Miłosza Szpara, które okazało się jego porażką, gdyż organizatorzy zamienili jego partię z pojedynkiem Gazika z Miltonem. Jeszcze tylko Emilka Kaniewska była transmitowana, jednak i jej partia zakończyła się porażką. W tej rundzie odnieśliśmy 20 zwycięstw, zremisowaliśmy 9 razy i ponieśliśmy 14 porażek. Niestety w tym Kacpra Drozdowskiego, Radka Gajka, Marioli Woźniak, czyli trójki, na którą liczymy. Na miano partii rundy zasługuje wygrana Natalii Guzik z wyżej notowaną rosjanką Aliną Beshukovą, choć wynik Wojtka Januszkiewicza jest równie dobry. Jutro czekają nas 3 partie na transmisji, z czego jedna na I szachownicy.

 Ośmioro zawodników i zawodniczek reprezentacji Polski ma komplet punktów po II rundach. Prym wiodą ci z najmłodszej grupy – Laura Czernikowska, Sebastian Półtorak oraz Tymon Czernek. W grupie wyżej mamy Magdę Harazińską, do lat 12 Szymona Gumularza, do 14 Wojtka Januszkiewicza, do 16 Grześka Nasutę oraz do 19 Klaudię Wiśniowską. Dziś mieliśmy pierwszy pojedynek „polsko-polski„, w którym Agnieszka Dmochowska pokonała Polę Parol. W sumie odnieśliśmy 23 zwycięstwa, zremisowaliśmy 10 razy, a pokonani zostaliśmy 10 razy. Niestety wszystkie 3 partie na transmisji zakończyły się porażkami naszych reprezentantów. Bohaterem dnia uznajemy dziś Wojtka Januszkiewicza, który pokonał wyżej notowanego rosjanina Davida Shapiro.

 Kolejne problemy z działaniem strony interentowej Mistrzostw nie pozwoliły nam emocjonować się partiami naszych reprezentantów w III rundzie. Wreszcie kiedy poznaliśmy wyniki okazało się, że została nam juz tylko czwórka z kompletem punktów. Jako pierwszy skończył Sebastian Półtorak, który gładko pokonał Vanchugova. Także w najmłodszej grupie komplet ma Laura Czernikowska oraz jedyna nasza reprezentantka grupę wyżej Magda Harazińska. Jedynym z kompletem reprezentantem grup starszych jest Grzesiek Nasuta. W tej rundzie doczekaliśmy się dwóch pojedynków „siostrobójczych” – Alicja Śliwicka pokonała Natalię Guzik, a Magda Gaj Milenę Ślusarczyk. Zawodnikiem dnia zostaje Radek Psyk, który pokonał dużo wyżej notowanego Zarubitskiego. W sumie dziś odnotowaliśmy 26 zwycięstw, 7 remisów oraz 11 porażek. No i wreszcie wygraliśmy „na transmisji„. Ale tylko jedną partię(Nasuty). Dwie pozostałe przegraliśmy. Choć co to była za transmisja…

Skurczyła nam się liczba „stuprocentowców” po V rundzie do jednej osoby. Jest nią reprezentantka najmłodszej grupy (D-8) Laura Czernikowska, która dziś po raz kolejny odniosła zwycięstwo i zostaje bohaterką dnia. Niestety pozostałą trójka przegrałą swoje partie. 3,5 pkt, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu, ma Alicja Śliwicka. Natomiast z 3 punktami mamy całkiem sporą, bo 15-osobową, grupę zawodników i zawodniczek. W partiach „siostrobójczych” wygrały dziś Emilka Kaniewska z Anią Marczuk oraz Joasia Kaczmarska z Honoratą Kucharską. Całą rundę kończymy 20 zwycięstwami, 11 remisami oraz 12 porażkami. W czwartek odbędzie się runda „środkowa„, która może zadecydować o sytuacji na drugą część turnieju. Kto jej nie przejdzie zwycięsko, z reguły przestaje się liczyć w walce o medale.

Świetnie zagrali nasi zawodnicy w V rundzie. Liderka drużyny Laura Czernikowska pewnie pokonała rywalkę i samodzielnie prowadzi w turnieju D-8 z kompletem punktów. Wygrali swoje partie także wszyscy jej rówieśnicy w grupie chłopców. Na prostą pułapkę w debiucie nabrała swoją przeciwniczkę Alicja Śliwicka i z 4,5 pkt także jest w ścisłej czołówce swojej grupy. Dwa punkty zdobyły siostry Harazińskie, także wygrały i również mają 4 pkt Mariola Woźniak i Oliwia Kiołbasa, która zagrałą kolejny pojedynek „siostrobójczy” z Julią Antolak. U panów też zanotowaliśmy sporo wygranych, ale poza „ósemkami” nie ma nikogo powyżej 3,5 pkt. W sumie wygraliśmy 26 partii, zremisowaliśmy 8, a przegraliśmy tylko 9 gier. Za bohaterkę dnia uznajemy Alicję Śliwicką za demonstrację siły w partii z Balajayevą. W piątek mamy dzień przerwy, a od soboty poprosimy o więcej takich dni. Zapowiada się ekscytująca końcówka mistrzostw.

 Po dniu przerwy nasi reprezentanci przystąpili do VI rundy. Ta runda pokazałą, że póki co możemy liczyć głównie na dziewczęta. Wynik 100% utrzymała liderka naszej reprezentacji Laura Czernikowska, która samodzielnie prowadzi w najmłodszej grupie. Świetne partie rozegrały Mariola Woźniak i Ewa Harazińska(bohaterka dnia za piękne zwycięstwo nad Rodionovą) zmiatając swoje rywalki i wskakując na pozycje medalowe w grupie do lat 16. Dość szczęśliwie zremisowała Alicja Śliwicka w partii, o której szybko powinna zapomnieć. Jednak z 5 pkt jest w ścisłej czołówce grupy do lat 12. U chłopców mamy 6 zawodników z 4,5 pkt i jeżeli któryś z nich marzy o medalu, to nie ma już miejsca na pomyłki – trzeba wygrywać wszystko. W sumie wygraliśmy dziś 20 pojedynków, zremisowaliśmy 10, a przegraliśmy 13. Na szczęście dziś obyło się bez pojedynku „polsko-polskiego„.

VII runda była kolejnym sprawdzianem dla naszych zawodników. Jak to zwykle w ostatnich rundach bywa następują przetasowania i kolejne osoby odpadają z walki o medale. Nasza reprezentacja niestety zagrała tą rundę źle, choć były wyjątki. W meczu „na szczycie” w grupie dziewcząt do lat 8 Laura Czernikowska nie dała się Rosjance Marii Sovinie i remisując utrzymała się na samodzielnym prowadzeniu. Ewa Harazińska dziś rozegrała po raz kolejny świetną partię, niestety w końcówce nie wykorzystała wszystkich szans i zremisowała. Za to wygrały jej siostra Magda oraz Oliwia Kiołbasa. Mimo porażek ciągle szansę mają Mariola WoźniakAlicja Śliwicka. Teoretycznie nawet Honorata Kucharska i Ania Marczuk mogą też powalczyć. Wśród panów coraz liderem został debiutant – Tymon Czernek (którego uznajemy bohaterem dnia), który ma 5,5 pkt tak, jak i Krzysztof Szczurek, który wygrał czwartą partię z rzędu. Oprócz nich jeszcze tylko Kacper Drozdowski oraz Paweł Teclaf mają jakieś szanse, ale muszą dwie pozostałe partie wygrać i czekać… Mieliśmy dziś dwa pojedynki w ramach swojej reprezentacji, w jednej zwycięstwo odniosła Martyna Wikar(pokonała Magdę Gaj), a Damian Lewtak zremisował z Grześkiem Nasutą. W sumie wygraliśmy tylko 15 partii, zremisowaliśmy 10 partii, a przegraliśmy aż 18. Po raz pierwszy przegraliśmy rundę jako drużyna.

Laura Czernikowska

Mamy już co najmniej jeden medal – srebrny Laury Czernikowskiej! Dziś pokonała kolejną rywalkę i z przewagą jednego punktu prowadzi w tabeli dziewcząt do lat 8. Świetnie zagrał jej rówieśnik Tymon Czernek, który jutro gra o medal. Kolejną zawodniczką która ma jutro realne szanse na medal jest Mariola Woźniak. Mniejsze szanse, bo takie, które wymagają współpracy zawodników grających na innych szachownicach mają Klaudia Wiśniowska, Magda Harazińska oraz Kacper Drozdowski. Tak więc jutro mamy się czym ekscytować. Mieliśmy jedną partię „siostrobójczą„, w której Anna Kubicka pokonała Aleksandrę Kozubal. Bohaterkę dnia już mamy, a jutro poprosimy o kilkoro juniorów, których z przyjemnością napiszemy na czerwono, a nawet na złoto! Rundę zakończyliśmy 19 zwycięstwami, 7 remisami oraz 17 porażkami, czyli powróciliśmy na właściwe tory.

Wielkie emocje towarzyszyły grze całkiem sporej grupy naszych reprezentantów. Laura Czernikowska niestety dziś przegrała, ale przewaga z poprzednich rund pozwoliła jej przywieźć do naszego kraju tytuł Mistrzyni Europy do lat 8! Przepiękne zwycięstwo Marioli Woźniak dało jej srebro i tytuł Wicemistrzyni Europy do lat 16! Niestety medal przegrała – gorszą punktacją pomocniczą – Klaudia Wiśniowska, kończąc zawody na 4 pozycji. Również medalowe miejsce, też niestety z gorszym wartościowaniem, podzielili Magda Harazińska w grupie do lat 10 dziewcząt oraz Krzysztof Szczurek w tej samej grupie wiekowej chłopców. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Tymon Czernek (do lat 8), Ewa Harazińska(do lat 16) oraz Mikołaj Tomczak(do lat 14) i Kacper Drozdowski(do lat 18).  W stosunku do zeszłego roku mamy odwróconą sytuację, gdyż to dziewczęta zdobyły medale, jednak zeszłoroczni zwycięzcy albo nie grali (JK Duda) albo zmienili kategorię rocznikową(Kacper Drozdowski). Gratulacje dla trenerów, rodziców oraz wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesów medalistek, a my powoli przenosimy się do Warszawy, gdzie już za miesiąc ruszają Drużynowe Mistrzostwa Europy.

Pełna lista naszych zawodników.

Szczegółowe wyniki zawodów.

Oficjalna strona zawodów.

3 Comments

  1. „Nie najlepszy” pisze się osobno.

    JK

  2. „Skurczyła”, po IV rundzie.

  3. Pingback: Magda Harazińska zwycięża w Kaliningradzie. - PZSzach Newsy

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.