ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet

| 0 comments

Wrzesień dopieszcza szachistów. W Polsce ligi, w USA superturniej z udziałem Carlsena i Aroniana, w Armenii gra Darek Świercz, a w Chinach w środę zacznie się mecz o tytuł Mistrzyni Świata Kobiet pomiędzy obrończynią tytułu Ukrainką Anną Usheniną(2500), a poprzednią mistrzynią, której tytuł odebrała nasza Monika Soćko, Hou Yifan(2609).

Gospodarzem jest chińskie miasto Taizhou, a panie podzielą w sumie 200.000 Euro, z czego zwyciężczyni „zgarnie60% tej kwoty. Jednakże, jeżeli mecz rozstrzygnie się w dogrywce, to zwyciężczyni dostanie 5% mniej. Mecz składa się z 10 partii, a wolne dni będę po 2,4,6,8 i 9 partii oraz przed ewentualną dogrywką po 10 rundzie.

Faworytką jest 19-letnia Chinka, która została Mistrzynią Świata w wieku lat 16, co jest rekordem wszechczasów. Jej rywalka jest 9 lat starsza, a Mistrzynią Świata została dość niespodziewanie pokonując w finale w Khanty-Mansiyjsku Antoanetę Stefanową.

Transmisja

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Relacja:

Fot. Anastazja Karlovich

Pierwsza partia przebiegała najpierw pod znakiem przewagi Usheniny, a potem przejęcia inicjatywy i wykorzystania niedokładności przeciwniczki przez Hou. Partia w sumie zakończyła się zwycięstwem Chinki.

Fot. Anastazja Karlovich

W II partii żadna z pań nie była w stanie uzyskać przewagi, choć przez chwilę wydawało się, że ta partia może przebiegać po myśli Usheniny. Jednak partia zakończyła się sprawiedliwym remisem.

Fot. Anastazja Karlovich

Zapowiada się jednostronny pojedynek. W trzeciej rundzie Ukrainka zagrała na poziomie dużo odbiegającym od tytułu, którego jest właścicielką. Hou Yifan natychmiast wykorzystała słabą grę przeciwniczki i szybko zakończyła partię zwycięstwem.

Fot. Anastazja Karlovich

Czwarta partia przebiegała pod znakiem prób Hou Yifan znalezienia kolejnej furtki do zwycięstwa, jednak tym razem Ushenina dała radę utrzymać pozycję i panie zgodziły się na remis.

Fot. Anastazja Karlovich

W piątej partii obydwie zawodniczki gnie uzyskały specjalnej przewagi i po 61 posunięciach podpisały remis.

Fot. Anastazja Karlovich

Ten mecz zapowiada się na krótszy niż 10 partii. Być może nawet zakończy się w następnej. Ushenina po raz kolejny zagrała słabą partię w grze środkowej i szybko musiała się poddać.

I już mamy mecz o tytuł Mistrzyni Świata za sobą. Gładko, zgodnie z przewidywaniami, wygrała go Hou Yifan i tym samym powróciła na kobiecy tron szachowy, po wyeliminowaniu jej przez Monikę Soćko. Chyba nie było nikogo, kto by stawiał w tym meczu na Ukrainkę. To była raczej przypadkowa i chwilowa Mistrzyni Świata i mimo że przejdzie do historii, to raczej w mało ciekawych okolicznościach. W tym meczu Chinka pokazała, że zawodniczki o poziomie Usheninyzmiata” gładko i pewnie jeszcze długo będzie w czołówce kobiecej. Choć wszyscy wiedzą, że to czego świat szachowy oczekuje, to pojedynek Hou YifanJudith Polgar. Ale na to mamy małe szanse…

Mecz zakończył się wynikiem 5,5:1,5 na korzyść Hou Yifan i przejdzie do historii, jako jeden z najbardziej jednostronnych.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.