ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

IME w Legnicy

| 1 Comment

Takiej imprezy dawno w Polsce nie było. Co prawda już w 2005 roku Polska organizowała Mistrzostwa Europy w Zegrzu, ale takiego składu wtedy nie zobaczyliśmy.

Fot. Organizatorzy

Komentarz turniejowy.

Najważniejsza impreza w EuropieIndywidualne Mistrzostwa Europy – zaczynają się 5 maja w Legnicy i potrwają do 16 maja, a i tym razem organizatorem jest Polonia, tyle że Wrocław. Codziennie będziemy mieć okazję zobaczyć w akcji 285 zawodników, z czego aż 147 osób z tytułem arcymistrza bądź arcymistrzyni. Polaków zobaczymy aż 42, z czego całą kadrę narodową, za wyjątkiem Darka Świercza zdającego maturę, oraz naszą „eksportową” trójkę juniorów, czyli Draguna, Dudę, Drozdowskiego. Panie reprezentowane są przez Jolę Zawadzką, Martę Przeździecką, Joannę Worek oraz Annę Iwanow. Szkoda, że inne kadrowiczki nie spróbowały rywalizacji z panami.

W Legnicy zobaczymy aż 12 zawodników z Klubu „2700+” z obrońcą tytułu Dymitrem Jakovenko(2731) na czele, z 79 numerem zagra zawodnik z rankingiem 2600(Bartek Macieja) – to świadczy o poziomie tych zawodów, który był niedostępny w naszym kraju. Nasz Radek Wojtaszek rozstawiony jest z nr. 10,  ale apetyt ma na pewno na miejsce w czołówce.

Poza walką o tytuł zawodnicy walczą dodatkowo o 23 miejsca w Pucharze Świata. To jest wielka szansa dla naszych reprezentantów, aby przed własną publicznością zakwalifikować się to tej imprezy. A przy okazji partycypować w rekordowym, jak na Polskę, budżecie na nagrody w wysokości 100.000 Euro.

Na pewno liczymy na walkę o medal Radka, który już ma w swoim dorobku srebro tej imprezy zdobyte w 2011 roku w Aix-Les-Bains. Także spodziewamy się dobrej gry od medalistów ENEA Mistrzostw PolskiBartosza Soćko, Grzegorza Gajewskiego oraz Mateusza Bartla. Co najmniej jeden z nich powinien zakwalifikować się do .  A na niespodzianki liczymy ze strony juniorów, którzy nie mają nic do stracenia i jest to ich pierwsza okazja na spotkanie się z takiej klasy przeciwnikami.

Fot. Organizatorzy

W ostatniej XI rundzie będziemy śledzić szachownicę 61, gdzie odbędzie się pojedynek Dudy z Grigoryanem(2559). Pozostali zawodnicy grają już tylko o poprawienie swojej pozycji w tabeli i ewentualne zyski rankingowe lub minimalizacje strat. Olek Miśta spotka się z Motylevem(2669), Dragun ze Stevicem(2637), Kołosowski trafił na Meiera(2655). Pozostali przeciwnicy są mało znani.

Zdobywcy norm na tytuły międzynarodowe

I już wiemy. Mistrzem Europy AD 2013 został Alexander Moiseenko zdobywając 8 pkt i wyprzedzając lepszą punktacją pomocniczą Evgenija Alekseeva oraz Evgenija Romanova. Oprócz nich tyle samo punktów miało jeszcze 8 zawodników. Najlepszy z polaków Radek Wojtaszek zajął 43 miejsce zdobywając 7 pkt.

W ostatniej rundzie bardzo gorąco zapowiadała się partia Dudy, ale jak się okazało gorąco było nie na szachownicy, a w kuluarach, gdzie spekulowano, czy zostanie zaliczona norma arcymistrzowska przy zwycięstwie naszego juniora. Jak to zwykle bywa sędzia ma zawsze rację i norma jest i w ten sposób doczekaliśmy się nowego arcymistrza – GM Jana Krzysztofa Dudę, który zdobył ten tytuł w wieku 15 lat oraz 21 dni. Swoje partie wygrali dziś też Miśta(48) i Mitoń(45) i zakończyli turniej tak, jak Wojtaszek z 7 pkt. 6, 5 pkt zdobyła całkiem spora grupa polaków – w tym juniorzy Duda i Dragun. Wśród pań Zawadzka(177) i Worek(178) zdobyły po 5 pkt poprawiając rankingi. Duda i Worek wyjadą z Legnicy z tytułami arcymistrzowskimi, a Nasuta z warunkowym tytułem mistrza międzynarodowego.

Czołówka zawódów

Start kadry seniorów można ocenić jako fatalny. Każdy z nich stracił na rankingu a suma strat pierwszej piątki to blisko 30 punktów, a kolejne Maciei „tylko23 pkt ELO. Żaden nie zakwalifikował się do Pucharu Świata. Odwrotnie należy oceniać start juniorów przypieczętowany dwiema normami arcymistrzowskimi(Dudy i Nasuty) oraz sporymi zyskami rankingowymi. Także panie wyjeżdżają z tarczą.  Tak więc Legnica żegna zawodników w całkowicie różnych nastrojach.

Fot. Organizatorzy

X runda będzie bardzo ważna dla dwójki z trzech naszych liderów. Miśta dostał Romanova(2640), a Bartel Shimanova(2639) i obaj muszą próbować ich przebijać. Kempiński spróbuje sił z Potkinem(2666), a Markowski z Petrosjanem(2645). Wojtaszek gra z L’ami(2634), Nasuta z Morandą, natomiast wybitnie nieudane kojarzenie ma Duda, którego przeciwnik Deac(2183) dramatycznie obniża mu średni ranking, co oznacza, że Janek musi wygrać i potem to samo powtórzyć w XI rundzie. Najnowsza arcymistrzyni Worek spotka się z Lubczyńskim. Tak więc trzymamy kciuki i liczymy na udany finisz.

 Kolejna tragiczna runda w wykonaniu naszych zawodników. Podsumowaniem jest wynik Bartka Maciei, który już traci 25 pkt rankingowych. Radek Wojtaszek znowu zremisował, Bartel i Miśta przegrali tracąc szanse na Puchar Świata. Tomek Markowski gra jak kołowrotek zachwycając białymi i załamując czarnymi. Pierwszą wygraną odnotowaliśmy dopiero na 75 szachownicy, gdzie Jaracz pokonał Diermaira(2431). Jutro będziemy ekscytować się partią Dudy, który po raz drugi w tym turnieju będzie grał o tytuł arcymistrza. Póki co najlepszy z naszych jest Wojtaszek z 6,5 pkt. A dziś partia dnia Jobava – Svetushkin – proponujemy pokomentować.

Fot. Organizatorzy

IX runda będzie bardzo ważna dla kilku naszych zawodników. Nasuta gra turniej życia i remisując zrobi normę arcymistrzowską, a co za tym idzie tytuł mistrza międzynarodowego(warunkowo), Duda przy wygranej z Macieją zapewni sobie tytuł arcymistrza. Drozdowski wygrywając zbliży się do niej na bardzo bliską odległość. Żeby liczyć się o medal Wojtaszek musi wygrać, a w walce o Puchar Świata to samo muszą zrobić Kempiński, Mitoń, Bartel oraz Soćko z Miśtą, którzy wpadli na siebie.

Kolejna norma arcymistrzowska padła w polskim obozie. Remisem z Olekseienko zapewnił ją sobie Grzegorz Nasuta. Teraz jeszcze tylko przekroczenie 2400 i mamy nowego młodego mistrza międzynarodowego. W prestiżowej partii w naszym obozie Miśta pokonał świeżego Mistrza Polski Soćkę i to on walczył będzie o udział w Pucharze Świata. Szans jeszcze nie stracił Mateusz Bartel, który też dziś zwyciężył. Inna prestiżowa partia DudaMacieja, której stawką był tytuł arcymistrza zakończyła się remisem. Najlepsi z naszych reprezentantów po tej rundzie to Wojtaszek, Miśta i Bartel, którzy mają po 6 pkt. Na czele mistrzostw dalej mamy Moiseenkę, który dziś zremisował z Lupulescu.

Fot. Organizatorzy

W VIII rundzie Wojtaszek wylądował już na 7 szachownicy, czyli tuż na zapleczu liderów. Kojarzenia nasi zawodnicy mają niezłe z wyjątkiem Hnydiuka, który, mając 3 z 7, wpadł na Cheparinova(2700). Bardzo ważne partie grają Duda, Drozdowski, Kanarek, gdyż wygrane zbliżają ich do norm arcymistrzowskich. Nasuta może jeszcze zremisować. Tak samo Worek, która walczy o ostatnią normę arcymistrzowską, którą straciła na Budimex Mistrzostwach Polski Kobiet dzięki ucieczce z turnieju Gasik. Cóż, niedziela dniem ładowania akumulatorów, a cztery następne dni to „wyciąganie maksa„. Zawodnikom życzymy udanego dnia.

Niestety runda bez przełomu ze wskazaniem na remisy. Radek dziś nie dał rady Postnemu i zremisował, co znacząco utrudniło mu pościg za czołówką.  Tomek Markowski gra jak sinusoida i dziś przegrał. Zwycięstwa dziś zobaczyliśmy u zawodników, którzy zdobyli 3 pkt – Kempińskiego, Mitonia i Miśty. Zwycięstwem z Sipilą(2445) Asia Worek zagwarantowała sobie ostatnią normę na tytuł arcymistrzyni na rundę przed wymaganymi 9 rundami. Nasuta zbliżył się na 1/2 punktu do normy arcymistrzowskiej.  Sytuacja na czele tabeli zaczyna powoli się klarować. Moiseenko wygrał i ma już 7 pkt, goni go z 6,5 pkt Lupulescu, a za nim jest grupa 12 zawodników z 6 pkt niestety bez polaka. Najlepszy z naszych Wojtaszek jest 37 z 5,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

W VII rundzie Bartel natknął się na Fedorchuka(2660), a Wojtaszek zmierzy się z najlepszym piłkarzem z drużyny „Reszty Europy„, czyli SalgadoLopezem(2598). Nasuta gra z Popovem(2620) i wygrana da mu normę arcymistrza, a co za tym idzie tytuł mistrza miedzynarodowego. Kirił Georgiev zagra z trzecim polakiem w tym turnieju – Morandą. Jednak pojedynkiem dnia będzie partia DudaIpatov. Bartek Macieja sprawdzi wieloletniego konkurenta Dudy, czyli Antipova. Po raz kolejny mamy pojedynki „polsko-polskie„, z których najciekawszym będzie niewątpliwie CyborowskiZawadzka. Drugim pojedynkiem jest partia KempińskiButkiewicz. Ponieważ niedziela jest dniem wolnym, to życzymy naszym zawodnikom dobrych humorów po jutrzejszej rundzie.

Gol do szatni” – tak można napisać większości pojedynków naszych reprezentantów w VII rundzie. Niestety zmęczenie dało znać o sobie i dziś zwycięstw zanotowaliśmy, „jak na lekarstwo„. Czwartą partię z rzędu wygrał Wojtaszek i już w poniedziałek będzie grał w okolicach czołówki. Kolejną wyśmienitą partię rozegrał Markowski pokonując Motyleva(2669). Trzecim wygranym jest dziś Dragun, który ograł Volkova(2610). W mecz męsko-damskim Cyborowski okazał się lepszy od Zawadzkiej. Niestety jeszcze tylko remis Soćko i Morandy, a potem już raczej porażki. Bartel, Gajewski, Drozdowski, Duda, Nasuta, Macieja… Można by wyliczać.  Tak więc przed dniem przerwy najlepszym z polaków jest Radek Wojtaszek z 5 pkt. A w całych zawodach prowadzi dalej Moiseenko z 6 pkt. Dziś same remisy na pierwszych 20 deskach. Przegrali tylko Korobov z LysymBartel z Fedorchukiem i Salgado Lopez z Wojtaszkiem.

Fot. Organizatorzy

VI runda to kilka pojedynków „polsko-polskich„. Najbardziej prestiżowy to mecz o Mistrzostwo Polski Kamilów, czyli partia dwóch wybitnych juniorów Draguna(jeszcze) i Mitonia(byłego). Oprócz nich także Bartek Macieja wpadł na Marcela Kanarka oraz Grzesiek Nasuta na Olka Miśtę i Jan Musiałkiewicz na Olka Hnydiuka. Pozostali zawodnicy mają rywali w zasięgu, a najciekawszego przeciwnika mają Wojtek MorandaVadima Zvjaginceva(2655) oraz Łukasz CyborowskiIlię Nyznika(2635).

Trzecią partię z rzędu wygrał Wojtaszek, ale ciągle jest kawałek od czołówki. Jednak bohaterem dnia jest Grzesiek Nasuta, który dość pewnie zmierza po normę arcymistrzowską Dziś pokonał Olka Miśtę, a to jest naprawdę osiągnięcie. W innym pojedynku naszych rodaków też  zobaczyliśmy niespodziankę gdyż Kanarek rozprawił się z Macieją. W partii dwóch Kamilów (Draguna z Mitoniem) padł remis. Po VI rundzie najlepszym z polaków jest Mateusz Bartel, który dziś pokonał Meribanova. Zwycięstwo też odniósł Kacper Drozdowski z wyżej notowanym Brkicem(2575). Innego arcymistrza – Papa(2539) pokonał Butkiewicz, a wśród pań warto zauważyć zwycięstwo Worek nad Pedersenem(2406). W pojedynku „na szczycie” zwyciężył Moiseenko i tym samym znowu jest samodzielnym liderem.

W V rundzie Bartel zmierzy się z nieobliczalnym Jobavą. Macieja nie ma łatwiej, bo zagra z Grachevem, natomiast Soćko ma teoretycznie łatwiejszego przeciwka – Kulaotsa. Na Jakovenkę tym razem wpadł Markowski, a na słabo grającego Sutovskiego Lewtak. Żeby nie było tak łatwo, to z Cheparinowam gra Kołosowski, z Efimenko Butkiewicz, a z Georgiewem Hnydiuk. Zestaw przeciwników godny, oby wyniki jutrzejszych partii dawały powody do satysfakcji.

Fot. Organizatorzy

David Shengelia z Austrii po zwycięstwie nad Areshenko dołączył do Moiseenki na fotelu lidera. W naszym obozie bohaterem dnia jest Tomek Markowski, który pokonał aktualnego jeszcze Mistrza Europy Jakovenkę(2731). Swoją partię wygrał też JK Duda z silnym arcymistrzem Mamedovem(2602). Z pań warto odnotować wygraną Ani Iwanow nad Zanem Tomazinim(2370). Mateusz Bartel nie dał się Jobavie(2702) i zremisował, tak jak Wojtek Moranda Motylevowi(2669) oraz Łukasz Cyborowski Safarliemu(2651). Warto też zanotować remis Nasuty z Ruckiem(2570). Radek Wojtaszek znowu wygrał, tak jak i Kacper Drozdowski. Zanotowaliśmy jeszcze więcej wygranych i dzień można uznać za niezły.

Fot. Organizatorzy

IV runda zapewni nam kilka naprawdę ciekawych pojedynków. Bartosz Soćko spotka się z następcą Darka Świercza (dziś pisał polski na maturze) na tronie Mistrza Świata do lat 20 Alexandrem Ipatovem. Wojtek Moranda zmierzy się z byłym Mistrzem Europy Vladimirem Potkinem, Paweł Jaracz z młodą wschodzącą gwiazdą szachów rosyjskich Daniilem Dubovem, a JK Duda z rywalem Radka Wojtaszka z I rundy Pucharu Świata’11 Armanem Pashikianem. Ale najciekawszą partią rundy chyba będzie pojedynek DragunWorek :-).

 Rundą remisów można nazwać dzisiejszy dzień. Dzięki temu mamy jednego lidera – Alexandra Moiseenko, który jako jedyny z czołówki dziś wygrał i ciągle ma komplet punktów. Polacy też głownie remisowali, choć jakościowo na pewno były to różne remisy. Na pewno jednak partią dnia było zwycięstwo Kamila Stachowiaka z Kiriłem Georgiewem(2657). Wygrał też wreszcie Radek Wojtaszek. 3 punkty ma też już MateuszBartel. W kolejnym pojedynku „polsko-polskimMarkowski pokonał Hnydiuka. Grzesiek Nasuta rozgrał kolejną świetną partię pokonując Mastrovasilisa(2514). Z pań warto zanotować wygraną Marty Przeździeckiej z Pawłem Simackiem(2498). Liderujący w naszym obozie Soćko zremisował z Ipatovem. Warte odnotowania są też remisy Morandy z Potkinem, Cyborowskiego z Istratescu oraz Dudy z Pashikianem. W partii mrożącej krew w żyłach Dragun nie dał rady przebić Asi Worek. Także dobry remis zanotowała Zawadzka, której przeciwnikiem był Maiorov(2535). Tak więc na czele polskie grupy mam Bartla, Soćko i Macieję z 3 pkt. 

W III rundzie najwyżej gra Tomek Markowski, który spotka się z Georgiem Meierem(2655). Ale jest to aż 31 szachownica. Bartosz Soćko trafił na Oresta Gricaka(2549), a Kamil Miton zmierzy się w bratobójczym pojedynku z Pawłem Jaraczem.  Drugi pojedynek „polsko-polski„, to LewtakMacieja. Druga nasza niespodzianka Grzegorz Nasuta zmierzy się z Robertem Hovhannisyanem(2607). Jasiu Duda po dwóch partiach z zawodnikami ze ścisłej czołówki zmierzy się z Janem Rindlisbacherem(2241). Ciekawego przeciwnika dostał Łukasz Butkiewicz, który spotka się z byłym Mistrzem Świata do lat 18 Nilsem Grandeliusem(2556). Na niższych szachownicach mamy jeszcze trzy pojedynki pomiędzy polskimi zawodnikami. Oby wtorek był lepszym dniem.

Fot. Organizatorzy

O każdy punkt trzeba walczyć bez gwarancji na sukces. Przekonał się o tym niestety Radek Wojtaszek, który przegrał dziś z dużo niżej notowanym Aleksandrem Predke. Na lidera w naszej reprezentacji wyszedł Mistrz Polski Bartosz Soćko, który pokonał Oresta Gricaka. Kolejną dobrą partię rozegrał Damian Lewtak wytrzymując Bartka Macieję. A w partii dwóch naszych arcymistrzów Mitoń zremisował z Jaraczem. Za zwycięstwo dnia możemy uznać wygraną Marcela Kanarka z Igorem Kurnosovem(2654), a w kategorii pań Joanny Worek nad Sergeiem Matsenko(2485). Pewnie wygrał JK Duda dziś z dużo niżej notowanym przeciwnikiem. Wygrały też reprezentantki gospodarzy Jola Zawadzka i Ania Iwanow. W sumie runda dużo lepsza niż wczoraj, ale tak z reguły bywa po słabym dniu.

Szczegółowe wyniki

 Fot. Organizatorzy

Turniej, w którym od pierwszej rundy nie ma wytchnienia, nie zdarza się często. W II rundzie czeka nas kilka naprawdę ciekawych pojedynków w wykonaniu naszych reprezentantów. Najwyżej gra Robert Kempiński, który spotka się ze zmorą Wojtaszka z Indii – Antonem Korobovem(2705). Olek Miśta zmierzy się z Alexandrem Moiseenko(2698), Tomek Markowski z Gabriellem Sargissianem(2667), a Wojtek Moranda z Markusem Raggerem(2666). Kamila Draguna sprawdzi Ivan Saric(2622), JK Duda zagra „tylko” z Davidem Navarą(2697). Radek dostał Marko Trattara(2498), a Jola Zawadzka Andreia Zhigalko(2603). Pecha ma Rafał Lubczyński, który po Soćce wpadł na Mitonia. Były Mistrz Europy Vladimir Potkin(2666) spotka się z Kamilem Stachowiakiem. A Eltaj Safarli(2651) z Mateuszem Kołosowskim. Tak więc emocji będzie naprawdę dużo.

Fot. www.NowaAutorska.com

Dla Boga, panie Wołodyjowski! Larum grają! Wojna! Nieprzyjaciel w granicach! A ty się nie zrywasz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Co się stało z tobą żołnierzu? Zaliś swej dawnej przypomniał cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz?

Ten cytat z Trylogii Henryka Sienkiewicza dedykujemy naszym reprezentantom. Dziś nastąpił pogrom w naszej ekipie i wygląda na to, że klątwa IME dopadła naszych zawodników. Ktoby pomyślał, że po dwóch rundach liderami w naszym obozie będą Grzegorz Nasuta oraz Damian Lewtak, którzy mają po 1.5 pkt. Tyle samo mają jeszcze bardziej doświadczeni arcymistrzowie – Bartosz Soćko, Kamil MitońPaweł Jaracz oraz Tomasz Markowski. Na pewno do tego grona należy też dołączyć JK Dudę, którego dziś o remis poprosił znany i lubiany w naszym kraju David Navara. Z pań najlepiej dziś wypadła Marta Przeździecka, która pokonała historię szachów Olega Romanishina. Radek Wojtaszek znowu zremisował i w podobnym niestety stylu, jak wczoraj.

Szczegółowe wyniki II rundy.

Fot. www.Chess-News.ru

Już w I rundzie dojdzie do szlagierowego pojedynku. Na I szachownicy białym kolorem zagra JK Duda z nikim innym tylko obrońcą tytułu Mistrza Europy Dimitrem Jakovenką(2731). Nic tylko poprosimy o powtórkę z I rundy ENEA MP, kiedy to też na I szachownicy Jasiek sprawił niespodziankę i pokonał „jedynkę” turniejową. Radek Wojtaszek zagra z Valerym Neverovem(2489). Marcel Kanarek także ma dziś wymagającego rywala, jakim jest Boris Grachev(2687), tak jak i Kacper Drozdowski, który spotka się z Aleksym Dreevem(2654), który niedawno zremisował z Wojtaszkiem na Lidze Rosyjskiej. Pozostali kadrowicze są rozstawieni i życzymy im udanego startu w turnieju. Najwyżej rozstawiona z naszych pań – Jola Zawadzka – trafiła na Timofeeva(2621).

Fot. Organizatorzy

No i szlagier był szlagierem! Po pięknej walce z aktualnym Mistrzem Europy Jasiu Duda ustał remis. Z tego powodu, ale też i z faktu, że nie było transmisji z pojedynku Grześka Nasuty, dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że pokonał on Svetushkina(2588), a jeszcze niżej Damian Lewtak ograł Shomoeva(2561).

Z remisów koniecznie trzeba zauważyć Stachowiaka z Efimenko(2677), Kołosowskiego z Fridmanem(2648), Gołucha z Esenem(2557) oraz Joli Zawadzkiej z Timofeevem(2621).

Niestety nasi kadrowicze dziś generalnie zrobili falstart. Radek męczył w równej i nie wymęczył, Bartosz -w aureoli Mistrza Polski – tylko zremisował z Rafałem Lubczyńskim, a taki sam wynik zanotował Mitoń. Natomiast partia Mateusza powinna zostać natychmiast zapomniana. Wygrał Grzesiek Gajewski, który zaprezentował się dziś najlepiej.  Zawodnicy ze środka zaprezentowali się za to dużo lepiej generalnie wygrywając swoje pojedynki z niżej notowanymi rywalami.

Szczegółowe kojarzenia dostępne są TU!

One Comment

  1. Pingback: Mistrzostwa Świata do lat 20. - Mistrzostwa

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.