ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Mistrzostwa

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych

| 1 Comment

W piątek – 14 grudnia – w Warszawie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych z udziałem ponad 400 zawodników.

Pod nieobecność naszych najlepszych zawodników – Radka Wojtaszka (przebywa u V. Ananda w Indiach) oraz Moniki Soćko(gra w Mistrzostwach Świata w Grach Umysłowych) i Iwety Rajlich – nasi reprezentanci będą starali się powtórzyć zeszłoroczny sukces w postaci brązowego medalu Radka Wojtaszka. Z szerokiej czołówki zobaczymy dwóch zawodników z klubu „2700+” – francuza Maxime Vachier-Lagrave oraz Rosjanina Alexandra Riazantzeva. Najwyżej notowanymi kobietami są Olga Girya z Rosji oraz polska arcymistrzyni Jolanta Zawadzka. W tym roku niestety obsada jest dużo słabsza niż rok temu, jednak w dalszym ciągu jest to największy tego typu turniej rozgrywany w naszym kraju.

Fot. Organizatorzy

Zawody odbędą się, tak jak rok temu, w Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza runda rozpocznie się o godzinie 11.00. Na nagrody przeznaczono 10000 Euro, z czego zwycięzca dostanie 2000 Euro. Nagrodzona zostanie pierwsza 20, ale ponad 2500 Euro przeznaczono na szeroką gamę nagród specjalnych.

 Szachownice 1 – 8

Fot. Wikipedia

Pierwszy, bardzo intensywny, dzień szachistów, którzy przybyli do Warszawy mamy za sobą. Po 11 dwupartiowych rundach znamy już Mistrza Europy w szachach błyskawicznych AD 2012. Jest nim, rozstawiony z nr. 1, francuski arcymistrz Maxime Vachier-Lagrave. Na drugim stopniu podium uplasował się ormianin Gabriel Sargissian, a na samym dole zobaczyliśmy Vladislava Tkachieva, który reprezentuje również Francję.

Fot. Organizatorzy

Polacy nie wypadli za dobrze. Wydawało się, że Bartosz Soćko i Mateusz Bartel mogą powalczyć o medale, jednak jak tylko dostali się na wyższe szachownice, to swoje dwumecze przegrywali. Zresztą tak, jak i pozostali nasi reprezentanci. Najlepszym z nich okazał się dość niespodziewanie Jacek Tomczak, który zajął 10 pozycję.

Fot. Wikipedia

Wśród pań najlepsza okazała się litwinka Laura Rogule, która wyprzedziła Olgę Girya’e i naszą rodaczkę Klaudię Kulon.

Najlepszym juniorem okazał się Ivan Bukavshin, a na II stopniu podium stanął Darek Świercz. Trzeci był Vladislav Kovalev. Kategorię juniora młodszego wygrał z dużą przewagą Jan Krzysztof Duda wyprzedzając Volodymyra Vetoshko oraz Dmitrijsa Tokranovsa. Najlepszą juniorką okazała się Ola Lach, która wyprzedziła faworyzowaną Nastassię Ziazulkinę oraz Angelikę Dziodzio. W kategorii juniorki młodszej wygrała Oliwia Kiołbasa przed Olą Dadełło i Gabrielą Burakowską.

Fot. Organizatorzy

W grupie seniorów „60+” zwyciężył Kamran Shirazi przed Janem Adamskim oraz Janem Olofem Lindem.

Więcej zdjęć z imprezy można znaleźć na stronie zawodów.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie organizatora. Jutro rozpoczynają się zawody w szachach szybkich, które potrwają całą sobotę i prawie całą niedzielę.

One Comment

  1. Pingback: Szachowy rok 2012 za nami - adamdzwonkowski

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.